Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dla mnie to jest grzyb.

Infekcja grzybowa pojawia się z powodu nadmiernego zbyt regularnego podlewania oraz/i nieprawidłowego zbyt zbitego podłoża. Jeśli nie przesadziłaś bezpośrednio po zakupie, co powinnaś zrobić, to również to może być przyczyną.
Do tego można dodać zbyt ciemne stanowisko ze zbyt małą ilością słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AniaPierz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2021, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, będę walczyć o nią...
dawidoss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2021, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Hej, przelałem strelicję nicolai i jak wyjąłem ją z doniczki to wszystkie korzenie totalne czarne, zacząłem je podcinać aż do normalnego koloru i zostało to co na zdjęciu, czyli brak korzeni :( czy to już do śmieci czy można coś z tym jeszcze zrobić? czy strelicje da się ukorzenić w wodzie może?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wątpię żeby coś z tego jeszcze będzie. Nie słyszałem o ukorzenianiu w wodzie, ale możesz spróbować, tylko odetnij wszystkie korzenie do zera, bo w wodzie będą gnić. Wodę wymieniaj co 2 - 3 dni, możesz wrzucić kawałek węgla drzewnego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gamatea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 maja 2021, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Liść faktycznie się rozwinął, ale jest niższy niż poprzedni. Natomiast najstarsze liście mają czarny nalot - obawiam się, że to grzyb. Czy wystarczy spryskać fungicydem liście? Czy powinnam znowu przesadzić i spryskać też korzenie? Usunąć zarażone liście?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To mógłby być objaw przelania oraz dodatkowo stanowiska ze zbyt małą ilością słońca.
Jak często podlewasz (cyklicznie co do dnia)? Oraz czy strelicja stoi najlepiej przy południowej wystawie tuż przy oknie?
Mam nadzieję, że nie spryskujesz często wodą?

Jeśli reszta liści jest w porządku, to może wystarczyć na razie oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy to grzyb?
Rośliny obok zdrowe, warunki uprawy (podlewanie, nawożenie, stanowisko) bez zmian.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A więc, która to strelicja, ta reanimowana czy inny egzemplarz?

Wg mnie, gdybym miał ocenić pierwsze zdjęcie to dla mnie byłby niedobór azotu plus może magnezu. Widać charakterystyczne jasne przebarwienia. Takie objawy niedoborów azotu objawiają przy starszych liściach.
Natomiast zdjęcie nr 2 i 3, patrz na powyższe zdjęcia forumki Gamatea, te plamy są praktycznie podobne.
Nie dostałem od niej odpowiedzi o warunki uprawy, ale w jej przypadku to mogłoby być od przelania.
U Ciebie z kolei wiem, że masz wiedzę jak pielęgnować i tutaj poniekąd mam zagwozdkę.
Zdjęcie nr 2, nie widzę aż tak dobrze szczegółów, ale jednak dostrzegam takie jasne punkciki, jakby od szkodników.


Obrazek

Wtedy te ciemniejsze plamy mogą świadczyć, że po uszkodzeniu tkanek weszła jakaś infekcja.
Obecność szkodników również może wskazywać na żółknięcie liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To inny egzemplarz. Obecnie wygląda tak (stoi blisko okna, tutaj tylko do zdjęcia):

Obrazek

Obrazek

Pisałam o niej kilka postów wcześniej, jak na nowym liściu jeszcze nierozwiniętym nagle pojawiła się brązowa plama.
Ostatecznie okazało się, że to sucha plamka i liść rozwinął się i urósł bez komplikacji.

Te zmiany pojawiły się już jakiś czas temu. Oglądam czujnie liście z dwóch stron od tamtego momentu, ale nie widzę na nich nic.

Azotu i magnezu w nawozie mam po 9%, nawożona regularnie...

Zdjęcie nr 2: to są drobne, czarne kropki przy samej krawędzi liścia i na jego koniuszku. Tylko w tych miejscach...

Jeśli to infekcja to czym działać?

Zastanawiam się też czy nie przerosła tej doniczki, bo mam wrażenie, że podłoże się uniosło, czy to mogło mieć wpływ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeśli jesteś pewna, że nie ma żadnych szkodników i ten biały jakby proszek to tylko kurz co widzę na drugim zdjęciu wcześniej, to mogła jednak jakoś wejść infekcja. Wtedy oprysk Topsinem.
Trochę zastanawia mnie, czy podłoże mineralne na bazie seramisu, nie może mieć wpływu na przyswajalność składników odżywczych. Nie mam co prawda doświadczenia z takim podłożem, ale z tego co mi wiadomo przy tak czysto mineralnym podłożu trzeba trochę inaczej nawozić.
Jeśli chodzi o ewentualnie przerośnięte korzenie, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić. Strelicja ma dość silny system korzeniowy.
I tutaj jeśli tak jest, to mogą również pojawić się takie jasne przebarwienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak, jestem pewna, że to kurz.

Szykuje Topsin.

Wyjęłam ją z doniczki, faktycznie korzenie już robiły drugie okrążenie po dnie, ale zmartwiła mnie jedna rzecz...

Obrazek

Dlaczego włośniki są czarne?

Poprzednio jak wyciągałam rośliny z seramisu wszystkie miały białe, puchate korzenie.
Przesuszyłam ją?

Seramis był przyjemnie wilgotny, ale wiem, że nie każda roślina go lubi i być może Strelicja jest jedną z nich, zwłaszcza, że zalecane jest do niej cięższe podłoże.

Nie mam w domu seramisu, więc przesadzę ją do większej doniczki w normalne, przepuszczalne podłoże. Kuracja Rhizotonickiem i zobaczymy...
Idzie nowy liść, więc jeszcze nie zamiera.

edit:
przejrzałam stare podłoże i to nie był czysty seramis tylko eksperymentalna mieszanka z kocim żwirkiem ;:173 pisałam o tym w innym wątku. Już tym żwirkiem podsuszyłam dwie rośliny, bo ma zupełnie inne właściwości niż seramis, ale lata temu był polecany jako zamiennik...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No to mamy wyjaśnienie.
Żwirek dla kota to nie jest najlepsze rozwiązanie. Nie wiem kto polecał, ale odradzam takich wynalazków.
Nie wszystkie rośliny można uprawiać ogólnie w mineralnym podłożu, nie mówiąc o jakichś eksperymentach.
Uważam, że najlepiej stosować takie, w których z powodzeniem uprawia większość hodowców.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak, zdecydowanie nigdy więcej...

Czyli to wyjaśnia żółknięcie liści tylko czy także te czarne plamy?

Oprysk Topsinem nadal zrobić?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”