Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Kurkuma - Ostryż - Szafran indyjski ( Curcuma )

Post »

Help! Moja kurkuma ma problem, a ja z nią.
W czerwcu wyrosła z kawałka marketowego kłącza. Od pierwszego liścia ma ten problem, ale i kawałek 3 cm kłącza z którego wyrosła nie był najwyższych lotów. Liść się rozwija i od połowy zaczyna się robić "papierowy" coraz bardziej przezroczysty i mniej zielony. Ostatecznie robią się martwicze plamy.
Nie wygląda zdrowo tak ogólnie. Roślinka ma małą doniczkę ziemi standardowej, stoi 2,5 m od okna o wystawie południowo-zachodniej. Podlewam umiarkowanie wodą przefiltrowaną kranową (raczej twarda).

Wiem, że wątek stary, ale innego odnośnie kurkumy nie znalazłam :( Powielać też nie chciałam.

Co o tym sądzicie?


Obrazek



Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Sam sobie odpowiedziałeś.

Nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji, stanowisko - za daleko od okna, podłoże - nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej bez dodatku rozluźniacza (powinna być standardowa mieszanka ziemi i żwirku/perlitu), podlewanie - żadnych roślin nie podlewa się twardą wodą. Jak masz twardą wodę, to zwykły filtr dzbankowy nie wystarczy. Trzeba ją wpierw przegotować albo mieszać z wodą destylowaną.
Niech zgadnę, doniczka wstawiona do osłonki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Tak samo się zachowywała jak miała bliżej okna i jak miała całkiem blisko okna bo przestawiałam ją co wyrośnięte piętro liści. - więc nie to.
Tak doniczka jest w osłonce w której jest co najmniej 2 cm keramzytu na dole. Wcześniej stała na podstawce szerokiej bez osłonki. Nie ma różnicy.
Z tą wodą/ziemią może być racja. Gdzie ja kupię wodę destylowaną(stacje?)? Na kolejny dzbanek z filtrem dla przegotowanej wody nie mam miejsca w mikrokuchni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Jak miała dobrze rosnąć, skoro od samego początku popełniłeś wszelkie możliwe błędy uprawowe?
Zmieniłeś stanowisko na gorsze, ale zostawiłeś w tym samym podłożu, gdzie korzenie nie mają prawa oddychać i wsadzając dodatkowo do osłonki? :shock: Poza tym im dalej od okna, tym łatwiej przelać, bo proces fotosyntezy jest słabszy, a tym samym transpiracja. Zmieniając na podstawkę niczego w zasadzie nie zmieniłeś, więc skąd chciałeś jakiś efektów, skoro inne błędy pozostawiłeś?
Światło to podstawa uprawy, przedstawiając ją 2,5 metra od okna skazałeś ją tylko na wegetację, która pewnie by w niedługim czasie skończyła w śmietniku. I tak nie wiadomo czy tam nie skończy, bo roślina nie jest w najlepszym stanie.

Wodę destylowaną kupisz w każdym większym markecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Chciałbym się dopytać jak zimujecie swoje kurkumy? Wyczytałem, że trzeba to robić w chłodnym pomieszczeniu (około 15C), przez trzy miesiące. Ale jak dokładnie? Moja zaczęła zasychać. Jest jeszcze w większości zielona, ale już marnieje. Mam obciąć zamierające części i nie podlewać w ogóle? Czy zostawić liście, żeby same do końca obumarły? Utrzymywać jakąkolwiek wilgotność w podłożu, czy przesuszyć na pieprz? To roślina wychodowana z kłącza z biedronki. Wsadziłem dla eksperymentu, ale pięknie się rozrosła i chciałbym ją zachować.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Ja zasuszam na pieprz. Obcinam suche liście i zimuję w garażu, temp 12-18*C. Wiosną namaczam doniczkę z kłączem i potem zaczynam podlewać. Mam niektóre już 3 sezony.
Podobnie z imbirem, a nawet z alstremerią.

Nie wyjmuję z gleby.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”