Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mottone
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 mar 2021, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Poprzednia część 2 wątku znajduje się tutaj viewtopic.php?f=19&t=102100


Witajcie!

Chciałam jedynie upewnić się wszystko zrozumiałam jak trzeba i dobrze robię. Poniżej fota mojej sansewierii (pierwotnie zaplecionej w warkocz; z uschniętymi, pomalowanymi farbą końcówkami i mikrokorzonkami; w piasku zamiast ziemi; z uszkodzeniami mechanicznymi). Przesadziłam roślinę do odpowiedniego podłoża, zadbałam o warstwę drenażu; postawiłam na parapecie; podlewam ziemię jak przeschnie i... obcięłam (nożem) pomalowane warstwą końcówki. I teraz pytanie: posypać je tylko cynamonem czy można zrobić coś jeszcze?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Możesz posypać, musisz dobrze wiedzieć że to są tylko odcięte liście od rośliny matecznej, więc one już bardziej nie urosną. Poza tym, nowe odrosty które się pojawią będą się różnić od tych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mottone
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 mar 2021, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Dziękuję! Już widzę, że coś się "wykluwa", więc za jakiś czas zobaczymy ;-)
szyna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 lut 2021, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Chciałbym się jeszcze upewnić czy mieszanka Compo Sana, do której dodam w proporcji 1:1 żwirek kwarcowy będzie ok? Wklejam opis, żeby nie lokować za bardzo :D Niestety nie ma zbyt wielu informacji co dokładnie zawiera, ale może ktoś korzystał i może polecić.
Startowa dawka nawozu dostarcza niezbędnych składników pokarmowych przez pierwsze 8 tygodni po posadzeniu

Naturalny piasek kwarcowy gwarantuje stabilność rośliny oraz optymalne rozprowadzanie wody w podłożu

Aktywator korzeni wzmacnia system korzeniowy
pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Opis niewiele mówi, zależy jak wygląda podłoże na żywo. Już dobrze nie pamiętam, czy miałem ziemię do sukulentów z tej firmy, ale raczej trzeba będzie dać żwirku 1:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Compo Sana jest droga, płacisz za markę. Moje sansewierie rosną w taniej ziemi takiej za 5.99 do sukulentów z mieszanką żwirku w proporcji 1:2, na dnie obowiązkowo keramzyt. I są zachwycone. ;:167 Taka ziemia też jest z nawozem, ;) znam to z branży bo przedstawiciel z Compo przyjeżdża do nas. :)

Norbert ja nie zauważyłam różnicy, a raz ją kupiłam :) stąd też wybieram zwykłą do sukulentów,po co przepłacać :)
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Ja ostatnio z braku laku z Compo kupiłam ziemię do sukulentów. Niby z seramisem i w ogóle. Mocno średnia. Mało rozluźniona, dodatków niewiele. Jeśli też masz tę to lepiej z czymś rozmieszać dodatkowo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

W całej swojej karierze z sukulentami tylko raz trafiłem na podłoże do sukulentów (nie pamiętam nazwy producenta), które miało właściwy skład. Kupiłem je w ogrodniczym. A tak po prostu robię zawsze swoją własną mieszankę.

Sukulencik
Dokładnie, ostatnio właśnie przesadzałem trochę sansewierii i posadziłem nawet do ziemi uniwersalnej, którą kupiłem w Tesco. :) Dodałem nieco więcej żwirku i też będą rosnąć (u mnie jak chwasty :wink:).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
3kaczuszki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 18 paź 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Mam pytanie odnośnie podłoża - czy coś takiego jest dobre dla sansewierii? Opisane jako podłoże do kaktusów i sukulentów o składzie:

żwir -frakcja 1-4 mm: 20%
keramzyt -frakcja 1-4 mm 20%
piasek kwarcowy płukany 20%
ziemia kompostowa 20 %
perlit 20%
nawóz Osmocote High K o wydłużonym działaniu 8-9 miesięcznym: 2,5g/L

Czy to nie jest przegięcie w drugą stronę- za dużo rozluźniaczy? Przyznam się, sansewierie od zawsze sadzę w bardziej treściwe mieszanki (więcej ziemi) i troche się boję wsadzić w coś takiego
Wygląda to tak
Obrazek
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

3kaczuszki

Moja Sansewieria rośnie w samym żwirku :)
3kaczuszki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 18 paź 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Gdybym przesadziła moje sansewierie w sam żwirek to bym umarła ze strachu, że coś im się stanie :D
W samym żwirku to chyba musisz je jakoś inaczej nawozić? Częsciej i więcej niż rośliny rosnące w ziemi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Podłoże do sukulentów może być, a nawet powinno być bardzo przepuszczalne, więc Twoja mieszanka jest ok. Nawóz tutaj tylko jest zbędny z prostej przyczyny: nawóz długodziałający działa dopiero gdy podłoże przez dłuższy czas jest stale wilgotne, co oczywiście w przypadku sukulentów jest odwrotnie, bo podłoże musi szybko przesychać.

Niektórzy uprawiają w samym mineralnym podłożu, mieszance np. żwirku, seramisu, lawy, wermikulitu, itp. W samym żwirku jeszcze się nie spotkałem, ale tak czy owak wymaga to innego nawożenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Mam żwirek, który był podawany jako zamiennik seramisu: taki z wypalanej glinki.
Nie ukrywam, że to był eksperyment.
Części roślin się spodobało, część wróciła do ziemi.
Niedługo będę przesadzać Sansewierie, bo obecna doniczka jest już za ciasna, to zobaczę w korzeniach jak sobie radzi.
Niemniej puściła dwie odnogi, więc żyje :)

A podlewam i nawożę tak samo jak pozostałe rośliny. :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”