Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
magdaaoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lip 2021, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przesadziłam do mieszanki:
ziemia do palm i roślin zielonych + ziemia do storczyków + odrobina perlitu.
Na dnie keramzyt.
Doniczka z odpływem na podstawce.
Wymienić ziemie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

W zasadzie powinno być więcej perlitu/żwirku, jednak jeśli dodałaś podłoża do storczyków, to może zostać jak jest.

Te grzyby, to najprawdopodobniej jednak pożyteczna mikoryza. Zarodniki pewnie były w podłożu do storczyków.
Zostaw je.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
magdaaoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lip 2021, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie cytujemy odpowiadając bezpośrednio. Iwona

Dziękuje za pomoc w takim razie zostawiam ją w spokoju :)
Przesadzałam również 3 inne monstery i w żadnej nic takiego się nie pojawiło, dlatego się zmartwiłam.
Sendilkelm
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 mar 2021, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć i czołem

To tak. Moja Variegata zaczęła odrzucać białe. Szybko zaregaowałem i stoi pod lampą, która spowodowała, że ruszyło oczko. Tylko, że.

Moja variegata sie zaczęła za mocno variegacić. Cały biały pęd z białym liściem. Czy ktoś ma strategie jak z tym walczyć? Poczekać na drugi liść i ciąć? Jeśli tak, to gdzie, jak?

[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=cR-326BuRpQ [/youtube] (czy ktos moze pomoc z tym linkiem? Proszę)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przede wszystkim w dużym skrócie, wariegacja ma podłoże na poziomie komórkowym w stożku wzrostu, w którym następuje podział komórek z których wyrosną nowe liście albo/i kwiaty. I to jaki w nim będzie skład komórek, takie będzie ubarwienie liścia.
Te Monstery jak Twoja, są chimerami sektorialnymi, tzn. poszczególne różne kolory są w danych sektorach liścia. Są to chimery mocno niestabilne, więc mogą pójść zarówno w stronę całkowicie białych liści, jak i w stronę rewersji, tzn. wyrastać całkowicie zielone.
Jeśli nowe liście będą tylko takie albo takie, żadne doświetlanie tutaj niczego nie zmieni, gdyż nie można w ten sposób zmienić podziału komórek w stożku wzrostu.
Jedynie co można zrobić i liczyć na to, że liście wrócą do typowej wariegacji jest ucięcie pędu pod ostatnim takim liściem. Nowo tworzący się liść powinien kontynuować wariegację poprzedniego.

Jednak w Twoim przypadku to nie ma gdzie ciąć jeśli sadzonka zawiera jeden liść. Dlatego o czym pisałem wcześniej, powinno się kupować sadzonki z co najmniej dwoma, a najlepiej trzema liśćmi. Twoja będzie już wypuszczać tylko białe liście i w zasadzie nie da się już nic zrobić. Możesz co próbować odciąć ten biały liść przy nasadzie, ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że kolejny liść również będzie tylko biały.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sendilkelm
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 mar 2021, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak jest. Wspomniane doświetlanie zacząłem po tym, jak zaczęła roślina odrzucać białe części liścia. To coś zupełnie innego niż sam fakt wypuszczania białego pędu.

Jednak... mój błąd, że nie obejrzałem pędu dokładnie. Możliwe, że nie będzie tragedii. Na zdjęciu poniżej widać jasnozielone przebarwienia na liściu (jest nadzieją). Podobnie na pędzie. Jest kilka drobnych zielonych linii.

Pod lampa (która ma pomoc roślinie w procesie fotosyntezy, a nie ma spowodować mniejsza/ większą wariegacje), pęd wydaje się cały biały. Dopiero jak się przyjrzałem, spostrzegłem zielone elementy. Z powodu młodego pędu, zielone jest bardzo jasne. Stąd moje przedwczesne pytanie.

Tak czy siak, czekać będę na conajmniej dwa nowe liście. Ten i mam nadzieję w przeciągu miesiąca następny.

Tak wygląda ustrzelony fragment zielonego na nowym liściu:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Monstery nie ma potrzeby doświetlać, a zwłaszcza o tej porze roku.

Jeden drobny zielony fragment niewiele tutaj zmieni, jeśli zdecydowana większość będzie biała.
Tak, jak napisałem ten typ chimery jest bardzo niestabilny, więc nie unikniesz w niedalekiej przyszłości całkowicie białych liści.

Jeśli chodzi o rozwój rośliny, nie zapominaj że masz w zasadzie tylko jeden liść biorący udział w procesie fotosyntezy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sendilkelm
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 mar 2021, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jednak z dała od słońca, które w tym roku na prawdę smali jestem w stanie kontrolować warunki- zrobić jej po prostu stabilniejsze. Odkąd postawiłem ja znacznie dalej okna, w półcieniu i doświetlam tylko lampa, zaczęła szaleć. Wolę kontrolowane warunki w takim egzemplarzu- jak sam wspominasz bardzo niestabilnym.

Cóż. Oczywistym jest, że jeden liść i to upośledzony (bo białe to takie trochę upośledzenie rośliny) będzie cięższy w hodowli niż cała zielona monstera (która mi szaleje jak głupia)

Obrazek

Norbert, bardzo Ci dziękuję za pomoc! Generalnie to właśnie dzięki Twoim radom ten liść jeszcze daje rady. I jest nadzieja na to, że będzie z niej na pryzklad taka piękność:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Już się pogubiłem, która Monstera pod wpływem sztucznego światła zaczęła szaleć, bo chyba nie variegata.

Przede wszystkim Monstera do pewnego momentu jest tolerancyjna jeśli chodzi o światło. W dobrych warunkach uprawy potrafi dość szybko rosnąć i osiągnąć duże rozmiary. Nie potrzeba do tego regulacji światła.
To, że zaczęła dobrze rosnąć, to przede wszystkim efekt długiego dnia i większej ilości naturalnego światła o tej porze roku.
Postawienie dalej od okna i doświetlanie wg mojego doświadczenia niewiele tutaj zmieni. Uprawiając inną Monsterę niż deliciosa i zmieniając warunki świetlne nie zauważyłem większej różnicy w rozwoju rośliny.
Jednak egzemplarz egzemplarzowi nierówny i może inaczej reagować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sendilkelm
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 mar 2021, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

O doświetlaniu mówiłem tylko pod kątem Variegaty.
Mój egzemplarz zaczął odrzucać białe części po tym, jak zaczęło smalić. Za dużo światła też może powodować odrzucanie najsłabszych części roślin. Stąd konieczność, czy raczej pomysł na ustabilizowanie warunków poprzez właśnie odsunięcie w dość ciemne miejsce i święcenie cały dzień lampa. Możliwe, że robię coś nie tak, jednak patrząc na roślinę- to po prostu działa. A wychodząc z założenia, że lepsze wrogiem dobrego. Skoro teraz to działa. To zostaje jak jest :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To, że zaczęło palić liście to nie od samego światła, tylko od słońca.
Variegata jest na nie wrażliwa. Jednocześnie te odmiany potrzebują więcej światła niż odmiany zielone. Ale podkreślam światła, a nie słońca.
Wystarczy postawić blisko okna ale poza zasięgiem promieni słonecznych i będzie ok.
Im więcej światła, tym lepiej się wybarwiają białe fragmenty, a roślina lepiej i szybciej rośnie.
Najwidoczniej doświetlając trafiłeś z parametrami sztucznego światła i roślinie to wystarczy. Jednak w okresie jesienno-zimowym lepiej jak postawisz blisko okna, naturalne światło to podstawa. Sztuczne to tylko uzupełnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
arielka
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 maja 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej, mam pierwsza monstere w swoim życiu- szczepkę. Zauważyłam na spodzie liścia takie brązowe kropeczki .. czy ktoś wie co to jest ?? Jakaś choroba ? Szkodnik ? Czy to normalne ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”