Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Monstera to epifit, więc nie może rosnąć w zwykłej ziemi ogrodowej/uniwersalnej. Ponadto kolejny krytyczny błąd wsadzenie doniczki do osłonki - jak korzenie mają oddychać? Doniczkę zawsze stawiasz na podstawce.
Zbyt długo czekałaś z przesadzeniem i doszło do uszkodzenia korzeni, a zwłaszcza włośników. Te najdrobniejsze korzonki odpowiadają za pobór wody i składników odżywczych, a jednocześnie są bardzo wrażliwe zarówno na zbytnie przesuszenie podłoża, jak i przelanie. Jeśli pomimo podlewania, roślina jest zwiędnięta to właśnie to jest główną przyczyną.

Podłoże obecne, wg mnie jest za bardzo skomplikowane. Wystarczy mieszanka ziemi, żwirku oraz podłoża do storczyków/chipsów.

Szczerze mówiąc to polecam odciąć górę z trzema, czterema liśćmi i wsadzić do wody żeby ponownie ukorzenić. Do wody możesz dodać kawałek węgla drzewnego. Wodę wymieniaj co 2 dni.

Natomiast w kwestii wody do podlewania. To czy trzeba przygotowywać to zależy jak twardą wodę masz w kranie. Rośliny podlewamy wyłącznie miękką wodą. Jeśli masz twardą wodę to najlepiej jest mieszać wodę filtrowaną z destylowaną pół na pół.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w temacie uprawy Monstery, to polecam lekturę tego wątku (co zresztą powinnaś zrobić dużo wcześniej).


Podsumowując, to że rośliny zaczęły chorować to przede wszystkim efekt nieprawidłowego podłoża plus zbyt regularne podlewanie plus wsadzenie doniczki do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dami
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 wrz 2021, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję, za odpowiedź. Chciałam zapytać jeszcze o tą drugą monstere, na której pojawiły się żółte plamy czy zostawić ją w spokoju czy powinnam ją spryskać środkiem grzybobójczym, albo ponownie przesadzić? A i czy przy odcinaniu monstery powinnam użyć cynamonu na ranę rośliny i czy ukorzebiacz może pomóc mojej roślinie przeżyć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Monstera może z czasem gubić liście i wpierw jest to objaw żółknięcia, ale jest proces stopniowy i dotyczy zwykle pojedynczych najstarszych liści raz na jakiś czas. Jeśli roślina gubi liście w większej ilości to wtedy jest to objawem jak w przypadku Monstery plam na liściach i ich żółknięcie.

1. Obie rośliny trzeba przesadzić, bo często jest tak że objawy na liściach mogą wskazywać, że coś dzieje z częścią podziemną.
2. Oprysk dobrze jest również zastosować na samym końcu.
3. Z cynamonem trzeba uważać, bo w większej ilości może popalić. Bezpieczniej jest użycie sproszkowanego węgla.

Liście z plamami odetnij, ewentualnie jeśli plamy dotyczą małych fragmentów można tylko je odciąć zostawiając resztę liścia.
Ukorzeniacza nie ma potrzeby stosować, Monstera bardzo łatwo się ukorzenia w samej wodzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dami
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 wrz 2021, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Moja ucięta roślina wygląda tak, czy wszystko zrobiłam w miarę ok czy coś mogę jeszcze poprawić, postawiłam ją przy oknie południowym, ale mam jeszcze do dyspozycji okno na północ i czy co 2 dni mam wymieniać samą wodę czy również węgiel?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeśli chodzi o przesadzenie tej drugiej monstery czy mogę wykorzystać to podłoże, które mam (torf sphagnowy (wysoki, kwaśny), zrębki kokosowe, perlit, torf kokosowy, kora piniowa, keramzyt, worm casting, węgiel aktywny, mikoryza, trichoderna) może jakoś zmodyfikować, żeby się bardziej nadawało? I ostatnie pytanie jaki środek grzybobojczy Pan by mi polecił? (Amistar, Topsin, Previcur, Saprol, Fungimat)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

1. Podłoże napisałem wcześniej jakie najlepiej zastosować. Zupełnie nie ma potrzeby mieszać tyłu składników. Wystarczy ziemia uniwersalna plus żwirek kwarcowy plus podłoże do storczyków albo chipsy kokosowe, albo korę piniową w proporcji około 3:1:1 w przypadku standardowej doniczki (około kilkunastu cm) do około 2:1:1 w przypadku większej.
Takie podłoże powinno stabilnie przesychać, a jednocześnie roślina powinna mieć optymalną wilgotność wokół bryły korzeniowej.

2. Podczas ukorzeniania oczywiście poza zasięgiem promieni słonecznych, ale żeby miała ciepło to powinno przyspieszyć rozwój nowych korzeni.
Węgla nie potrzeba aż tak często wymieniać jak wody.
Daj trochę więcej wody tak żeby zakryło te miejsca, stąd powinny wyrosnąć nowe korzenie, z lewej strony też coś tam zaczyna się pojawiać (pewnie korzeń powietrzny).

Obrazek

3. Najlepszym preparatem grzybobójczym jest wg mnie i nie tylko, Topsin. Ma dość szeroki zakres działania i jest systemiczny, czyli wnika w głąb rośliny. W sklepie stacjonarnym możesz go nie dostać, szybciej przez internet (Allegro).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dami
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 wrz 2021, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeszcze raz dziękuję za pomoc :-) pozdrawiam.
agigi4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 wrz 2021, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera - jak rozsadzić?

Post »

Witam dostałam taki egzemplarz monstery co ma długi i goły pień naokoło pół metra przy górze jeden liść... końcówka łodygi od góry brązowa i sucha. Co z nią dalej począć? Nie podoba mi się ten długi goły pień jak go skrócić? Rozsadzić? W jaki sposób?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Najpierw trzeba pokazać nam jej zdjęcie.

Rozsadzić? A z czym ona rośnie?
Może trzeba przesadzić a może po prostu uciąć ten jeden liść z kawałkiem pędu i spróbować ukorzenić?

Trudno dyskutować o ratowaniu czegoś czego nie widzimy i podpowiadać rzetelnie jakieś rozwiązania. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
aniteek23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2021, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chorująca monstera-dziwne plamki i pajęczynka

Post »

Witajcie!

Bardzo proszę o pomoc, moja monstera zaczęła chorować i nie wiem jak ani na co ją leczyć:( W internecie jest mnóstwo wątków i porad, ale nigdzie nie widziałam podobnej sytuacji. Może ktoś po zdjęciach się rozezna.

Mam monster dwa lata, rok temu przesadzana, podlewam raz w tygodniu, w upały czasem dwa. Stoi przy oknie ale w zacienionym miejscu od zachodu (nie pada na nią bezpośrednio slonce).

Jakieś dwa tygodnie temu zauważyłam, że trzy najmniejsze od dołu listki zzolkly i umarły. Zaczęłam wiec codziennie oglądać roślinkę i zauważyłam dziwne rzeczy:(

1. Na jednym liściu jest taka biała jakby pajenczynka od spodu, bardzo mnie to martwi

2.Na niektórych liściach zaczęły robić się takie malutkie brazowe plamki jakby wypalone w tych liściach.. jest ich coraz więcej

3.Na lodygach zrobiły się brązowe zgrybienia jakby taki zrogowaciały lisc- to odkryłam już dawno, ale ktoś polecił mi się tym nie przejmować jako miała to być taka "natura" monstery

Teraz już nie wiem co jest prawidłowe a co nie.. Bardzo zależy mi na tej roślince i będę ogromnie wdzięczna jeśli zerknięcie na zdjęcia i może postawicie jakąś diagnozę dla któregoś z tych zjawisk:(

Cały czas obserwuje, ale ani na liściach ani w ziemi nie zaobserowalam żadnych robaków.

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chorująca monstera-dziwne plamki i pajęczynka

Post »

Przede wszystkim po dwóch latach to dobry czas na przesadzenie.

Pęknięcia na ogonkach liściowych, edema na tym liściu:

Obrazek
oraz wytrącanie się soli wapnia (wg Ciebie taka biała pajęczynka) świadczy o tym, że w roślinie jest nadmiar wody. Inaczej mówiąc jest zaburzona gospodarka wodna. Podłoże raczej na pewno jest zbyt mało przepuszczalne, zbyt często podlewasz - nie podlewamy roślin cyklicznie, a zwłaszcza epifitów.
Epifity wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża, u mnie się sprawdza mieszanka ziemi, żwirku oraz podłoża do storczyków albo kory w proporcji powiedzmy 2:1:1.
Do tego obowiązkowy drenaż z keramzytu oraz doniczka z odpływem, która powinna stać na podstawce, a nie włożona do osłonki.
Podlewanie należy dostosować do zmieniających się warunków uprawy, a w przypadku Monstery zawsze wierzchnia warstwa podłoża powinna porządnie przeschnąć.
Podlewamy wyłącznie miękką wodą.

Czyli trzeba przesadzić do właściwego podłoża, sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniteek23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2021, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chorująca monstera-dziwne plamki i pajęczynka

Post »

Dziękuję serdecznie za wskazówki:)

W takim razie w weekend przesadzę roślinkę i dołożę żwirku i piasku (mam tylko keramzyt).
Wydawało mi się, że podlewam wręcz za mało, bo ziemia jest sucha na wiór na głębokość przynajmniej 3cm. Przy przesadzaniu sprawdzę co się dzieje w środku i problem "pajęczynki" byłby rozwiazany:)

Pozostaje natomiast problem tych malutkich czarnych kropek których jest coraz więcej i tych razowych zgrubień na łodygach (to się cały czas powieksza). Czy to może być jakiś grzyb? Jakiś pasożyt?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Piasek sobie odpuść. Do podłoża weź żwirek kwarcowy nie mniejszy niż 2 mm oraz podłoże do storczyków.
Jeśli chodzi o ogonki liściowe - nie łodygi, to napisałem wyżej przyczyny ich powstania. Nie jest to żaden grzyb, ani pasożyty. Tkanka pęka wskutek nieprawidłowej gospodarki wodnej.
Zaburzenia w gospodarce wodnej może powstać w różnych okolicznościach, przede wszystkim zbyt mało przepuszczalne podłoże oraz podlewanie niedostosowane do temperatury czy wilgotności powietrza. Warto poczytać o transpiracji i jak się zmienia w zależności od warunków uprawy i jak się wiąże z podlewaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniteek23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2021, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Okej, teraz już wszystko rozumiem:)

Dziękuję za szybką radę, będę działać według wskazówek!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”