Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry. Chyba zasuszylam swoją mloda monstere :( jej korzenie powietrzne zrobily się zdrewniale A w dolnej części miekkie.. Liście zaczynaja opadać. Wysypalam polowe ziemi i byla sucha jak pieprz. Czy jeszcze jest szansa aby ja uratować ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Zacznijmy od korzeni powietrznych. Są dwie szkoły jeśli chodzi o te korzenie w przypadku Monstery. Niektórzy wsadzają je w doniczkę, inni pozwalają rosnąć poza nią. Osobiście uważam, że korzenie powietrzne powinny zgodnie z ich przeznaczeniem rosnąć swobodnie, gdyż jak sama nazwa wskazuje pobierają wilgoć z powietrza i w jakimś stopniu nawadniając roślinę. Jednak w warunkach domowych nie zawsze mogą w pełni funkcjonować ze względu na zwykle zbyt suche powietrze. I tutaj jeśli z jakiejś przyczyny obumrą, wyschną - tak czasami się dzieje z pojedynczymi korzeniami i tutaj trzeba się z tym liczyć.
W zasadzie w uprawie domowej o wiele bardziej są istotne korzenie właściwe, a zwłaszcza włośniki. To dzięki nim rośliny pobierają wodę i składniki odżywcze z podłoża. Niestety, ze względu na ich delikatną budowę są bardzo wrażliwe zarówno na zbytnie przesuszenie, jak i przelanie.
W ogóle jeśli chodzi o epifity, to lepiej je nieco przesuszyć niż przelać. Jednak oczywiście w pewnych granicach.
Jeśli doszło do zbytniego przesuszenia to pierwsze czego nie wolno robić to obfite podlanie albo nawet wstawienie doniczki do miski z wodą. Nie powinno się tego robić, bo wskutek takiego przesuszenia jak pisałem wcześniej może dojść do uszkodzenia włośników, a gdy do tego doszło to roślina nie może pobrać w pełni wody z podłoża. W związku z tym trzeba wpierw dać czas na ich zregenerowanie i na samym początku jedynie delikatnie podlewamy i stopniowo (powiedzmy przez okres minimum 2 tygodni) zwiększając ilość wody.
Jeśli przez ten czas roślina nie zacznie nabierać jędrności będziesz ją musiała ponownie ukorzenić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mabju
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2021, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witajcie,

W pracy posiadam monsterę. Szkoda mi jej i chciałbym o nią zadbać.
Na ten moment gdy przeschnięta jest wierzchnia warstwa podłoża to podlewam ją wodą. W okresie od wiosny do końca lata również dodaje nawóz dla roslin zielonych Biopon.

Co należałoby z nią zrobić? Czy trzeba już przesadzić w coś większego, jakieś podpory i nici? Jeśli tak to jakie i czy macie jakiś sklep internetowy do polecenia?

Za pomoc będę bardzo wdzięczny i zycze udanego dnia każdemu.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Na pewno podłoże to beznadzieja - w wątku masz podane jakie powinno być. W ogóle podłoże powinno się wymieniać całkowicie, a w przypadku dużych roślin jak najwięcej wierzchniej warstwy.
W tym konkretnym przypadku wymienił bym całość, ale po pierwsze uwzględniając wielkość może nie być łatwe w jedną osobę. Po drugie najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić na większą doniczkę, bo pewnie bryła korzeniowa będzie przerośnięta.
Generalnie jeśli chodzi o doniczkę to najlepiej byłaby tradycyjna z podstawką, gdzie łatwiej kontrolować wilgotność podłoża.
Jeśli chodzi o podpory to kupisz paliki w oplocie włókna kokosowego w którymś z marketów budowlanych, LM, Castorama, może w Obi albo przez Allegro.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mabju
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2021, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Bardzo dziękuję, nie wiem czy można wrzucać oferty ze sklepów, więc po prostu bezpieczniej napiszę - znalazłem mieszankę podłoża o składzie; Skład:

Torf sphagnowy (wysoki, kwaśny)
Zrębki kokosowe
Perlit
Torf kokosowy
Kora piniowa
Keramzyt
Worm casting
Węgiel aktywny
Mikoryza, Trichoderma

"Podłoże to przeznaczone jest dla roślin preferujących stałą wilgotność gleby ale jednocześnie nietolerujących nadmiaru i zastoju wody.
Są to rośliny takie jak: Monstera, Syngonium, Philodendron, Calathea, Epipremnum, Alokazja, Zamiokulkas, Pilea i wiele winnych."


Z przesadzeniem nie ma problemu. Wezmę ją do domu na ten czas i załatwię sprawę.

Poszukam większej doniczki.
Nie wiem jak producenci internetowi podają te rozmiary. Obecna donica ma średnicę od góry 25cm.
Najlepiej podjadę do sklepu i sam pomierzę i wybiorę odpowiednio większą.

Czym przywiązywać roślinę do palików?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie ma potrzeby kupować niewiadomo jakiego podłoża. Pisałem przejrzyj wątek, pisałem wiele razy, że wystarczy mieszanka ziemi uniwersalnej, żwirku kwarcowego o frakcji 2 - 4 mm oraz podłoża do storczyków w proporcji około 3:1:1 i to wystarczy. Na dno drenaż z keramzytu.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, więc dobrze byłoby wpierw wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić jak duża jest bryła korzeniowa. Jeśli jest przerośnięta to kupujesz rozmiar większą, czyli około 2 cm na średnicy.
Pędy przywiązujesz grubszym sznurkiem albo tasiemką wedle uznania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

:wit Norbercie, ja również niedługo będę przesadzać swoją dubię i zamiast kory storczykowej mogę dać kory piniowej? Mam dwie frakcje. I jeśli tak, to warto ją wyparzyć wrzątkiem? Bo w tych podłożach do storczyków często trafia mi się mięsko :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Generalnie jeśli chodzi o podłoże do storczyków, stosuje się chyba głównie tylko korę sosnową.
Wg mnie kory nie potrzeba wyparzać. Kupowałem wiele razy na allegro korę śródziemnomorską i nigdy nie miałem lokatorów.

W każdym razie nie ma różnicy czy użyjesz samej kory czy gotowej mieszanki do storczyków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monikaw228
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 sie 2021, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć. Dziś pierwszy raz przecierałam liście mojej monsterze. Od spodu zauważyłam takie "znaczki". Czy to coś groźnego?

https://ibb.co/SNGPNy4 link do zdjęcia na imageshack
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Stronę wcześniej był podobny przypadek, przeczytaj co odpisałem i przeanalizuj w przypadku Twojej rośliny: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 9#p6348429
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tachmadzar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sie 2021, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dopadł mnie grzybek?

Monstera variegata. Przez rok rosła szczęśliwie, podlewam raz na 2-3 tyg., podłoże - mix ziemi, perlitu, ziemi do storczyków, keramzytu, trochę mchu. Na dnie warstwa keramzytu. Stoi przy oknie w pokoju z nawilżaczem. Od miesiąca zauważyłam czarne kropeczki, zaczęło się od dolnych liści. Zamierzam zmienić ziemię i przesadzić roślinkę do większej doniczki. Czy dodatkowo czymś spryskać? Trzeba coś odciąć?


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przede wszystkim zdecydowanie za rzadko podlewasz. To są co prawda epifity, ale nie można przesadzać w drugą stronę. Nie możesz robić pustyni z podłoża.
Monsterę podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. To podłoże w którym posadziłaś jest bardzo przepuszczalne, to jest zaletą ale jednocześnie bardzo szybko przesycha zwłaszcza w ciepłe dni.
Suche brzegi liści to pewnie w dużej mierze od niedoboru wody.

Kolejna sprawa, nawilżacz jaki to ultradźwiękowy czy ewoparacyjny? Wytwarza mgiełkę? Strumień pary jest skierowany bezpośrednio na roślinę? Jeśli tak, to nie powinien być.
I jeszcze pytanie czy spryskujesz dodatkowo często roślinę?

Czyli zwiększ częstotliwość podlewania. Doniczka ma odpływ? Nie widzę podstawki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tachmadzar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sie 2021, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Właśnie chodzi o to, że wkładam palucha co kilka dni i zawsze czuje wilgoć, nawet jak przychodzi moment podlania. Nigdy nie jest tak, że ziemia jest bardzo wysuszona. Dlatego tyle zwlekam z podlewaniem, ale w takim razie będę robić to częściej. Może jestem juz przewrażliwiona bo przelewanie roślin to mój mankament :roll: .

Roślinki nie zraszam w ogóle, ma odpływ w doniczce i wyjmuje ją przy podlewaniu, żeby porządnie ociekła. Nawilżacz ewaporacyjny - stoi z 4 metry od monsterki.

To spróbuję częściej podlewać w takim razie. Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”