Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Poprzednia część znajduje się tutaj



Jeden z moich cytrusów podczas zimowania w garażu zgubił wszystkie liście. Był w kącie zasłonięty innymi cytrusami i nie widziałem tego. Być może w tej niskiej temperaturze (5-7 stopni) został przelany.
07-02-2019 przeniosłem go na parapet do domu i doświetlam. Druga fotka zrobiona jest dzisiaj czyli po dwu tygodniach. Jak widać wypuszcza mnóstwo liści i ma też kilka pączków kwiatowych.

Obrazek Obrazek Obrazek
Kamila1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2019, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko Cytrynowe

Post »

Witam! Ostatnio zakupiłam drzewko cytrynowe i nie jestem pewna jak odpowiednio o nie dbać. Na każdej stronie jest co innego.

Drzewko podlewam co kilka dni jak ziemia zmieni kolor na jasny, spryskuje 2-3 razy dziennie woda destylowana w odpowiedniej temperaturze. Drzewko stoi na parapecie i ma dostęp do słońca ( nie jest go za dużo i nie jest go za mało). Temperatura w domu tez jest odpowiednia.

Zobaczyłam jednak, ze w ziemi robią się pajęczyny i znalazłam 2 małe pajączki. Cytrynowiec mając małe paczki na samym początku stracił większość z nich.

Z góry dziękuje za pomoc :wink:
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko Cytrynowe

Post »

Dobrze byłoby dać zdjęcie drzewka. To że stracił pączki nie jest dziwne, bo czasem tak reagują na zmianę otoczenia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Poczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post. Masz 80 stron cennych informacji.
Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki na górze strony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior pisze:Jeden z moich cytrusów podczas zimowania w garażu zgubił wszystkie liście. Był w kącie zasłonięty innymi cytrusami i nie widziałem tego. Być może w tej niskiej temperaturze (5-7 stopni) został przelany.
O, o, otóż to, za bardzo się tu zasugerowałem tymi garażami, małymi temperaturami zimą, wstawiłem więc tam gdzie jest ciut chłodniej i liście zaczęły brązowieć. Mniej więcej w ten sam sposób zeszłej zimy awokado straciło wszstkie liście, też uprzednio czerniejąc... Nigdy więcej przenoszenia ich nigdzie gdzie jest chłodniej :!:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ale problem nie leży w temperaturze, a w odpowiedniej wilgotności podłoża. Im chłodniej tym należy bardziej dostosować podlewanie, czyt. ograniczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Amator27 - Norbert ma rację, wszystkie moje cytrusy są w idealnym stanie zimując w temperaturze 5-7 stopni. Ten cytrus stał w kącie i miałem do niego utrudniony dostęp. Nie chciało mi się przestawiać innych cytrusów i chlupnąłem mu za dużo wody. Poza tym ten mały cytrus ma najmniejszą doniczkę więc został przelany.
Kamila1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2019, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Po przeczytaniu większości wpisów wciąż nie umiem odnaleźć informacji odnośnie podlewania cytrusa i odpowiedniej jego pielęgnacji.
Nie dają mi też spokoju małe pajęczynki tworzące się na ziemi.
Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ależ przecież to jest proste.
Podlewanie zależy od temperatury, im wyższa tym wymaga częstszego podlewania, zwłaszcza w sezonie. Oczywiście nie można doprowadzić do tego, żeby podłoże było cały czas mokre. Ma być umiarkowanie wilgotne. Istotny jest okres jesienno - zimowy, jeśli zimujesz w chłodzie wtedy ograniczasz podlewanie. Podobnie trzeba być ostrożnym, jeśli roślina straci liście. Wtedy też trzeba rzadziej podlewać, dopóki roślina nie wypuści nowych.
Pajęczynki mogą świadczyć o przędziorkach. Weź szkło powiększające i zobacz czy nic się tam nie porusza, a najlepiej wrzuć zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamila1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2019, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Miałam wrażenie, że forum ogrodnicze jest po to żeby zdawać pytania- nawet te, na które odpowiedź jest prosta. Nie rozumiem w czym problem.
Dziękuję za odpowiedź- poczytałam o tych przędziorkach i zgadza się. Na początku cytrynowiec nie był zraszany i chyba przez to się tam zalęgły. Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Samo zraszanie nic nie pomoże na przędziorki. Ja używam chemii i to pryskam trzykrotnie w przeciągu tygodnia. Chcę mieć pewność że je wytępiłem.
Kamila1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2019, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Czytałam na internecie o różnych sposobach na pozbycie się ich- planuje zrobić jakiś roztwór z czosnku. Mam nadzieje, że pomoże :roll:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ja testowałem różne sposoby tzw. ekologiczne i żaden nie pomógł, ale życzę powodzenia :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”