Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Nawóz do roślin śródziemnomorskich to jeden z takich co można uznać, jako chwyt marketingowy. Na dobrą sprawę można tutaj używać i zwykłego mineralnego do roślin zielonych albo dedykowanego do cytrusów. Ważne żeby był mineralny, czyli nie żaden Biohumus. Stężenie NPK powinno być na poziomie kilku procent. Jeśli Twój tyle ma, to możesz go używać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

NPK 8-6-6. To chyba dobrze?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Tak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Olcia609 cytrusy uprawiane w naszych domach w drugiej połowie lutego zaczynają się wybudzać i rozpoczynają normalną wegetację.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Dzięki za odpowiedzi.
Na wszelki wypadek ziemię wymieniłam na nową. Zmieszalam ją jeszcze z perlitem. Faktycznie bryła korzeniowa była dość mokra, musiałam ją za dużo podlewać. Podziwiam jej cierpliwość do mnie. ;) Myślałam, że się obraziła po tym jak ja obcięłam. ;) Czekam więc na nowe liście i pierwsze kwiaty. Dam znać jak się obudzi!
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Kiedy cytrusy rozpoczynają wegetacje i można je przenieść z chłodnego miejsca spoczynku do pomieszczenia z pokojową temperaturą 22-25 stopni ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Dwa posty wyżej masz odpowiedź Seniora...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Obawiam się, że moja mandaryna zakończy swój żywot. Jest jedna ładna gałązka, zielona z liśćmi, lekko zdrewniała. Czy po odcięciu dać ja w ukorzeniacz i do ziemi? Czy macie jakieś lepsze sposoby na mandarynki?
skupienkamil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sie 2019, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodnik na drzewkach cytrusowych - prośba o pomoc.

Post »

Witam.
Od jakiegoś czasu mam drzewka cytrusowe, 4 szt. Na wszystkich są jakieś dziwne "uszkodzenia" liści a z jednej zielone liście zwyczajnie odpadają.

Możecie mi pomóc ?


Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Spójrz pod spód liści czy nie ma przędziorków. Te przepłowienia wyglądają jak wyssane przez nie.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Mała aktualizacja. Moja mandarynka została przesadzona do nowego podłoża, wystawiana na słońce w każdym możliwym momencie i proszę. Zdjęcia w załączeniu. Myślałam, że to jej koniec, a ona wypuszcza liście nawet tam, gdzie "nie powinna" ;) w grudniu wyglądała jeszcze ok, na chwilę obecną to puste badyle i dokładnie 4 liście :shock:
Zobaczymy co będzie dalej.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Obik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 13 lut 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Barlinek

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Prośba o pomoc. Udało nam się utrzymać naszą cytrynę przez większą część zimy i padła na ostatniej prostej. Obstawiamy przewianie, przelanie lub szok po przesadzeniu (miało miejsce tydzień temu). Jak przesadzaliśmy to korzenie były jasne, ładne. Czy jest sens ją teraz przycinać? Czy jest szansa, że puści nowe liście?
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Natalia
Awatar użytkownika
Maniaks
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 mar 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Dzień dobry wszystkim, jestem tutaj nowy, a trafiłem z powodu prostego, otóż w tamtym roku przy robieniu herbaty i przekrojeniu cytryny na pół, natrafiłem na już wykiełkowane ziarenko wewnątrz owocu. To skłoniło mnie do tego, żeby stworzyć warunki temu ziarenku i tak zacząłem hodować cytrynę. Tak więc nie wiem, jaki to gatunek, ale wiem na pewno, że to cytryna.

Ale do rzeczy. Otóż byłbym wdzięczny, jakby ktoś bardziej doświadczony ode mnie rzucił okiem na moje drzewko (skiełkowane nasionko był wsadzone do doniczki jakoś we wrześnie 2020, jeśli mnie pamięć nie myli), ponieważ nie do końca jestem pewien, czy to co się z nim dzieje, jest oznaką tego, że czeka mnie jakaś poważniejsza walka czy to raczej chwilowe problemy, z którymi drzewko będzie w stanie sobie poradzić.

Generalnie postaram się wypunktować nurtujące mnie kwestie, a na koniec dorzucę kilka zdjęć, by zobrazować sytuację.

1. Łodyga z zielonej robi się taka "zdrewniała" (żółtawo-zielona). Nie jestem pewien, czy to jest naturalny proces na tak wczesnym etapie, a jeśli tak, to czy nie zachodzi w jakiś dziwny sposób, ponieważ w niektórych miejscach na łodydze jest tak jakby wzdłużne "rozcięcie" (nr 1 na pierwszym zdjęciu), a w innych zaś roślinka sączy coś, co wygląda jak żywica (nr 3 na drugim zdjęciu).

2. Niektóre liście też nie wyglądają naturalnie, a mianowicie dwa górne zaczęły się zwijać i mają takie ciemne końcówki, a jeden z nich jest lekko żółtawy w środkowej części liścia (zdjęcie trzecie). Jeden liść poniżej po środku ma dwa takie wypalone pola przy brzegach (nr 2 na pierwszym zdjęciu). Czy to może być od słońca, ponieważ cytryna do niedawna stała na parapecie okna od strony południowej? Aktualnie przestawiłem ją na parapet okna zachodniego.

3. Ziemia ma taki jakby żółtawy nalot (zdjęcie czwarte). Czy to mogą być jakieś szkodniki czy jest to wytrącanie się jakiegoś osadu z wody?

Jeśli chodzi ogólnie o pielęgnację, to zraszałem grunt do listopada dość często (co drugi dzień). Przez zimę robiłem to rzadziej. Na początku podlewałem zwykłą kranówką, potem przegotowaną wodą, a w chwili obecnej tylko zraszam drzewko wodą demineralizowaną, ponieważ nie robiłem tego do tej pory i może przez kaloryfery pod oknami drzewko miało za suche powietrze. Stosuję również nawóz wg zaleceń na etykiecie NPK 8-5-6 (Agrecol-gel do cytrusów z mikroskładnikami).
Na pewno do niedawna nie wiedziałem, że ułożenia drzewka nie powinno się zmieniać, bo jest wrażliwe na tego typu rzeczy (obracałem doniczką, a obecnie ustawiam zawsze stałym miejscem w stronę okna, jeśli zdarzy mi się je wziąć z parapety na chwilę). Wyrwałem kilka świeżych zawiązek pędów bocznych lub liści.

Planuję za niedługo wymienić glebę i sprawdzić korzenie rośliny oraz do nowego podłoża (kupne podłoże do cytrusów) chciałem dodać trochę fusów z kawy, Czy to dobry pomysł?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

Poniżej odnośniki do zdjęć:

Zdjęcie pierwsze

Zdjęcie drugie

Zdjęcie trzecie

Zdjęcie czwarte
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”