Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Morpheleush Moje obessum w zeszłym roku i w tym wypuściły zalążek kwiatów i po chwili wszystkie opadły. Nie wiedziałam co to za przyczyna, pomyślałam , że trzeba częściej podlewać. Teraz latem podlewam je co tydzień , wystawiłam na słoneczkowe podwórko i nawet co dwa dni muszę podlać . Doczekałam się koloru . Wszystkie 3 mają 9 lat , a tylko jeden na razie zakwitł. Drugi to czerwony - odmiana Emma
Obrazek




Obrazek
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

U mnie nic nie kwitnie , ciekawi mnie przyczyna
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Duże, wiotkie liście i wątły korpus - za mało światła, zbyt bogate podłoże?

Ja mam nieco inny problem - szkodnik czy po prostu zimno (stoi na balkonie)?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Uwzględniając gdzie rośnie Adenium, to można założyć przemarznięcie. Nie wiem w jakim rejonie kraju mieszkasz, ale u mnie ostatnio temperatura spadła ostatnimi nocami poniżej 10 stopni. Ponadto, zwłaszcza na drugim zdjęciu widzę grzyba, zdarza się że w przypadku przemarznięcia może wejść infekcja.
Jaki jest dokładnie skład podłoża oraz czy było wilgotne podczas spadku temperatur?
Wstawić do ciepłego pomieszczenia, odciąć wszystkie liście z plamami oraz te podejrzane i zrobiłbym oprysk Topsinem. Teraz kluczowe będą kolejne dni, jeśli liście będą zmieniać kolor, powstawać kolejne plamy i będzie czuć taki charakterystyczny zapach gnicia, to nie będzie dobry znak. A zwłaszcza wtedy, kiedy pień zacznie robić się miękki.
Natomiast jeśli zmiany się zatrzymają, pień będzie twardy i nie pojawią się na kolejnych liściach zmiany, to istnieje szansa że roślina to tylko odchoruje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na początku września w nocy były 3-4 stopnie, od tamtej pory roślina stoi w domu i ... nic się nie dzieje, porażone liście uschły, pozostałe są zielone i sztywne więc chyba można założyć przemarznięcie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

3 - 4 stopnie to za zimno dla Adenium, nawet zahartowanej przez sezon. Jeśli do tego podłoże było wilgotne to mogło tylko pogłębić problem.
Na pewno wszystkie podejrzane liście do odcięcia i zrobił bym oprysk Topsinem.

Ponawiam jeszcze pytanie, w czym dokładnie rośnie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wszystkie podejrzane liście uschły i już ich nie ma, te co zostały wyglądają bardzo dobrze i nie mają żadnych plamek.

Nie pamiętam w czym dokładnie rośnie bo sadziłem dawno temu, na pewno ma solidną domieszkę piasku (min. 30%).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Zbyt duża ilość piasku może powodować zastoiny wodne, zwłaszcza przy niższych temperaturach. Lepiej dodać żwirku kwarcowego. Poza tym Adenium wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża, tak mieszanki ziemi, żwirku w proporcji około 1 :2, można też dodać inne składniki jak lawa, wermikulit, seramis.
Jeśli dawno nie przesadzałeś to dobrze wymienić podłoże i sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2022, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam
Tydzień temu zauważyłam, że kaudeks robi się miękki, więc je podlałam licząc, że jest po prostu przesuszone.
Wcześniej przez niecałe dwa tygodnie adenium stało bez podlewania w mieszkaniu w którym wyłączone zostało ogrzewanie.
Podlanie nic nie dało, kaudeks dalej był miękki. Po przeczytaniu wpisów na forum zdecydowałam wyjąć adenium z ziemi i osuszyć przez jeden dzień. Po dniu poza doniczką zauważyłam gnijącą część, którą postanowiłam wyciąć i zasypać cynamonem, a następnie zostawić w celu zabliźnienia ranki. Jednak rana nie zasycha - cały czas jest mokra a adenium robi się coraz bardziej miękkie. Czy jest jeszcze szansa je uratować? Jeśli tak to co robić?

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A ile upłynęło czasu od cięcia? Może masz za niską temperaturę?
Istotny jest przekrój, ma być jasny bez żadnych plamek. Jeśli są, trzeba ciąć plasterkami wyżej aż do zdrowej tkanki.
Żeby szybciej przesychało możesz położyć na lekko rozgrzanym grzejniku.
Jeśli dalej jednak tkanka będzie się robić miękka, znaczy się że po prostu kaudeks gnije i niewiele tutaj można będzie zrobić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2022, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Od cięcia minął dzien. Adenium leżało jakieś pół metra od włączonego grzejnika. Posłuchałam rady i odcięłam do jak mam wrażenie zdrowej tkanki i umieściłam na grzejniku. Ile mniej więcej trzeba czekać na zaschnięcie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Podobnie, dzień, dwa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Morpheleush
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lip 2021, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wiem że pewnie istnieje już to na forum, wiem że trzeba było poszukać ale ja po prostu nie mam na to czasu, więc zapytam tak, moje obesum ma pół metra wysokości, ale tylko jedną łodygę, kiedy jest najlepszy czas żeby je przyciąć aby się rozgałęziło i jak to zrobić, jeśli ktoś by wytłumaczył lub przesłał do odpowiedniego posta był bym bardzo wdzięczny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”