Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na pewno północna wystawa nie nadaje się dla adenium. To jest roślina wybitnie słońcolubna.
Jaką masz minimalne temperatury na parapecie albo inaczej jakie miała dotychczasowe najniższe wartości zwłaszcza jak był okres mrozów.
Jak z podlewaniem?

Trochę zbyt mały system korzeniowy musi mieć to adenium uwzględniając jego wielkość. Jak wyglądają korzenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Teraz od roku jest na południowym parapecie w nowym mieszkaniu północ to już na szczęście historia.
Temperatura w mieszkaniu stała 21-23 stopnie. Na parapecie obecnie 21 w mieszkaniu 24 więc nie sądzę by mrozy były jakieś dotkliwe.

Korzenie zdrowe. Nazwałabym je "wysokosprawnymi". Zasysają pełną parą w krótkim czasie. Jest główny plus kilka grubszych + pajęczyna drobniutkich chmurą obrasta kilka cm. Doniczka faktycznie mała bo ma z 8 cm max średnicy.
Podlewanie w zimie jak mi się przypomni czyli tak jakoś raz w miesiącu lub jak krzyczą o wodę wyglądając jakby baaardzo chciały pić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przy nieszczelnym oknie udało się w mrozy utrzymać 21 stopni? Na pewno?

No dobra, raz w miesiącu to może być za rzadko w przypadku temperatury powyżej 20 stopni i zwłaszcza przy tak małej doniczce i bardzo przepuszczalnym podłożu. Od marca powinnaś i tak zacząć podlewać częściej, gdzieś raz naokoło 2 tygodnie.
Podejrzewam, że niedostateczne podlewanie jest tutaj główną przyczyną.

Sprawdź jeszcze czy nie ma ew. przędziorków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Okej, przypatrzę się bacznie. Bo w drugim pokoju coś mi zaczęło Haworsje podjadać, ale rośliny nie miały kontaktu.

Przesadzić je do większych doniczek? W piątek podlane to są opite jak beczki, ale już mają sucho jak pieprz w doniczkach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jak napisałem, przy tak małej doniczce i bardzo przepuszczalnym podłożu oraz wyższej temperaturze, podłoże będzie bardzo szybko przesychać. Oczywiście nie można też pójść radykalnie w drugą stronę, czyli zbyt często podlewać, bo w końcu to sukulenty i gromadzą w sobie wodę.

Czy przesadzić to zależy czy bryła korzeniowa jest przerośnięta i nie mieści się w doniczce. Jak jest to możesz przesadzić. Po przesadzeniu wiadomo tydzień odczekujesz z podlewaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wydaje mi się, że nie jest. Po prostu dostosowała się do doniczki - nie próbuje wypełzać w żaden sposób. Spróbuję częściej podlewać. Zobaczymy co one na to.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Chyba jakaś gadzina się wprowadziła . Zauważyłam na listku takie coś
Obrazek
Akilenge
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 mar 2021, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Z góry proszę o wyrozumiałość, to moje pierwsze adenium (a jednocześnie moje pierwsze roślinki)
Na jesień kupilam dwa malutkie adenium, zimę spędzały w temperaturze ok 13-15°, podlewane co ok 2 - 3 tygodnie trzema łyzkami stołowymi wody, nie były przesadzane ponieważ stwierdziłam, że poczekam do wiosny a teraz... żal na nie patrzeć. :(
Są jakies "skurczone" i pomarszczone w dodatku miały dosyć miękkie kaudeksy dopóki... kot w nie nie wpadł. ;:14 Miałam już zamówioną ziemię + keramzyt więc stwierdziłam, że nic sie nie stanie jak je wyjmę, sprawdzę korzenie i ewentualnie poczekają te 2 - 3 dni na nowe podłoże. Niestety nie zwróciłam uwagi, że przewidywany czas dostawy wydłużyl sie do 6 kwietnia (a dzisiaj w sklepie nie znalazłam nic wedlug mnie odpowiedniego, żeby móc je posadzić a keramzyt był jedynie w 10litrowych opakowaniach, których nawet nie miałabym jak zabrać). Więc pytanie, co mogłam zrobić źle, jak to naprawić i czy lepiej wsadzić je do tymczasowej niezbyt dobrej ziemi czy jeszcze trochę mogą poleżeć bez ziemi. ;:174 Aktualnie są bez ziemi od 2 dni a jeden z nich nabrał twardości mimo, że dalej jest pomarszczony.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 mar 2021, o 23:15 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o poprawną i staranną pisownię, używanie wszystkich polskich liter w całym poście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Najważniejszym błędem był brak przesadzenia niezwłocznie po zakupie. Rośliny, a zwłaszcza sukulenty wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża, którym na pewno nie jest podłoże produkcyjne, które nie nadaje się do długotrwałej uprawy.
Rośliny są mocno odwodnione.
Korzenie wydają się być w miarę w porządku, kwestia tylko czy kaudeks jest miękki tylko z powodu odwodnienia czy gnije od środka.
Co prawda sukulenty są w stanie wytrzymać bez wody dłuższy czas, ale uwzględniając ich obecny stan nie wiem czy dadzą radę tak jeszcze z 2 tygodnie. Mogą tak poleżeć, a może ich stan się pogorszyć.
Osobiście kupiłbym w markecie (Leroy, Castoramie, itp) czy sklepie ogrodniczym ziemię do sukulentów, do tego żwirek kwarcowy w sklepie akwarystycznym, czyli tam gdzie rybki sprzedają i zrobił mieszankę 1:5. Czyli żwirku ma być około 5 razy więcej niż ziemi. Doniczki kup niewiele większe od bryły korzeniowej, na dno daj korek albo kapsel od butelki, powinien wystarczyć jako drenaż.
Doniczki stawiasz na podstawce i na razie nie wystawiaj na ostre słońce, lekko cieniuj jak będzie świecić. Mam nadzieję, że masz w ogóle do dyspozycji południowy parapet? Po tygodniu od przesadzenia delikatnie podlej.
Po jakichś 2 tygodniach jeśli nabiorą jędrności postaw już na parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam, planuję na wiosnę przesadzić swoje Adenium, chcę zmienić podłoze na włókno kokosowe, piasek i trochę ziemii. Zaciekawiła mnie sprawa włókna, napisane jest że należy zalać wodą i wtedy to spęcznieje...

W przypadku takim jak chcę to mieszać z ziemią i piaskiem to też mam zalewać? Czy po prostu dobrze pokruszyć z brykietu i zmieszać i wsadzić do doniczki?
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Włókno kokosowe zawsze należy zalać wodą i zostawić przed użyciem - ono baaardzo mocno pęcznieje. Z takiej 1 kostki spokojnie wyjdzie ci 10 litrów podłoża!

Z drugiej strony nie bardzo polecam kokos jako podstawę mieszanki ziemi. To dość chimeryczne podłoże, albo wiecznie przelane albo wiecznie przesuszone :| . Zawsze miałam z tym zabawę w stylu błoto-błoto-kamień :shock: .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jak nie masz doświadczenia w uprawie z włóknem kokosowym w przypadku sukulentów, to lepiej odpuść sobie wybierając bardziej mineralne podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Morpheleush
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lip 2021, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam,

Jestem nowy na tym forum ale ostatnio zaczęło mnie interesować czy mogę coś z moją różą pustyni zrobić żeby się ładnie rozkrzewiła.
Jakieś parę lat temu wysiałem ledwo 3 ziarenka, nie spodziewałem się w zasadzie żadnych efektów, lecz patrząc na to że wypuszcza kwiaty drugi rok z rzędu
postanowiłem poszukać rady na jakimś forum, znalazłem was, co mogli byście mi poradzić, czy za późno już aby przyciąć suche gałązeczki (żywe pozostały same podstawy)? Dodatkowo, jak widać na zdjęciach, moje Adenium bardzo pnie się w górę, co na to poradzić, czy jedyną opcją jest poczekanie na wiosnę żeby je przyciąć i spróbować rozkrzewić? Jeśli możecie to proszę o same porady, wiem że pewnie macie dla mnie sporo krytyki co do ich stanu ale chcę go poprawić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”