Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Kliwia bardzo dobrze radzi sobie także w hydroponice. Tam jeśli przestrzega się odpowiedniego poziomu wody, jej wymiany i uzupełniania nawozu kwiat będzie bardzo rósł i nie ma obawy przed utratą korzeni
Jabluszkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 cze 2021, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Dziękuję, dopytam.
Wystarczy doniczka do tego z miarką, keramzyt i odżywka? Jak duża doniczka?


Mój kwiat posiedzi jeszcze trochę w wodzie, aż korzenie dojdą do dołu pieńka.
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Wkład plastikowy do hydroponiki z miernikiem wystarczy i oczywiście osłonka do której to powędruje. Keramzyt przed pierwszym użyciem trzeba dobrze wypłukać. O wielkości doniczki decyduje wielkość korzeni. Nie może być ani za mała ani za ciasna.
Co do stosowania nawozów to proponuję te typowo do hydroponiki. Są też uniwersalne do ziemi i do hydro. Nawóz musi być w wodzie zawsze i raz w miesiącu powinno się wypłukać całość pod prysznicem by usunąć nadmiar zgromadzonych soli mineralnych (bez wyciąga rośliny z keramzytu tylko robić to z całym wkładem). Poza tym dobrze też poczytać o twardości i kwasowości wody bo ma to istotny wpływ na pobór składników odżywczych przez roślinę.
Pierwszy nawóz daje się po ok 3 tyg po przesadzeniu z ziemi do hydroponiki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Mamy na forum osobne wątki o hydroponice:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... ydroponika
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... ydroponika

Wg mnie, to trochę wyższy poziom uprawy od standardowej i dla kogoś, kto nigdy nie miał z nią do czynienia nie musi być ona łatwa. Dlatego warto wpierw poczytać oba wątki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jabluszkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 cze 2021, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Zdecydowałam się na posadzenie klasycznie w doniczce 15 cm w mieszance pół na pół ziemia kwiatowa i keramzyt. Dorzuciłam do tego dwie pałeczki nawozu uniwersalnego, znalezione gdzieś na dnie szuflady. Te same pałeczki wrzucałam do wody przy ukorzenianiu. Będzie ok?
Podlewać rozumiem skromnie, ale jak bardzo? Teraz podlałam wodą z kranu i wylałam cały nadmiar ze spodeczka. Czy jak raz w tygodniu będę tak delikatnie zalewać bardzo drobnym ciurkiem wody aż pojawi się na spodku i później ze spodka odleję, to będzie dobrze? Totalnie się nie znam, a nie chciałabym drugi raz jej zajechać, bo widzę, że pięknie wstaje na nogi po tym, co jej zafundowałam.
Może zamiast kranówki trzymać butelkę powiedzmy litrową z czymś i podlewać raz w tygodniu? To mój jedyny kwiat w domu, więc jeśli coś będzie do kupienia z nawozów, to raczej wolalabym w takich małych jednorazowych plastikowych kapsułkach. Możecie coś poradzić?
Tak prezentuje się niemal pięćdziesiątlatek :)

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Przede wszystkim wywal pałeczki. Pomijam już fakt że mogą być przeterminowane, to taka forma nawozu nie jest najlepszym rozwiązaniem, a ponadto nawóz dajesz po posadzeniu dopiero po kilku tygodniach. W nowym podłożu jest wystarczająca ilość składników odżywczych. Ponadto z nawożeniem w okresie jesienno-zimowym podchodził bym ostrożnie, raz naokoło miesiąc do wiosny najlepiej mineralnego nawozu w płynie (w handlu są dostępne mniejsze butelki).
Po drugie, nigdy nie podlewamy wodą prosto z kranu, tylko w zależności jak twardą masz wodę, to albo odstaną - jak miękką albo lekko twardą, albo przegotowaną i odstaną albo przefiltrowaną - jak masz bardziej twardą.
Z podlewaniem na razie ostrożnie dopóki nie rozwinie się system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jabluszkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 cze 2021, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Cześć,
Kwiat się przyjął i rośnie, jednak coś nadal jest nie tak.
W okresie zimowym podlewany oszczędnie i mam wrażenie że przez to liście są węższe. Co myślicie?
Teraz jest podlewany 2 razy w tygodniu woda z nawozem w proporcjach jak na opakowaniu, zaczął żwawiej piąć się w górę. Obawiam się tylko przesady, która kiedyś doprowadziła go do takiego stanu.

Jak to jest z tym podlewaniem?
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Liście są węższe z powodu małej ilości światła o tej porze roku, ponadto roślina nie miała wystarczającego systemu korzeniowego. Druga sprawa zaczęłaś czymś nawozić? Możesz zacząć podać nawóz mineralny do roślin kwitnących raz na 2 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jabluszkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 cze 2021, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Nawożę nawozem do roślin zielonych z biedronki.
Jak często podlewać? Czy 2x w tygodniu nie jest za często?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Napisałem wcześniej, co 2 tygodnie od momentu wejścia w fazę wegetacji.
Czyli mniejsze liście to najprawdopodobniej efekt mniejszej ilości światła i słońca. Trzeba poczekać jeszcze z miesiąc, dwa i powinna już wtedy wypuszczać większe liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Oto historia mojej kliwii. Mam tą roślinę 4 rok. Kupiłam ją w centrum ogrodniczym, jako młodą sadzonkę oddzieloną od rośliny matecznej. Nie miała śladów po wycięciu pędu, więc była jeszcze przed pierwszym kwitnieniem. Po przesadzeniu, w pierwszym roku, zakwitła mi raz, latem. W drugim roku zakwitła mi dwa razy (w lutym i latem) oraz tak rozwinęła system korzeniowy (korzenie wychodziły z doniczki i dołem i górą), że musiałam przesadzić do większej doniczki. O ile dobrze pamiętam, to dałam podłoże do roślin zielonych (staram się kupować podłoża dobrej jakości), dużo perlitu do rozluźnienia a na dno sporo keramzytu. W trzecim roku zakwitła mi trzy razy :tan ( w lutym, w lipcu i w listopadzie) oraz wypuściła 4 rośliny potomne, które rosną jak na drożdżach. Teraz chciałam ją przesadzić, bo korzenie zaczynają wychodzić górą i przy okazji oddzielić młode, ale właśnie zaczęła kwitnąć, więc muszę poczekać. Od początku stoi w tym samym miejscu, jakieś 1,5 metra od dużego okna tarasowego o wystawie południowo-wschodniej. Najwięcej słońca latem ma od 11 - 14 a w pozostałych godzinach bardzo jasno. Nie zimuję jej w chłodniejszym pomieszczeniu, ponieważ nie mam dla niej takiego miejsca w domu. Jest za duża. Zimą w moim domu nie jest bardzo ciepło (temperatura około 18 - 20 stopni, a jak nie ma nas w domu cały dzień, to i 16 się zdarzy). Podlewam, jak ziemia przeschnie, a w porze kwitnienia utrzymuję podłoże lekko wilgotne. Nawożę od wiosny do jesieni nawozem do roślin kwitnących. Czasem, jak zostanie mi wody z nawozem do storczyków, to też jej kapnę. Jak zaczęła puszczać kwiat zimą, to dałam jej trochę biohumusu ze dwa razy. Uprawiam kliwię raczej intuicyjnie, nie zawsze przestrzegam zasad, ale jak widać chyba jej to służy. Niestety nie mogę teraz wstawić zdjęcia, ale jak tylko będę miała możliwości techniczne, to pokażę Wam jak wygląda moja kliwia.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

ivonar, intuicyjne podejście do uprawy czegokolwiek to bardzo dobry sposób. Jest wiele reguł przy roślinach w stylu okresy spoczynku ale nie powinno się przestrzegać dosłownie zasad w stylu podlewamy co tydzień :wink: Nie, niczego się tak nie podlewa :wink: Podlewa się intuicyjnie - jak mamy słońca dużo za oknem to czasem trzeba rośliny podlać codziennie, jak mamy deszcze przez 2 tygodnie to czasem można nie podlać wcale. Musimy wiedzieć czy roślina lubi dużo czy mniej wody, i intuicyjnie wyczuć kiedy jest ten czas :wink:

Super, że kliwia się tak Tobie udaje, widać, że masz dla niej dobre stanowisko. Fajnie, że rozluźniłaś ziemię perlitem, na pewno jej to sprzyja :)
Czekam zatem na zdjęcia :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Obiecałam zdjęcia kliwii. Oto i one:
To starsze kwitnienia
Obrazek
Obrazek

To gość kliwii
Obrazek
Obrazek

To obecne kwitnienie i rośliny potomne
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zastanawiam się, jak mam oddzielić te młode, które wyrosły między liśćmi rośliny matecznej. Czy one będą miały własne korzenie? Czeka mnie skomplikowana operacja ;:202
Nie wiem dlaczego nie można wczytać zdjęcia :( Jakiś pech mnie prześladuje. Trzeba skopiować adres na nową kartę i tak otworzyć. Zdjęcia są w galerii na serwerze mojego męża.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”