Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

To moje cudo

Obrazek
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
koni0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 lip 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Dzisiaj dotarła do mnie roślina, wygląda niestety tak. :-(
zdjęcia usunięte z hostingu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Przydałoby się na początek zajrzeć do korzeni i wymienić podłoże na mieszankę ziemi i żwirku.
Nie jestem do końca pewny, czy na pierwszym zdjęciu widzę przędziorki albo to tylko paprochy od podłoża. Wyczyść w każdym razie dokładnie wszystkie liście.
Część zmian to uszkodzenia mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koni0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 lip 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ziemia już wymieniona wg Twoich zaleceń. Korzenie zdrowe, nic nie gnije. Poz tym, że ziemia była zapaskudzona nawozami (intensywny zapach)?
Wszystkie liście porządnie wyszorowałam szarym mydłem, zrobiłam im prysznic. Na koniec spryskałam Środek owadobójczy AGRICOLLE SPRAY 750 ml NATURAL (tylko to miałam w domu, od roku nie miałam szkodników na żadnych roślinach). Jutro dostanie jeszcze babcine sposoby (czosnkowy prysznic) i na chwilę obecną tylko tyle mogę zrobić. Dopiero w sobotę ewentualnie mogę odbyć wycieczkę do ogrodniczego po mocniejszą chemię.
Podczas szorowania, zmywałam z liści białe plamy-grudki, troszkę jak przy wełnowcach, ale i jajkach przędziorków. Była też niestety pajęczynka przy młodych liściach, a ten dywanik na pierwszym zdjęciu wygląda na przędziorki?. Możliwe, że sklep przed wysyłką czymś spryskał i tak zostawił...?
Norbert76, a ostatnie zdjęcie? To przelanie, przenawożenie? ten brąz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ostatnie zdjęcie może być jedno i/albo drugie. Rośliny przez producentów są "pędzone", a i u sprzedawców jeśli chodzi o podlewanie bywa różnie. Do tego dochodzi niekorzystne podłoże produkcyjne.

Na przędziorki poszukaj Sanium albo Floramite.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Przeniosłem moją Plumerię na działkę ...nawet jej to służy :D fotka jutro.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
koni0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 lip 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Wymienię dżdżownicę na przędziorki ;:131
Przed chwilą, zauważyłam wijącą się w głąb ziemi dżdżownicę...fuuu nie lubię wijących się zwierząt, tym bardziej w sypialni. Czy z tym się walczy? jak się tego pozbyć? czy w nocy wyłazi poza doniczkę? PLumeria dopiero odżyła po przędziorkach i podróży, zaczęła wypuszczać liście jak szalona, a tu taka niespodzianka...co robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Nic. Dżdżownice są całkowicie niegroźne dla rośliny, a za to spulchniają podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lubie_frezje
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

czarne kropki i biale plamki na lisciach plumerii - co to jest

Post »

Witam.
Moja plumeria nadal nie zakwitla jeszcze, ale ma okazale liscie i bsrdzo ich dużo. Pojawily się jednak na nich czarne kropki i biale plamki. Jeden liść calkiem oslabl i odpadl. Niedawno inny. Pozostale wygladaja nadal dorodnie. Liście sa pieknue unerwione, ale boję się, że te szkodniki - (nie wiem jakie?) zniszczą roślinę.
Mam pytanie - co to takiego i jak ratować roślinę? Czym spryskać? Nie mam doswiadczenia jak walczyć ze szkodnikami. Czarne kropki są od spodu i na ogonkach lisci, a plamiki od góry.
Monika


Zamieszczam kilka zdjęć - calej rosliny, plamki, kropki i tuż po napisaniu posta, zauwazylam dwa rbale - po zrobieniu zdjęcia- i przyjrzeniu się- boję się, ze to jakies pakeczaki, ale czarne? Zrzucilam je z lisci.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Wciornastki. Zrób oprysk Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lubie_frezje
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Dziękuję za konkretną odpowiedź. Przeczytalam, że 1 g rozpuszcza się w 2,5l wody, a cale opakowanie ma 1,25g. A jaką ilością wody spryskać jedną roślinę i ile razy, żeby bylo skutecznie? Wystarczy raz, czy po jakimś czasie (jakim? ) znowu? Pytam, bo nigdy tego nie robiłam.

P.s. Wczoraj mialam zablokowaną możliwość odpisania i mój post zniknął bez żadnej informacji. Miałam powody, żeby napisać to, co napisalam. Nie poruszam się biegle po forach, bo to jest jedyne, na które się zapisałam. Zostalam potraktowana niesprawiedliwie i bez mozliwosci wyjaśnienia, jaki błąd popełniłam i co zrobić. To bylo bardzo przykre i nie fair. Wazna jest dla mnie potrzeba informacji i szacunku. Gdyby nie mój email, nie dowiedzialabym się, ze moj post jednak pozostal i gdzie go szukać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

To ile użyjesz wody do sporządzenia preparatu to Twój wybór. Musisz sobie wtedy odpowiednio przyrządzić odpowiednio dawkę. Zwykle wystarczy jeden oprysk, gdyż Mospilan jest preparatem systemicznym, więc krąży wraz z sokami po całej roślinie.

PS. Zgodnie z regulaminem forum Twoim obowiązkiem jest uprzednie skorzystanie z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów. Administracja nie ma żadnego obowiązku informowania o przenosinach postów.
To tyle w kwestii wyjaśnienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koni0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 lip 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Czy Wasze Plumerie już kwitną? U moich ani śladu kwiatostanu...jest za to dżdżownica i drewniak, a druga przyjechała ze ślimakiem. Przędziorki po oprysku więcej się nie pojawiły, ale wciornastki maja się całkiem dobrze....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”