Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, mam szybkie pytanie, czy przesadzać nowe rośliny teraz na zimę? Właśnie minął miesiąc po aklimatyzacji i mają się dobrze, tak mi się wydaje, ale nie jestem pewna co do podłoża, wielkości doniczek, z drugiej strony, jestem totalnie początkująca i naczytałam się że przesadzać na zimę tylko w ostateczności, bo rozbudza się rośliny, a że słońca brak to rosną brzydkie :( Korzenie troszkę się już nie mieszczą w doniczkach, ale też czytałam że jak roślina nie marnieje mimo ciasnoty, to nie ruszać :( Nie były jeszcze podlewane z użyciem odżywki.

Piszę w dziale z monsterami, bo mi na nich najbardziej zależy, moje pierdółki https://sta.sh/2229klrpf5kw

W tle te ścinki to niestety niechcący połamane listki, jak puszczą korzenie to je zasadzę, jak nie to trudno :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Zapamiętaj, rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie od razu po zakupie i o każdej porze roku.
Wszystko inne jest tylko mitem.
To są rośliny tropikalne, a nie ogrodowe, więc rosną przez cały rok - więc o jakim rozbudzaniu tutaj mowa? :shock:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

@norbert76 I widzi Pan, w każdym zakamarku internetu coś innego :( I jeszcze niech mi Pan napisze że podłoże kupiłam do niczego... Chciałam zrobić podłoże do storczyków, perlit, trochę ziemi uniwersalnej (mam taką sypką) i torf kokosowy. I Wsadzić obie monstery do dużej donicy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Akurat podłoże takie będzie w porządku, wystarczy wymieszać w równych proporcjach, ale bez torfu kokosowego - za bardzo trzyma wodę, a przecież nie o to chodzi w przypadku epifitów. Wystarczy ziemia, podłoże do storczyków oraz perlit.
Jeśli chodzi o sadzenie razem, radził bym posadzić osobno do dopasowanych wielkością doniczek pod wielkość bryły korzeniowej obu roślin, czyli standardowo nie większe niż około 2 cm na średnicy.
Po pierwsze to są finalnie duże rośliny, po drugie łatwiej będzie utrzymać prawidłową wilgotność podłoża, po trzecie nie będą ze sobą konkurować o składniki odżywcze.
Oczywiście od razu dać paliki, jeśli dotychczas ich nie miały.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź :)
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

@norbert76 Panie Norbercie, nie szukając głupot zapytam ostatni raz: wygląda na to że miał Pan rację i mimo że monstery wyglądają dobrze na górze, na dole miały trochę "maślanych" korzeni. Wyczyściłam delikatnie to co samo odpadało i umyłam, są zasadzone ale wciąż nie podlane, czy powinnam użyć czegoś na grzyby?

Oraz czy ctenathe nie jest do rozdzielenia? Wydaje mi sie że za dużo tej roslinki w kupie, ale trzyma się zwarcie wiec nie ruszałam.

https://sta.sh/2d7og9t9skb?edit=1

Czuję się głupio, nie mam za grosz instynktu do roślin.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Korzenie są białe, więc nie ma potrzeby używać preparatu przeciwgrzybicznego.

Co drugiego przypadku, to te rośliny tak rosną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Po raz pierwszy w życiu a żyję już ohoho ... :D
udało mi się wyhodować monstery o ogromnych liściach, które nadal rosną.
I mam nadzieję, że będą cieszyły moje oczy jeszcze bardzo długo.
Na jednym z liści, na jego 'ogonku' pojawiła się jakaś dziwna narośl, która też rośnie
tzn. powiększa się w miarę wzrostu rośliny.
Zauważalnie się powiększa.
Mnie przypomina ludzką kurzajkę :wink:
Jeśli to jednorazowy wybryk to ok, ale czy nie stanowi to zagrożenia dla całej monstery?
Spotkałeś się z czymś takim Norbercie?



Obrazek

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To najprawdopodobniej blizna po jakimś uszkodzeniu mechanicznym. Na samym początku może być niezauważalne drobne pęknięcie, które z czasem może się powiększyć i zabliźnić. Podobne, tylko mniejsze blizny można znaleźć na ogonkach liściowych w pobliżu blaszki m.in. w przypadku Monster.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iza00029
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2022, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera plamki

Post »

Witam
Proszę o pomoc. Do tej pory nie miałam żadnych problemów monstera od kilku dni zaczynają się pojawiać na niej małe plamki nawet na nie rozwiniętych liściach. Jaka może być tego przyczyna?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugim moim pytaniem jest czy mogę ja teraz przesadzić do większej doniczki? Czy to jej nie zaszkodzi ?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera plamki

Post »

Rośliny doniczkowe przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie niezależnie od pory roku. To nie są rośliny ogrodowe.
Posadź do mieszanki ziemi, podłoża do storczyków oraz perlitu/żwirku w równych proporcjach. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Nie powinna być większa niż około 2 cm na średnicy.
Doniczka musi mieć odpływ i powinna stać na podstawce.
Od razu daj solidny palik, taki w oplocie włókna kokosowego, to w końcu pnącze, musi mieć podporę.

Uszkodzenia na liściach to uszkodzenia mechaniczne. Liść musiał być zbyt mocno ściśnięty przed rozwinięciem się wskutek zbyt suchego powietrza.

Spryskujesz roślinę wodą?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iza00029
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2022, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera plamki

Post »

Tak spryskuje raz w tygodniu a w cieplejsze dni czesciej
Monstera przesadzałam zaraz po kupnie małej sadzonki. Aktualnie ma ok pol roku. Podłoże kupowałam specjalna mieszankę do monstery plus perlit. Obwiązałam ja ok pol miesiąca temu bi zaczęła się przewracać. Wlasnie dlatego chciałam ja przesadzić do większej doniczki juz z odpowiednim palikiem. Doniczka obecna ma odpływ z korkiem od spodu
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Pytanie do tych, ktorzy mają już spore monstery (te z wielkimi liśćmi. Chyba deliciosa). Jakiej wielkości są doniczki, w których ich macie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”