Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Zmiany zostaną, to blizny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
litlegirl
50p
50p
Posty: 84
Od: 22 maja 2010, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Witam, przeglądałam sobie dzisiaj ten wątek i zajrzałam do mojego zamio, którego kupiłam dokładnie rok temu. Okazało się, że korzenie zaczynają wychodzić z doniczki, czy powinnam go przesadzić (na razie to jeden mały korzonek), czy poczekać, aż nowe pędy wypuszczą liście (obecnie mają dopiero ok. pół centymetra)? Dodam, że zami był przesadzany zaraz po kupieniu w prawidłowe podłoże i wszystko z nim w porządku, wypuścił 1 nowy pędzik, a obecnie ma aż dwa ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Zamiokulkasy preferują ciasne doniczki więc przesadzasz albo dopiero wtedy, gdy bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta, albo co około 2 lata żeby wymienić podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
litlegirl
50p
50p
Posty: 84
Od: 22 maja 2010, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

No to Norbercie dałeś mi do myślenia :D W doniczce były 3 bulwy, a korzeni... "Dużo za dużo", tak bym to określiła. Rozsadziłam je do mniejszych doniczek dostosowanych do ich systemu korzeniowego, a największą bulwę zostawiłam w tej, co była i teraz się zastanawiam, czy nie popełniłam błędu, czy ona znowu nie wypełni korzeniami całej doniczki. Co byś doradził? :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

A ile zostawiłaś przestrzeni wokół korzeni tej największej bulwy?
Rozrost korzeni jest normalnym zjawiskiem, więc za jakiś czas wypełni doniczkę, dotyczy to wszystkich roślin za wyjątkiem może bromeliowatych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
litlegirl
50p
50p
Posty: 84
Od: 22 maja 2010, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Według mnie niewiele już mają tego miejsca do rozrośnięcia, więc liczę na to, że jednak pójdzie w pędy :D A jak nie, to chyba będę musiała poprzycinać te korzenie i wsadzić w już naprawdę maleńką doniczkę. W każdym razie dobrze wiedzieć, że przesadza się co 2 lata :) Dzięki Norbercie za rady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”