Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
KruchyPlacek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 maja 2022, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Zależy czy masz mocno przerośniętą bryłę korzeniową czy nie. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem średnicy doniczki zwykle zwiększa się jej głębokość więc też zwiększa się powierzchnia pod bryłę korzeniową.
Wyjąłem z doniczki i tak wyglądają korzenie. Co myślisz?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bryła korzeniowa jest mocno zbita, ale na moje oko nie jest specjalnie przerośnięta. Rozluźnił bym lekko z zewnątrz i pozbył się trochę ziemi. To powinno wystarczyć żeby posadzić do tej 32 cm. Sprawdź przy okazji czy nie ma jakichś suchych albo pogniłych korzeni, zwykle coś się tam znajdzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oliwka Europejska- brązowe końcówki liści

Post »

Pomocy! Drzewko oliwne ma dziwne brązowe plamy na liściach. Mam je niecały rok i miało takie plamy od początku, ale teraz jest ich coraz więcej, i wychodzą na młodych liściach. Dodatkowo zgubiło liście na zimę, a na razie prawie nie produkuje nowych. Jak się pozbyć tych brązowych końcówek na liściach i co to może być? Jeżeli spryskać to czym?

Zdjęcia oliwki:

https://photos.app.goo.gl/LVnZpXmrfmJ69nRV9
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska- brązowe końcówki liści

Post »

Przejrzyj ten wątek, były już podobne przypadki:
viewtopic.php?f=19&t=72503&hilit=Oliwka
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

viraaze czy Ty masz ją w mieszkaniu na parapecie czy na zewnątrz?
Bradley21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2020, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Ostatnio w sklepie widziałam piękne duże drzewa oliwki europejskiej, ok. 100-150 cm w niezłej cenie. Z chęcią kupiłabym jedną ale mam problem z jej zimowaniem tj. brak jasnego i chłodnego pomieszczenia zimą. Do dyspozycji mam albo chłodny garaż ok. 15 stopni, z jednym wąskim oknem od północnego zachodu, albo trzymanie jej przy oknie tarasowym w domu w temperaturze powyżej 20 stopni. Z uwagi na ogrzewanie podłogowe najlepiej byłoby ją wtedy postawić na jakimś podwyższeniu. Ewentualnie myślałam o jej zostawieniu na zewnątrz, w rogu domu osłoniętym z dwóch stron przez dom i garaż, zabezpieczeniu bryły korzeniowej agrowłókniną i wstawianiu jej do garażu w czasie najgorszych mrozów. Żadne rozwiązanie nie jest idealne i zastanawiam się czy jest sens próbować przy takich warunkach lokalowych ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Odpowiedź jest prosta, roślinę kupujesz pod możliwie najlepsze warunki jakie możesz jej zapewnić. Jeśli nie masz to nie kupujesz, inaczej roślina może się męczyć, będzie słabiej rosła i bardziej podatna na choroby.

Zimowanie dla Oliwki jest kluczowe, w okresie tym powinna przejść okres spoczynku w niskiej temperaturze powyżej zera. Zostawienie na zewnątrz i zabieranie jej w większe mrozy do jakiego pomieszczenia, z temperaturą około 15 stopni? Pomijając wahania temperatur to owinięta w takch wartościach będzie miała jeszcze wyższą przez co będzie jeszcze bardziej zaburzony etap spoczynku.

Zimowanie w temperaturze pokojowej i to jeszcze przy grzaniu podłogowym całkowicie odpada.

Tak więc odradzam, bo szkoda rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
xandy90x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lut 2023, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie, będę kupował w tym tygodniu 4 letnią oliwkę europejską na balkon i chce ją od razu przesadzić i teraz moje pytanie czy ziemia do cytrusów wymieszana ze żwirkiem dolomitowym w stosunku 3x1 będzie okej? Żwirek dolomitowy 2-4mm do akwarium będzie okej? Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ziemia do cytrusów, ziemia uniwersalna nie ma większej różnicy. Żwirek o takiej frakcji będzie ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agnitoka8603
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2023, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, serdecznie. Postanowiłam zasięgnąć porady... Jesienią kupiłam drzewko oliwne, które nie przetrwało zimy:( Wstawiłam do garażu ok 15 stopni, okno z północy, ale doświetlałam lampką do roślin. Podlewałam oszczędnie, spadły wszystkie listki, jakby zaschły. Nie odbiła na wiosnę, ani jednym listeczkiem.
Wczoraj dostałam nowe drzewko w prezencie. Poradźcie proszę co z nim robić, aby było mu dobrze. Czy może już wylądować na tarasie, bardzo słonecznym od strony południowej, bez żadnego cienia w ciągu dnia? Jest w bardzo gliniastej ziemi, nie zmieniałam jej nic, przesadziłam jedynie od razu do donicy z terakoty. Kiedy ją otrzymałam miała dość mokro, więc przez najbliższy tydzień nie będę jej podlewać. A właśnie, jak z podlewaniem na tym upalnym tarasie latem?
Dziękuję z góry za wszelkie sugestie. Bardzo chcę, żeby oliwce było u mnie jak najlepiej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystarczy poczytać wątek... :shock:

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie. Podłoże mieszanka ziemi i żwirku dolomitowego w proporcji około 3:1.

2. Oliwka jest rośliną wybitnie słońcolubną więc powinna trafić na słoneczny parapet i jeśli nie przewidują spadków temperatur w okolicach zera dla Twojej okolicy to możesz spokojnie wystawić na zewnątrz. Jedynie wstępnie z dostępem do porannego słońca, niech się zaaklimatyzuje. Okres aklimatyzacji około 2 - 3 tygodnie i w tym czasie stopniowo wydłużasz czas ekspozycji na słońce.


Na marginesie jak nie masz warunków do zimowania, to lepiej sobie odpuścić takie rośliny.
Zimowanie jest dość kluczowe. Tutaj nie chodzi żeby Oliwkę doświetlać, tylko żeby przeszła okres spoczynku. A okres ten powinna przechodzić w okolicach około 10 stopni. 15 jest za wysoka.
Obstawiam, że tamta padła, bo oprócz temperatury miała nieprawidłowe podłoże oraz podlewanie.

Resztę znajdziesz w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agnitoka8603
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2023, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co nieco poczytałam, również na tym forum, ale wciąż nie wiedziałam jak z ekspozycją na słońce, tym bardziej, że drzewko otrzymałam tyle i co i nie chciałabym jej zafundować szoku. Drzewko doświetlałam z racji potrzeby jasnego miejsca, a więc światła chciałam jej dostarczyć. Tej zimy zmienię miejsce zimowania na chłodniejsze i jaśniejsze (z naturalnych źródeł światła).
Dziękuję za wskazówkę odnośnie przyzwyczajania do słońca, jest bardzo cenna.
Pozdrawiam
Karolcia92
100p
100p
Posty: 126
Od: 3 cze 2022, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, na liściach oliwki jest coś lepkiego i liście wydają się blade. Co to może być?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na niebie słońca, w sercu radości, niech Cię dzisiaj nic nie złości:-) Miłego dnia!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”