Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Daj jej więcej światła to powinna dojść do siebie. Nie zapominajmy, że stanowisko na zewnątrz w naturze, a w naszym klimacie i mieszkaniu za szybą to dwie różne rzeczy. Światło na zewnątrz jest o wiele bardziej efektywne niż w naszych zwykle ciemnych mieszkaniach. Inaczej mówiąc, im dalej od okna tym mniej światła przydatnego roślinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam ponownie. Miałeś rację, po przestawieniu rośliny na południowo-wschodni parapet przestała gubić liście.
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Koleżanka kupiła palmę hawajską na tej samej promocji co ja. Niestety wsadziła ją do zwykłej ziemi i przez to przelała. Zorientowała się po tym, jak roślina się przechyliła. Dostałem ją do uratowania. W zasadzie wszystkie korzenie poza jednym dwucentymetrowym kikutem odpadły, oprócz tego trochę tkanki z jednej strony podziemnej części pieńka zrobiło się miękkie (jakiś 1 cm w głąb). Liście o dziwo w większości się trzymają, pieniek wystający z ziemi też jest sztywny. Wyciąłem chorą tkankę i posypałem cynamonem, pozostawiłem do obeschnięcia. Mam zamiar wsadzić roślinę do przepuszczalnej mieszanki z nadzieją, że się ponownie ukorzeni. Ktoś tego próbował? Próbę i tak podejmę lecz trochę się obawiam powodzenia akcji. Po niecałych dwóch miesiącach widzę, że jest to roślina zdecydowanie delikatniejsza od większości sukulentów które posiadam, nie mówiąc już o kaktusach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cynamonem? On jest za bardzo przereklamowany. Jeśli już coś zaczęło gnić to trzeba wymoczyć w preparacie grzybobójczym, np. Magnicur albo Topsin jak masz. Ewentualnie każdy inny o wiele lepiej zadziała niż cynamon.
Wcześniej chorą tkankę trzeba bardzo dokładnie oczyścić, bo infekcja może błyskawicznie rozejść się po całej roślinie.

Nie zgodzę się, że Brighamia jest specjalnie wymagająca. Oprócz podatności na ataki przędziorków, wystarczy z nią postępować jak z każdym innym sukulentem, czyli bardzo przepuszczalne podłoże oraz podlewanie jak całkowicie przeschnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mały update po dwóch miesiącach

Ten egzemplarz od koleżanki, pomimo kąpieli w Topsinie, zdaje mi się że umiera. Pieniek zrobił się wklęsły, coraz bardziej przypomina rodzynka. Podejrzewam, że korzeni nie uda się odbudować i roślina koniec końców umrze. Z pozytywów mogę powiedzieć jedynie, że oprócz wypuszczenia wielu liści roślina wypuszcza pąki kwiatowe. Prawdopodobnie chce wydać nasiona ostatkiem sił, póki jeszcze ma zgromadzoną wodę w pieńku.
W zasadzie położyłem już na niej krzyżyk, ale być może uda mi się zawczasu zebrać nasiona i w ten sposób ograniczyć straty. Podobno dość łatwo one kiełkują, jedynie problemem jest konieczność własnoręcznego zapylenia. Bawił się w kto ktoś z forumowiczów i jest w stanie mi poradzić co i jak?
Nezuro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 mar 2023, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, kilka dni temu zakupiłem piękny okaz tej palemki. Niestety szybko zaczęła żółknąć oraz pojawiły się takie plamki na liściach. Z niektórych jakby wystawał brązowy patyczek. Widać to na zdjęciach.
Nie mam doświadczenia w takich roślinach, dlatego pytam tutaj, czy może ktoś wie co to takiego. Czy jest to coś o co powinienem się martwić czy raczej nic co może zagrozić roślinie. Została przesadzona, na dnie znajduje się keramzyt a ziemia to podłoże ze sklepu zielony parapet. Stoi na oknie zachodnim.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystawał patyczek? Na zdjęciu tego nie widać.
Coś się rusza? Weź szkło powiększające i poszukaj.
Jeśli nic znajdziesz co by się ruszało, to ciężko jednoznacznie na razie stwierdzić co jest przyczyną. Może po prostu odchorować przesadzenie.

Jakie to dokładnie podłoże - jaki skład?

Tą roślinę podlewasz dopiero wtedy kiedy przeschnie porządnie podłoże, ale to tylko na marginesie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nezuro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 mar 2023, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jest to w sumie bardziej taki mały twardy kamyczek lekko brązowawego koloru. Wystaje ponad liść bo czuć go bardzo wyraźnie. Występują tylko na niektórych liściach. Zupełnie nic się nie rusza, pytanie brzmi czy mogą być to jakieś larwy.
Skład:
EKO kompost
ziemia premium z nawozem BIO
keramzyt
perlit
torf wysoki
kokos chips
piasek
kora
Zalecana przez zielony parapet właśnie do tej rośliny.
Przed przesadzeniem ani po przesadzeniu nie podlewalem. Ziemia była według mnie aż nadto nawodniona. Ale korzenie były w idealnej kondycji.

Chodzi o coś takiego. Na niektórych liściach jest tego mnóstwo. Od spodu nie ma nic niepokojącego.

Obrazek

Na liściach które żółkną natomiast jest coś takiego.

Obrazek

Obrazek

Wstawiasz za wielkie zdjęcia, zmniejszyłam i połączyłam posty.
Aby coś dopisać/edytować mamy kredkę w prawym górnym rogu. Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na tych żółtych liściach, takie wodniste zmiany?

Obrazek


Jeśli tak to jest edema. Edema bierze się wtedy kiedy roślina nie wyparowuje wody, czyli zostaje ona uwięziona w roślinie. Przyczyn jest wiele od zbyt słabej cyrkulacji powietrza, poprzez zbyt chłodne stanowisko, może być również zbyt ciemne (to można wykluczyć), po zbyt mało przepuszczalne podłoże - skład podłoża jest przekombinowany, dlatego unikam gotowych mieszanek, bo może być zbyt mało przepuszczalne. Lepiej przesadziłbym jeszcze raz do mieszanki ziemi uniwersalnej i samego perlitu albo żwirku kwarcowego w proporcji 1:1. Po przesadzeniu nie podlewasz przez tydzień. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce, nie wkładaj przypadkiem do osłonki.

Szkodników tutaj nie widzę, a jeśli coś się nie rusza to ciężko potwierdzić ich obecność.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nezuro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 mar 2023, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Warunki panujące w pomieszczeniu to:
22-24 stopnie
Wilgotność waha się od 50-60%

Większość zdjęć wstawianych na tym forum to palmy o bardzo małej ilości liści i małej rozpiętości.
Moja jest dosyć niska bo 25cm, a rozpiętość liści to aż 40 cm i jest ich 24 plus 3 bardzo małe, dopiero wschodzące.
Nasuwa mi się pytanie, czy powinno się te żółknące liście przycinać, czy lepiej pozostawić je az same odpadną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ilość liści i rozpiętość nie ma większego znaczenia. Różne egzemplarze różnią się między sobą. Ma to też wpływ warunki uprawy, czas od zakupu, etc. Masz ją zbyt krótko żeby wyciągać wnioski. Twoja też z czasem straci część liści i nie będzie tak wybujała - to efekt "pędzenia" przez producentów. Zobaczysz to za kilka miesięcy, za rok.
Przesadź, zmień podlewanie, obniż wilgotność powietrza - dla tych roślin wystarczy typowa panująca w mieszkaniu oraz częściej wietrz pomieszczenie. W cieplejsze dni, które niedługo nastaną może stać nawet przy uchylonym oknie.

A na koniec pocieszę, te rośliny bardzo lubią przędziorki, więc prędzej czy później możesz mieć z nimi problem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nezuro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 mar 2023, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Witam, Wie może ktoś co to może być? Ten biały płyn pojawiajacy na liściach.

Po problemach pozakupowych z moja palmą zaczęło być wszystko ok. Zgubiła kilka liści po czym wypuściła natychmiast kilka nowych. Teraz znowu z dnia na dzień aż 5 liści zrobiło się żółtych i odpadają już ale widać też, że pojawiają się trzy zupełnie nowe. Pojawiło się jednak na jednym z młodych liści takie białe mleczko jak na zdjęciu. Jest bardzo kleiste, jak jakaś guma bo ciągnie się do palca po dotknięciu. Na tym samym liściu pojawiły się jakby dwie "krostki". Jedna pod liściem, jedna na wierzchniej stronie i to właśnie z nich jakby wycieka ten płyn.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Taki płyn wycieka po mechanicznym uszkodzeniu liścia.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”