Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Wszystko jedno jaka ziemia, ziemia do palm czy uniwersalna, ważne żeby wymieszać ze żwirkiem albo perlitem tak 3:1.
Drenażu wystarczy jakieś 2 cm.
Żółte/białe przebarwienia to od przelania - nieprawidłowe podłoże, za częste podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Julia2003
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 sie 2022, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sagowiec odwinięty szybki wzrost

Post »

Witam, miesiąc temu dostałam w prezencie cycas- sagowiec odwinięty. Czytałam o nim, jak często się podlewa oraz, że rośnie bardzo powoli, 1-2 liście rocznie. Tym czasem w miesiąc urósł tak dużo, że z dnia na dzień widać przyrost, wyrosło 6 nowych liści, które sięgają do pępka.(tak mi się wydaje,że to liście). Wie ktoś o co chodzi i się na tym zna ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec odwinięty szybki wzrost

Post »

Sagowiec raz na jakiś zawsze wypuszcza kępę liści, więc totalną nieprawdą jest że wypuszcza jeden, dwa liście. Czasami warto zweryfikować informacje w kilku źródłach. Natomiast jak ma za mało słońca, to wypuszcza wydłużone/wyciągnięte liście, więc tylko słoneczne stanowisko bezpośrednio przy oknie. Sagowiec powinien mieć zwarty pokrój.
Zapraszam do lektury tego wątku: viewtopic.php?f=19&t=3358&hilit=Sagowiec
Na pewno powinnaś go od razu przesadzić do właściwego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasiakam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lut 2023, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Witam, mam sagowca i strasznie po urlopie atakowany przez aulacaspis yasumatsui , czyli naszego taranują .
Obcięłam niektóre liście i nie wiem ,czym najlepiej spryskać.
Proszę o paradę .

Tarcznik.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Mospilan, oprysk plus podlanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
hvdy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 kwie 2022, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Cześć. Mam marketowego cykasa z późnej jesieni, przesadziłem go jakoś w styczniu, bo zaczął marnieć w ekspresowym tempie- zatrzymał się w takim stanie jak jest teraz- da się coś z nim jeszcze zrobić? Uciąć wszystkie liście, zostawić jak jest? Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Poczekaj, aż zżółkną całkowicie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewelina1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2023, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
Potrzebuję pilnie pomocy
Posiadam cykasa revolute w zeszłym roku wypuścił 3 nowe łodygi ale zanim się rozwinęły kolce to zdążyły uschnąć.
W tym roku puścił mi 5 nowych łodyg z czego dwie już są długie i jedna już uschla a druga zaczęła usychać nie wiem co robić żeby je uratować ?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Wystarczy jak przeczytasz dokładnie wątek. Wszystko masz opisane i robisz podstawowe błędy uprawowe.
Sagowiec potrzebuje słońca, a nie ciemnej półki. Postaw na słonecznym parapecie.
Podłoże mocno przepuszczalne mix ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 2 :1. Zapewne dalej rośnie w podłożu produkcyjnym.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni, jak będą jakieś pogniłe to odcinasz.
Doniczka z odpływem stawiasz na podstawce.
Podlewanie w okresie wiosna - lato lekko pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża. We okresie jesienno-zimowym nieco wydłużasz między jednym a drugim podlaniem, zapewniając nieco niższą temperaturę - około kilkanaście stopni.

To są podstawy, które powinnaś poczytać tuż po zakupie rośliny..., bo każda ma różne wymagania uprawowe. Nie wystarczy postawić w pierwszym lepszym miejscu, bo prędzej czy później kończy się jak z tą biedną roślina...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewelina1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2023, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Na parapecie się nie mieści ma bardzo rozłożone łodygi a komoda jest przy oknie i jest bardzo jasno w tym miejscu dlatego to miejsce wybrałam. Nie rośnie dalej w podłożu produkcyjnym zaraz po zakupie kupiłam keramzyt który dałam na spod a na to ziemia do palm może tu zrobiłam błąd.
Podlewam tak jak napisałeś.
Moim drugim błędem przy tej roślinie to jest doniczka o której piszesz nie jest przepuszczalna z podstawką.
Czy mogę go przesadzić w trakcie puszczania tych nowych łodyg możliwe że im zaszkodzę lub je uratuje tym przesadzeniem ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Nie rozumiesz...
Słoneczne stanowisko to tylko parapet, żadna komoda, półka, itp. To co dla ludzkiego wzroku jest jasne, dla rośliny już nie. Sama szyba działa jak filtr, który zabiera część światła i promieni UV, a im dalej od okna tym jest ono coraz bardziej słabsze.
Powtórzę, to stanowisko nie nadaje się do uprawy Sagowca, koniec kropka.
Sagowiec musi mieć słoneczne stanowisko, w każdym innym długo zdrowo nie będzie rósł, zacznie chorować - co już się dzieje.
Niestety, ale kupując roślinę trzeba wpierw dowiedzieć się czy mamy na nie warunki do uprawy.
Jak nie parapet, to na kwietniku tuż przy oknie i to bezpośrednio nie z boku jak teraz i bez żadnych firanek, itp.

Dwa, totalnym błędem jest posadzenie do pojemnika bez odpływu... :shock: czegoś takiego się nie robi. Musi być odpływ, bo to pierwszy krok do przelania. Każda roślina musi być posadzona do doniczki z odpływem i najlepiej postawiona na podstawce.

Trzy, nigdy nie sadzimy do ziemi kupionej prosto ze sklepu, za to powinno się sadzić do mieszanki ziemi i rozluźniacza.

Cztery, czekanie na to, aż roślina wypuści nowe liście, to skończy się tylko tym, że rośliny nie da się w ogóle uratować i skończy w śmietniku.


To są podstawy uprawy roślin, które powinnaś znać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nasiona0808
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 sie 2023, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o uprawę roślin. Proszę o radę, gdyż nie znalazłem w tym temacie podobnego problemu.
Cykas zakupiony w OBI miesiąc temu i nie było na nim żadnej skazy, aż do teraz.
Mój Cykas stoi w średnio nasłonecznionym pomieszczeniu i nie został przelany. Także nie był jeszcze przesadzany i nie mam tego w planach, aż tu nagle przez moją nieuwagę doszło do sytuacji w której wygląda tak jak na zdjęciach!



Obrazek


Obrazek


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, więc musisz zmienić plany. Podłoże produkcyjne, w którym najczęściej są sprzedawane rośliny nie nadają się do długotrwałej uprawy. A nawet jeśli jest tam w miarę tradycyjne podłoże to i tak przesadza się żeby sprawdzić dokładnie stan korzeni.
Posadź do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 2:1.

2. Wełnowce. Zrób oprysk Mospilanem. Na pewno nie pojawiły się nagle. Musiały być od jakiegoś czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”