Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Rośliny doniczkowe
alicja_M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 sie 2021, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

Witam,
Czy ktoś ma pomysł co dzieje się z moją nową rośliną? Wiele liści odcięłam (miały czarne plamki z żółtą otoczką - podlałam Topsinem myśląc że to zmiany grzybowe)
Na początku w tydzień nowe liście - 2 z nich od razu ze zmianami oraz jedna cała łodyga wyrosła i na niej dwa kolejne liście. Jeden z dwóch pędów ma się znacznie lepiej, jednak ten drugi przestał rosnąć i wygląda jak wygląda (dołączone zdj)
Ma wiele miejsc z których mogłaby rosnąć nowa łodyga i nowe liście jednak te pokryły się brązową skorupką.
Roślina podlewana z umiarem - nie chciałam jej dodatkowo przedobrzyć
Nie posiada też szkodników z tego co wynika z mojej obserwacji
Macie może jakieś rady?
Z góry dziękuje za wszelką pomoc

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rafidofora tetrasperma

Post »

Zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi. Wg mnie roślina wygląda całkowicie zdrowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Rafidofora tetrasperma

Post »

Ja też tak myślę. Nie robiłbym larum. Co Ciebie martwi?
Biedrona84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 cze 2022, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rhaphidophora tetrasperma / Monstera minima. Co się dzieje?

Post »

Witam
Roślinę kupiłam circa 2 tygodnie temu. Po 2 dniach przesadziłam do nowego podłoża (ziemia kompostowa: 30%, perlit: 20%, chipsy kokosowe: 20%, keramzyt: 20 %, piasek kwarcowy płukany: 10% + warstwa z keramzytu; doniczka teracota). Nie zarejestrowałam, żeby w dniu zakupu coś się z nią działo. Korzenie były zdrowe.

Tydzień temu zauważyłam, że jeden z nowych, tworzących się liści jest jakby czarny w środku. Naderwałam błonkę okalającą liść i rzeczywiście jakby cały gnił od środka. Od razu odcięłam cały do zdrowej tkanki, miejsce cięcia posypałam cynamonem.

Obrazek

Obrazek oderwany szczyt rozwijającego się liścia

Obrazek miejsce po cięciu w dniu dzisiejszym / widoczny nowy odrost

Roślina miała jeszcze jeden tworzący się liść i tydzień temu był zdrowy (widać go na górnym zdjęciu z prawej strony, zacienienie to resztki błonki). Dzisiaj jednak zauważyłam, że on również zaczyna jakby czernieć od środka.

Obrazek

Roślina stała pół metra od wschodniego okna balkonowego. Nad balkonem jest kolejny balkon, więc nie było to bezpośrednie słońce. W związku z wysokimi temperaturami w pobliżu doniczki były 2 małe pojemniki z wodą, żeby podwyższyć wilgotność. Podlewałam circa co 5-7 dni, zawsze po "teście patyczka"
Co się może dziać i jak temu zaradzić? Co zarobić z tym liściem? Też rozciąć błonkę okalającą i odciąć? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

Spryskujesz roślinę?

Nic więcej nie odcinaj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Biedrona84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 cze 2022, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

Nie spryskuję (ani wodą, ani niczym innym)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

Być może dostała się woda z gutacji, rozwijające się liście są bardzo wrażliwe na kontakt z wodą. Następny liść powinien być już normalny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Biedrona84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 cze 2022, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

Norbertcie, dziękuję za podpowiedzi. Kupiona w Carrefour, więc pewnie mogła być tam zraszana.
Czy zostawianie tego gnijącego liścia nie grozi przejściem gnicia na resztę rośliny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

Ale tutaj już nic nie gnije. Osłonka z czasem obsycha i jest to normalny proces.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mateusz_91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lis 2022, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

Cześć wszystkim! Mam kilka pytań odnośnie rośliny Rafidofora tetrasperma:
1. Czy uszkodzenia widoczne na zdjęciach są spowodowane przez wciornastki?
Obrazek
Obrazek

2. Osłonka nowego liścia zaczęła obsychać zanim liść zdążył się z niej uwolnić. Przy wcześniejszych liściach mam wrażenie, że resztki osłonki zaczynały obsychać dopiero po tym jak liść niemal w pełni się rozwinął. Czy sytuacja jak na zdjęciu poniżej może oznaczać, że roślina wyhamowała wzrost kolejnego liścia i ogólnie świadczy to o tym, że z rośliną dzieje się cos niedobrego?
Obrazek

3. Mam wrażenie, że w ostatnim czasie pojawiło się sporo (około 5ciu na niewielkiej rośline) zalążków korzeni powietrznych - białe oczka jak na zdjęciu poniżej. Czy w kontekście wcześniejszego pytania, także można odbierać to jako sygnał, że roślina z względu na jakieś niedobory zamiast rozwijać kolejne liście wypuszcza intensywnie korzenie powietrzne? Np. z powodu wciornastków, zbyt małej ilości światła itp.?
Obrazek

Roślina kupiona 2 miesiące temu w markecie, przesadzona do mieszanki ziemi, perlitu, czipsu kokosowego, drenaż z keramzytu. Wystawa zachodnia (południowo-zachodnia), początkowo na półce około 2m od okna, obecnie przestawiłem bezpośrednio pod okno.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

1. Tak. Oprysk Karate zeon i podlanie Mospilanem/Polysectem.

2. Obsychanie pochewki to normalne zjawisko, nie mające żadnego wpływu na rozwój nowego liścia.

3. Przecież to pnącze, więc normalne że wypuszcza korzenie powietrzne...
Jak roślina nie rośnie, to jak miała rosnąć 2 metry od okna? Powinna stać od razu przy nim. Druga sprawa, regularne nawożenie mineralnym nawozem do roślin zielonych co dwa tygodnie. Rośliny tropikalne w okresie jesienno-zimowym mogą nieco spowolnić swój wzrost, wtedy co około miesiąc. Trzeci powód wstrzymania wzrostu to oczywiście szkodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mateusz_91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lis 2022, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

@norbert76 dziękuje za odpowiedź! Zastosuje oprysk i podlanie, roślina pozostanie przy oknie przynajmniej do czasu jak zamontuje belki oświetleniowe, żeby wykorzystać też miejsca głębiej w pokoju. O nawożeniu pamiętam. Stanowisko początkowo było złe nie celowo, tylko z niewiedzy. Niedawno trafiłem na to forum, czytam temat po temacie i staram się poprawiać dotychczasowe błędy :)
filo999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 wrz 2023, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera 'Minima','Piccolo', Rafidofora tetrasperma

Post »

To jedyny wątek z tą rośliną. Moje pytanie to, co się stanie gdy się utnie jej górna część (bo np jest już za długa). Czy ta górna część będzie dalej rosła? Coś jak przy monsterze deliciosie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”