Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze:Plamistość liści może mieć różne przyczyny, dlatego pytałem się o szczegółowe informacje. Niekoniecznie od razu musi wejść grzyb, mogą być to również objawy albo zbyt dużego nadmiaru wody w podłożu, albo obfitym podlewaniu po dłuższym okresie przeschniętego podłoża.
Skoro słońca nie ma praktycznie czyli można założyć, że to bardziej północna wystawa. Nie jest to zbyt korzystna dla Strelicji, co wpłynie na gorszy wzrost zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli uważasz, że podlewanie jest w porządku to pozostaje tylko obserwować zmiany na tym liściu i tyle.
Zmiany na tym liściu generalnie powoli postępują. Bo wpierw była plamka w miejscu oparcia o lukę w oknie, później się powiększyła, finalnie plamy jak widać są po całej prawej stronie i najwyraźniej idą na stronę lewą. Nie wiem co dalej się może stać .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

To odetnij liść.

Agnieszka123
Wg mnie za doniczka trochę za duża, chociaż Strelicja lubi z drugiej strony większe pojemniki, to jednak nie należy przesadzać. Tak roślina mało, że będzie bardziej szła w korzenie, to oprócz tego nadmiar podłoża będzie o wiele dłużej przesychać, co może mieć wpływ na w gorszej perspektywie gniciem korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Leo42
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2022, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Strelicja królewska - zniekształcone liście

Post »

Witajcie Fachowcy :wit

Kupiłem strelicje królewska na wyprzedaży w październiku. Po około miesiącu zaczęły wyrastać wiotkie i długie liście. Zmieniłem miejsce bliżej okna. Ale dużo to nie pomogło. Liście wyrastają zniekształcone nie spełni rozwinięte. Na wiosnę postanowiłem przesadzić. W donicy były cztery rośliny. Rozsadziły na dwie doniczki. Korzenie zdrowe. Nic to nie dało. Obok rośnie strelicja nicolai. W takich samych warunkach w takim samym podłożu i jest tak samo traktowana jak królewska, rośnie jak szalona liście silne i zdrowe. Poradzicie bo nie możemy się dogadać. A rozstawać się tez bym nie chcial.
Pomocy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Masz wszystkie odpowiedzi w wątku (obie części), wystarczy tylko poczytać. :wink:

Skup się na właściwym podłożu, nawożeniu oraz podlewaniu.
Przesadzić powinieneś od razu po zakupie do przepuszczalnego podłoża (mieszanki ziemi i rozluźniacza). Doniczkę stawiasz na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
Przez cały rok nawozimy mineralnym nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie w okresie wegetacji oraz raz na miesiąc w okresie jesienno-zimowym.
Nie patrz na inny egzemplarz, każdy traktuj indywidualnie.
Stanowisko to już wiesz, że tylko słoneczne blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam,
chciałem zapytać, czy można już rozsadzić tą strelicję na zdjęciu poniżej, tę po lewej od rośliny matecznej? Czy może jeszcze jest za mała?


Obrazek

I jeszcze chciałem zapytać, dlaczego, po wystawieniu Strelicji na słońce na balkon, zrobiły się takie liście, jak na tej na zdjęciu poniżej? Myślałem, że Strelicje lubią pełne słońce, no i ta Strelicja je miała, ale jak stała w mieszkaniu za szybą i wtedy jej nic nie było, a w momencie wystawienia przed szybę takie coś się zrobiło...

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Od końca, nigdy nie wystawiamy roślin nagle na pełne słońce... Powinieneś wiedzieć, że szyba działa jak filtr który zatrzymuje część promieni UV. To tak jakbyś się próbował opalić w domu, ciężko by było.
Słońce na zewnątrz jest o wiele silniejsze niż w mieszkaniu na parapecie.
Żeby roślinę wystawić na zewnątrz trzeba wpierw ją stopniowo przyzwyczaić do promieni słonecznych minimum przez około 2 tygodnie. Wpierw wystawiasz do cienia i stopniowo zwiększasz codzienną dawkę słońca.
Jednak dla Strelicji spokojnie wystarczy stanowisko wewnątrz pomieszczenia tuż przy oknie.

Oczywiście, że ten odrost jest jeszcze zdecydowanie za mały. Może w przyszłym roku na wiosnę będzie miał odpowiednią wielkość na rozsadzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki za odpowiedź.
W takim razie zostawię ją już na stałe za szybą.

Jeśli chodzi o ten mały odrost to chciałbym go uchronić przed nabyciem tych czerwonych plam od rośliny matecznej, tak jak tę sadzonkę z drugiego zdjęcia, która ma zdrowe liście. W związku z tym myślałem o szybszym oddzieleniu, ale skoro musi jeszcze poczekać, to się wstrzymam z rozsadzaniem.
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze:Plamistość liści może mieć różne przyczyny, dlatego pytałem się o szczegółowe informacje. Niekoniecznie od razu musi wejść grzyb, mogą być to również objawy albo zbyt dużego nadmiaru wody w podłożu, albo obfitym podlewaniu po dłuższym okresie przeschniętego podłoża.
Skoro słońca nie ma praktycznie czyli można założyć, że to bardziej północna wystawa. Nie jest to zbyt korzystna dla Strelicji, co wpłynie na gorszy wzrost zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli uważasz, że podlewanie jest w porządku to pozostaje tylko obserwować zmiany na tym liściu i tyle.

Agnieszka123

To podłoże nie jest najlepsze dla Strelicji. Ona woli cięższe podłoże, wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Będziesz musiała częściej podlewać zwłaszcza w okresie upałów.
Stan korzeni powiedzmy jest w miarę w porządku. O ile dałaś większą doniczkę od bryły korzeniowej, o 2 - 3cm czy więcej?

To są zmiany grzybowe. Odetnij najbardziej zarażone liści przy nasadzie łodygi.
Zrób oprysk jednym z dwóch preparatów, które wymieniłaś.
Wracam z tym problemem z plamami na strelicji. Ona przy kupnie była razem z mniejszymi dwiema strelicjami w jednej doniczce. Dwie pozostałe ma ktoś inny. Mają inne podłoże, raczej są regularniej podlewane niż moje i mniej wody. Tu też przelanie odpada. Nie są obok okna aż tak blisko by miały przeciąg. I teraz tak.. te dwie strelicja też mają takie plamy i też na Tylko nowym, młodym liściu. albo na 2 nowych liściach. Na starych nic nie ma. Wiesz co tu się dzieje? Są w różnych miejscach, różnie ogarnianie, na podstawkach, bez przelewania i wszystkie mają taki problem z nowym liściem. Może one były na coś chore? Czegoś im brakuje?
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Fotka liścia na strelicji która poszła do kogoś innego (ta która do mnie ma fotkę w poprzednich postach)
https://ibb.co/2c9dCCr
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Infekcja grzybowa zanim się pojawi na liściach może być wcześniej w roślinie. Oczywiście jeśli jej zalążki są w roślinie matecznej to mogą być też i w odrostach Przyczyn może być wiele, od nieprawidłowego podlewania (przelania, nadmiernego przesuszenia podłoża), uszkodzenia korzeni wskutek przesadzenia, nagłych zmian warunków uprawy - przemarznięcie. Można też kupić roślinę już zainfekowaną. Może pojawić się się w różnym czasie.
Jeśli plamy dość szybko się rozprzestrzeniać należy zrobić oprysk preparatem grzybobójczym i usunąć najbardziej zainfekowane liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Leo42
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2022, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze:Masz wszystkie odpowiedzi w wątku (obie części), wystarczy tylko poczytać. :wink:

Skup się na właściwym podłożu, nawożeniu oraz podlewaniu.
Przesadzić powinieneś od razu po zakupie do przepuszczalnego podłoża (mieszanki ziemi i rozluźniacza). Doniczkę stawiasz na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
Przez cały rok nawozimy mineralnym nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie w okresie wegetacji oraz raz na miesiąc w okresie jesienno-zimowym.
Nie patrz na inny egzemplarz, każdy traktuj indywidualnie.
Stanowisko to już wiesz, że tylko słoneczne blisko okna.

Tak po cichu liczylem ze znajdzie się jeszcze jakiś powód dla którego nie chce za bardzo rosnąć. Podłoże jest z rozluzniaczem. Nawóz tez. Może błąd ze nie przesadziłem jej odrazu ale nie chciałem tego robić zima. Generalnie nie mam problemów z hodowla, ale ta ---- ewidetnie niechce współpracować.
Zobaczymy przesadzę ja jeszcze raz. Może zaskoczy.
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

radocha pisze:Witam,
I jeszcze chciałem zapytać, dlaczego, po wystawieniu Strelicji na słońce na balkon, zrobiły się takie liście, jak na tej na zdjęciu poniżej? Myślałem, że Strelicje lubią pełne słońce, no i ta Strelicja je miała, ale jak stała w mieszkaniu za szybą i wtedy jej nic nie było, a w momencie wystawienia przed szybę takie coś się zrobiło...

Obrazek
Witaj radocha :wit

Nie jestem wielkim ekspertem, ale Twoja Strelicja wygląda mi na bananowca ;)
pitak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 lip 2022, o 07:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam otóż mam duży problem z moja strelicja królewską. Stoi przy południowym oknie. Nie wszystkie liście tak wyglądają, niedawno nawet wypuściła nowego liścia. Nie mam kompletnie pojęcia co się z nią dzieje. Pojawiły się czarne kropeczki oraz żółkną liście. Na dniach mam zamiar ją przesadzić i sprawdzić co się dzieje z korzeniami. Co mogę zrobić? Czy jest ona do odratowania?


Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”