Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

To prawda. Ja ziemię zamykam od góry gumką, worek nakłuwam w kilku miejscach nożyczkami. Jak tych dziurek nie robiłam, to w ziemi pojawiała się pleśń.
Pozdrawiam
G.
podlej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 kwie 2022, o 04:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podłoże do kaktusów w pojemniku = pleśń

Post »

Witam
Więc zastosowałem się do porad forumowiczów, jak przechowują podłoża. Czyli w szczelnych, plastikowych pojemnikach. Wszystko umieściłem. Wszędzie niby ok, ale po niecałym miesiącu otwieram podłoże do kaktusów i sukulentów i jest srogi biały nalot, kilka ognisk na powierzchni i kilka od strony ścianek (tam gdzie podłoże nie dotykało ciasno do ścianek, w tzw lukach). Coś w ten deseń https://poradnikogrodniczy.pl/pliki/pli ... iczce.webp

Czyli co, ziemię szlag trafił? :) To jak ja mam przechowywać jak nie w szczelnym pojemniku :-/ Inni nie mają pleśni? Nie mogę przechowywać w nieszczelnym, bo mi ziemiórki nawlatują.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Gdzie wyżej ktoś napisał, że trzeba przechowywać w takich pojemnikach??? Źle przeczytałeś, przeczytaj ostatnie wpisy... W żadnym wypadku ziemi nie przechowuje się w szczelnych pojemnikach... Zauważyłeś, że nawet w sprzedawanych workach są porobione otwory wentylacyjne? Dlaczego? Wystarczy pomyśleć, wilgotna ziemia plus szczelne opakowanie to idealne warunki do rozwoju pleśni. To tak jakbyś uprawiał rośliny bez cyrkulacji powietrza, też szybko się ona pojawi.
Ziemię przechowujesz normalnie w otwartych workach, jedynie można delikatnie zwinąć jego górną część. Jeśli chcesz trzymać w pojemniku, wieczko musi mieć otwory.
Pierwszy raz słyszę, żeby z tego powodu lęgły się ziemiórki. Od kkilkunastu lat tak trzymam ziemię i nigdy ich nie miałem. Ziemiórki co najwyżej dostaniesz w kupnej ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

A ja powiem jeszcze tak.
1. Jakie to było podłoże? Kiedyś kupiłam podłoże i było bardzo mokre, podejrzewam, że z powodu nieprawidłowego przechowywania w centrum ogrodniczym, a i producent był raczej mało znany. Nie trzeba było szczelnego pojemnika, a podłoże zaczęło mi pleśnieć - wyrzuciłam.
2. Gdzie ( w jakim miejscu) przechowujesz to podłoże, że boisz się te ziemiórki?
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

do czego jeszcze można użyć ziemi do cytrusów

Post »

Jak w tytule. Mam zbędną ziemię do cytrusów (compo), czy można jej użyć do innych roślin/jakich?
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Nikt nie wie?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Wiem :D
Ziemia do cytrusów zawiera kwaśny torf , więc możesz ją zużyć m.innymi do tych roślin domowych
Azalia,
Gardenia,
Kamelia,
Kroton,
Poinsecja,
Afelandra,
Zwartnica ,
Asparagus,
Zielistka,
Dracena,
Fikus,
Monstera .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”