Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wywar z czosnku nie działa na wszystko.
Kup Magnicur, oczyść ewentualnie wcześniej jak coś znowu pogniło, wymocz w nim i wtedy daj do ukorzenienia. W wodzie rozpuść węgiel, może być leczniczy. Działa on aseptycznie, więc nie powinno już potem gnić, ale wcześniej trzeba zabezpieczyć w Magnicurze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Berenik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 18 sie 2020, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy ten Magnicur będzie lepszy od Topsinu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie o to chodzi który jest lepszy, tylko który się nadaje do czego. Topsin był bardzo dobrym preparatem grzybobójczym, ale do moczenia sadzonek wg mojej wiedzy stosuje się Magnicur. W przypadku Topsinu nie wiem czy można go stosować w zastępstwie, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie Tobie jego wypróbować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli już wdała się choroba grzybowa to nie mam dobrych doświadczeń z Magnicurem. U mnie nie pomógł. Stosujemy go ochronnie, a nie kiedy coś zaczyna się dziać. Skoro ma korzenie, a w wodzie zaczyna gnić, ja bym wsadziła do ziemi.
Berenik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 18 sie 2020, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To jest niestety skrzydłokwiat po przejściach, był przelany i stracił większość korzeni, a nowych ma niewiele, więc obawiam się, że w ziemi jeszcze nie da rady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pytanie zasadnicze, czy przed wsadzeniem do wody oczyściłeś z jak najwięcej starych, zgniłych korzeni? Bo generalnie zasada jest taka, że korzenie które rosły w ziemi będą gnić w samej wodzie. Dlatego jak ukorzeniasz w wodzie to zostawiasz minimum zdrowych korzeni. Może tutaj jest problem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Berenik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 18 sie 2020, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Problemem jest raczej ta jasna końcówka, bo to w nią wdała się choroba i trzeba było odciąć spory kawałek. Nie wiem, jak można ją zabezpieczyć przed chorobami poza ponownym podcięciem i wymoczeniem w środku przeciwgrzybiczym.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Napisałem co trzeba zrobić.
Ważna jest temperatura ukorzeniania, powinno być ciepło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gabi639
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 maja 2020, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć mam problem z moim skrzydłokwiatem. Czy ktoś jest w stanie pomóc i powiedzieć z czego może wynikać taki stan liści? Plamy pojawiają się nawet na nowych liściach.
Roślina stoi przy zachodnim oknie, w dość jasnym pokoju
Z góry wielkie dzięki za pomoc! :)

Obrazek

-- 28 sie 2022, o 13:54 --

Obrazek

-- 28 sie 2022, o 13:54 --

Obrazek

-- 28 sie 2022, o 13:55 --

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Standardowo, doniczka do wymiany. Pomijając, że rozmiar wkładu jest mniejszy od rozmiaru zewnętrznego, to i tak pewnie jest zbyt duża od bryły korzeniowej.
Ponadto w takiej doniczce nie ma praktycznie dostępu powietrza do korzeni, bo od spodu masz zamkniętą przestrzeń. Kup normalną doniczkę z odpływem i podstawką.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być większa o około 2 cm na średnicy.
Oczyść korzenie z podłoża. W czym rośnie w samej ziemi uniwersalnej czy wymieszałaś z rozluźniaczem, ze żwirkiem albo perlitem? Powinna być mieszanka w proporcji około 2 :1 - 3:1.
Skrzydłokwiata podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym, na początek Saprol, a jak to nie pomoże to kup Scorpion 325sc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
arhont
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 wrz 2022, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, potrzebuje pomocy i identyfikacji problemu dotyczącego skrzydłokwiata. Dopiero dzisiaj to zauważyłem, kwiatka dostałem w listopadzie poprzedniego roku. Chodzi o te pomarańczowe cos w ziemi.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wg mnie to mogą być jakieś grzyby.

Wymień podłoże na mieszankę ziemi i żwirku albo perlitu, bo to jest zbyt zbite i wywal osłonkę. Doniczkę stawiasz na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adbloczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2022, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ostatnio zaczął mi przymierać skrzydłokwiat. Końcówki liści zaczęły ciemnieć i są wiotkie. Co może być przyczyną?
Po zauważeniu tego problemu przesadziłem go do odpowiedniego, przepuszczalnego podłoża (kermazyt na dnie + mieszanka ziemi i perlitu w proporcji 3:1), doniczka ma odpływ na spodzie. Odciąłem około 10 liści, które wyglądały najgorzej i nie wiem jak jeszcze mogę mu pomóc:)

https://images91.fotosik.pl/619/2e1efa80c5279bea.jpg
https://images92.fotosik.pl/621/633d5c0b7011764e.jpg
https://images89.fotosik.pl/621/ef2475b56f5ca395.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”