Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Philodendron melanochrysum - liście nie rozwijają się prawidłowo tzn ten "pąk" nie potrafi się rozwinąć normalnie. Po jakimś czasie łodyżka liścia z pąka próbuje się wydostać przebijając się jakby u dołu pąka... Co może być powodem? Zbyt mała wilgotność powietrza? ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Zdecydowanie problem leży po stronie zbyt niskiej wilgotności powietrza, nie powinna spadać poniżej około 70%.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x0Rysiu0x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 kwie 2014, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Witam, od niedawna posiadam kilka filodendronów, z pierwszym kupionym kilka tygodni temu wystąpiły problemy z liśćmi, miały problemy z uwolnieniem się i jeden wyszedł uszkodzony, drugi będzie chyba zdeformowany. Zdjęcie z uszkodzonym mogę dodać, bo z aktualnie zrobionych to jedno wyszło wyraźne. Wystarczy zacząć podlewać biohumusem czy może dać jakiś preparat z miedzią?

Obrazek

Za kilka dni będę je przesadzał do nowego podłoża, i teraz kwestia tego, czy to co kupiłem będzie dobre, czy ewentualnie dodać jeszcze czegoś.

ObrazekObrazekObrazek

Jak na podłoże do storczyków jest sporo ziemi wg mnie, a po różnych poradach po internecie i jak wygląda to wydaje mi się że chyba będzie dobre, czy może dodać żwirku i ew więcej kory/ kokosa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Od końca, dobrze wnioskujesz z kupioną podłożem do storczyków, jest zbyt duży jej udział w mieszance. Nie wiem jakim cudem może być nazywana podłożem do roślin rosnących w naturze w koronach drzew... :shock:
W ostateczności możesz użyć tego podłoża do storczyków tylko wymieszaj wtedy pół na pół z perlitem (jego w tym na zdjęciu to w ogóle nie widzę :? ). Wtedy będziesz miał optymalnie przepuszczalne podłoże.

Co do nawozu, to żaden Biohumus który być może sprawdza się przy nawożeniu ziółek, ale do typowych roślin jest zbyt słaby. Kup mineralny nawóz, Agrecol żel, Florovit i tego używaj. Miesiąc po przesadzeniu co 2 tygodnie.

W kwestii blokowania liści to nie jest od braku nawożenia tylko od zbyt suchego powietrza. Kup nawilżacz powietrza o ile go nie masz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x0Rysiu0x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 kwie 2014, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dziękuję za rady. Perlit mam, mogę jeszcze dodać żwir. Z suchym powietrzem to na to nie wpadłem ale faktycznie tam gdzie stoi jest mała wilgoć. Nawilżacza nie posiadam, jedynie zraszacz/spryskiwacz. Spróbować ustawić rośliny na większej podkładce z keramzytem i zraszać rośliny, jak nie pomorze to zaopatrzę się w nawilżacz. Przy okazji warto doświetlać filodendrony zimą? Pytam gdyż zastanawiałem się już kilka razy nad zakupem taśmy led do doświetlania roślin ale jak na razie sobie to odpuściłem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Żadnego spryskiwania liści, bo tym na pewno nie podniesiesz wilgotności powietrza, a jedynie ryzykujesz załapaniem infekcji grzybowej. W najlepszym wypadku mogą powstać brzydkie plamy.
Tacka z wilgotnym keramzytem to jedynie połowiczne rozwiązanie, może się sprawdzić w niewielkim stopniu i to jedynie w przypadku małych roślin. W przypadku uprawy roślin tropikalnych trzeba zainwestować w nawilżacz.

W okresie jesienno-zimowym powinno się doświetlać rośliny tropikalne chociażby z tego powodu, że dzień w tym okresie jest krótszy niż w naturze gdzie rosną te rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Muszę przyznać, że ten melanochrysum jest chyba najcięższy w uprawie... Myślałem, że problemy będą z gloriosum czy verrucosum ale melanochrysum bije wszystkie odmiany póki co na głowę. Nawet z nawilżaczem włączanym 2-3 razy dziennie na kilkanaście minut liście dalej nie są w stanie poprawnie się wykształcić i regularnie muszę je sprawdzać i jako tako próbować je ratować poprzez odklejanie, uwalnianie z tej ciasnej (jakkolwiek się to nazywa) łodygoowijki. Oczywiście z różnym skutkiem w rezultacie większa część liści jest poturbowana gdy już się rozwinie. Ehh... Mam też pytanie co do wariegacji philodendrona Paraiso Verde - znalazłem informację w internecie taką, że w miesiącach o małym natężeniu światła wariegacja zmniejsza się lub nawet zanika a potem zwykle wraca na kolejnych liściach wiosną, latem. Mam mały okazik i niestety 2 ostatnie listki są zielone i się zastanawiam co z tym zrobić.... Chyba przeniosę w jaśniejsze miejsce. Roślinę dostałem niedawno i te zielone liście może wypuściła w magazynie, na hali...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Jak chcesz utrzymać stałą wilgotność powietrza włączając nawilżacz 2 - 3 razy na kilkanaście minut? :shock: :shock: :shock:

Nawilżacz ma być włączony przez większość doby żeby to miało sens...

Melanochrysum wymaga wysokiej wilgotności powietrza, nie powinna spadać poniżej około 70%.

Paraiso verde, źle przeczytałeś albo źródło informacji pozostawia wiele do życzenia. Ten Filodendron jest dość specyficzny, żeby się wybarwiał oprócz dużej ilości światła (oczywiście obowiązkowe doświetlanie w okresie jesienno-zimowym) musisz zapewnić stałą wysoką temperaturę - powyżej około 25 - 27 nawet do 30 stopni przez cały rok. Inaczej będzie zielenieć.

Podsumowując żeby te dwa Filodendrony dobrze rosły musisz zapewnić im lepsze warunki uprawy inne niż dla typowych z marketu, jak np. Imperial Red/Green, Malaya Gold, Moonlight, itp. czyli tzw. sztucznie stworzone hybrydy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Co się dzieje mojemu birkinowi?
Czy tak może wyglądać poparzenie liści od słońca (faktycznie był w ostatnich dniach narażony na bezposrednie słońce...), czy wygląda to na jakiś inny problem?
Miodniki? Plamistość? Wirus? Nie umiem tego zróżnicować...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Miodniki. Standard jeśli chodzi o Filodendrony.
Czasami miodniki oznaczają obecność szkodników, ale wtedy liście po prostu by żółkły. Podobnie gdyby to była plamistość.
Wirus oczywiście całkowicie można wyeliminować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

A czemu wirus można oczywiście wyeliminować? Pytam z ciekawości :) Chodzi mi o TWSV. Opis zmian na liściach niby by pasował.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Bo wirus, jak każda inna choroba powoduje wyraźne oznaki słabego albo w ogóle braku wzrostu, zdeformowanych liści, licznych żółtych (chlorotycznych) plam.

A tutaj, powtórzę masz całkowicie zdrowe liście. One też nie zawsze będą idealne bez żadnych skaz, to są żywe rośliny, a nie sztuczne kwiatki z masowej produkcji. Inaczej mówiąc nie każda plamka, zmiana musi oznaczać chorobę. Liść podczas rozwijania, może się przyblokować w katafilu, wtedy mogą powstać mikro uszkodzenia, które staną się widoczne jak się w pełni rozwinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Wiem, że to nie sztuczna idealna roślina i pojedynczymi zmianami bym się nie przejmowała, ale te plamy są bardzo liczne (po ok. 20 - 30 na każdym liściu), dość regularnie rozsiane na całej powierzchni prawie wszystkich liści.
Może nie widać tego na poprzednich zdjęciach, ale wyglada to tak:
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Filek dość długo też nie rozwija nowwgo liścia. Jest schowany w pochewce i nie "idzie" dalej.

I 3 dolne liscie zaczęły mi przysychać od brzegów, ale myślałam, że to dlatego że ma troche za sucho, a teraz się martwię, że jednak coś mu jest...



Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”