Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jakiś czas temu kupiłem sobie w sklepie specjalizującym się w tworzeniu "lasów w słoiku" Paprotkę Jarzębolistną Nagółkę. Zrobiłem sobie kompozycję - do tego szkła nawpychałem - na dół perlit, potem ziemia dla paproci, jakieś kamyczki, mech, kora, na pewno widzieliście takie kompozycje na stoiskach kwiatowych. No i po dłuższym czasie zauważyłem , że niektóre listki tej paprotki zaczynają żółknąć z brzegów, żółć rozchodzi się na cały listek, potem czarnieje. Ale tak dzieje się tylko z listkami, które znajdują się raczej w wnętrzu krzaczka, te zewnętrzne są OK. Paprotka ma mnóstwo nowych listków czyli jest jej dobrze, w środku wilgotność wynosi 60-80% ,nie jest przelana ponieważ niektóre listki zawijają się w "tutkę" co jest wręcz objawem braku wody (tu mnie zmylili informacją ze sklepu, że taką kompozycję szczelnie się zamyka i nie podlewa). Ma ktoś pomysł co może być przyczyną? (pewnie Norbert bo jako jedyny odpisuje :) )

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze ta paproć jest bardzo trudna w uprawie i bardzo ciężko ją utrzymać w warunkach domowych.
Po drugie wszystkie te lasy w słoikach to wg mnie krótkotrwała forma uprawy. Chyba, że ktoś ma w tym duże doświadczenie, to pewnie utrzyma rośliny w dobrej kondycji nieco dłużej.
Zmiany na liściach mogą wskazywać na niedobory, ale również być może na jakiegoś grzyba.
Ja bym to posadził do normalnej doniczki i jedynie ją przykrywał tą szklaną kulą zostawiając nieco wentylacji.
Po przesadzeniu odczekaj miesiąc i do wiosny raz w miesiącu mineralnym nawozem do paproci.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

I znowu ja :) kilka dni temu nabyłem w Biedronexie taką paprotkę. Dziś zauważyłem, że końcówki niektórych gałązek czarnieją. Za mało wilgoci? Dodam że jak tylko odpalam nawilżacz, ona zaraz stoi koło niego aż woda się jej skrapla na listkach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Błąd! Nie wolno kierować strumienia pary na rośliny, bo to pierwszy krok do załapania infekcji grzybowej.
Strumień pary powinien być skierowany obok rośliny.
Poza tym przesadź do nowego właściwego podłoża do paproci albo do iglaków.
Odetnij te chore końcówki liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadzenie roslinki każdej którą przyniosę do odpowiedniej jej ziemi to jest zawsze mój pierwszy krok. Odcinać to tu nie ma co bo to są dosłownie milimetrowe czarne końcóweczki. Wystarczy uturlać je w palcach i odpadną. Pytanie jest dlaczego się robią czarne?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Napisałem przecież wyżej, od nadmiaru wody na roślinie - nie kierujemy strumienia pary z nawilżacza bezpośrednio na roślinę. Te czarne końcówki to zgnilizna, co w zasadzie może oznaczać początek infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hejka, jeżeli chodzi o paprocie to jestem totalna amatorką. Kupiłam swoją pierwszą paproć na wyprzedaży za grosze ze względu na jej wygląd. Jest to ponoc paproć silver lady. Przesadziłam do doniczki większej o jakieś 2 cm do ziemi dla paproci. I co dalej? Jak mogę jeszcze jej pomóc w regeneracji? Stoi koło akwarium, w jasnym miejscu jednak nie w pełnym słońcu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma odpływ, bo nie widzę podstawki?

Generalnie pozostaje tylko czekać. Podlałaś po przesadzeniu, bo podłoże na przesuszone wygląda?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W środku jest osłonka i w niej są dziurki, tak podlana, po włożeniu palaca czuje że podłoże jest wilgotne. W takim razie pozostaje tylko czekać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze i podłoże równomiernie przesychało. W osłonce tego nie ma.
Pamiętaj jeszcze o jasnym stanowisku, blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chyba jednak nie umiem w paprotki... Kupiona jesienią ciemnotka umiera. Istnieje szansa że odbije? Nie była ani przelana ani zasuszona.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To są chimeryczne rośliny i jedne mogą dobrze rosnąć w warunkach domowych, a inne nie.
Wrzuć zdjęcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek
Zdjęcie dopiero dzisiaj, bo kilka dni nie byłem w domu. Mimo dość obfitego podlania i przykrycia paprotki foliową torebką wyschła jeszcze bardziej. Może to wina południowej wystawy? Stoi ona na wysokiej szafie, metr od okna. Słońce na nią raczej nie świeci, na tę stronę pokoju światło pada dopiero po 16.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”