Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzięki za odpowiedz. Roślinę przesadzę. Przeczytałam połowę wątku, na wielu fotkach widzę takie brązowe końcówki liści. Jak przesadzę to sprawdzę stan korzeni i zadbam o podlewanie. Liczę, że nabierze nieco lepszego wyglądu :) ogólnie mam w domu trochę kwiatów, prawda, ze wszystkie dostosowane do wschodniej i północnej strony (tak mam okna w mieszkaniu) wiec jak u mnie się nie sprawdzi to moja mama dostanie - strony świata do wyboru :)
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przesadziłam roślinę, korzenie Ok, choć mało ich ma. Mogę zatem wnioskować, ze suchość liści to wynik suchego powietrza, a być może zbyt skąpego podlewania, a nie przelania?

Co zatem zrobić z tymi suchymi częściami liści? Zostawić czy odciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Suche części są już nieprzydatne, więc można je spokojnie powycinać zostawiając delikatny margines.
Jeśli nie zapewnisz określonego poziomu wilgotności powietrza (nawilżacz), zwłaszcza w pomieszczeniu gdzie włączony jest grzejnik, to końcówki liści będą dalej przesychać.
Zbyt skąpe podlewanie, nawet uwzględniając okres spoczynku, też nie jest najlepszy. Korzenie rozwijają się tam gdzie czują wilgoć, a tam gdzie cały jest sucho mogą fragmentami obumierać (obsychać).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No dobra. Zobaczymy co z tego wyjdzie. To moja pierwsza duża roślina przyniesiona ze sklepu, wszystkie kwiaty, które mam w domu są przeze mnie wyhodowane od małego. Planuję nie zabić mojego białego ptaka. Powinno się udać, ostatecznie nie jest przelana, a to dobrze. Dzięki za rady!
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wywaliłam korzenie , siedzi od kilku dni w wodzie z dodatkiem asahi, pozostaje codzienne zraszanie - obserwując czekam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Asahi nie daje się do wody przy ukorzenieniu... To jest stymulator wzrostu, ale nie korzeni. Do korzeni to Rhizotonic.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam. Aktualizacja stanu strelicji po próbach reanimacji … niestety słabo. Po czym jak zaczęła wypuszczać nowego liścia… wszystko zeschło. Stoi przy oknie, podlewam naprawde malo i mimo wszystko wbijając głęboko higrometr i tak pokazuje że jest
Wilgotno …. Mam ochotę zajrzeć do korzeni. Czy jest sens ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tej strelicji to chyba już tylko siła wyższa pomoże. Jak nie ma liści to nie podlewać aż ładnie przeschnie podłoże (wg mnie oczywiście). Osobiście kupiłbym nowy egzemplarz lub inną roślinkę. Sam po sobie wiem, że strelicja nie jest tak prosta w uprawie jak piszą sprzedawcy. Trudniejsza niż np canny, banany czy calie. pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No niestety, powtórzę za przedmówcą że to już raczej koniec. Niestety nie zawsze się da uratować roślinę. Ale z drugiej strony masz nowe doświadczenie i będziesz wiedziała jakie warunki uprawy i pielęgnacji w jej przypadku od razu zastosować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Hehe zdaje sobie z tego sprawę ale jestem z tych, żyjących nadzieją …. ;) mimo wszystko zajrzę do korzeni i dokonam ostatecznego pożegnania ;) kusi mnie zakup nowej ale najpierw muszę tą odżałować ;) mam jeszcze 3 malutkie okazy ale jednak duży to duży. Gdyby jednak zdarzył się cud - odezwę się :)) pozdrawiam
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak Bozia da to może i coś z tego będzie.... o ile wcześniej nie uschnie ;)


Obrazek
Kamafi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sty 2022, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam,

potrzebuję pomocy z moją strelicją, po przeczytaniu forum domyślam się jakie błędy zostały popełnione:
1) Strelicja nie została przesadzona od razu po kupieniu ( 3 m-ce) , szukam już dla niej odpowiedniej doniczki z podstawką + mixu : ziemia, żwirek, keramzyt.
2) Niestety nie posiadam nawilżacza powietrza, przez co wydaje mi się że mogły wyschnąć końcówki liści oraz zbrązowieć liście - widać na zdjęciu. A może zbyt mało ją podlewałam - niewielka ilość co 4-5 dni kiedy widziałam że ziemia jest sucha. Dodatkowo używałam wody z kranu ( twarda) która przestała butelce. Od bardzo krótkiego czasu podlewam ją wodą z osmozy.
3) Niestety chyba też ma wełnowce, znalazłam białe, małe poduszeczki przy łodydze - co najlepiej zastosować żeby się ich pozbyć?
4) jedynym pocieszeniem jest noy liść, chociaż też martwi mnie jego pociągły kształt, inny od pozostałych.

Z góry dziękuję za pomoc.


https://imageshack.com/i/pmsVCc3Wj
https://imagizer.imageshack.com/img924/2871/yYFxeY.jpg
https://imageshack.com/i/pn2Wcfzbj
https://imageshack.com/i/porWhfBWj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No cóż, sama sobie odpowiedziałaś co jest przyczyną takiego, a nie innego stanu tej rośliny.

Do tego trzeba dodać, że Strelicja wymaga słonecznego stanowiska i doświetlania w okresie jesienno-zimowym.
Jeśli końcówki liści są suche od suchego powietrza, ale te plamy na liściach to albo od przelania (nieprawidłowe podłoże), ale również od zbyt skąpego podlewania przy temperaturze pokojowej. Chociaż przy podłożu produkcyjnym to już lepiej przesuszyć niż podlewać większą ilością wody.
Na pewno trzeba niezwłocznie przesadzić i sprawdzić dokładnie stan korzeni. Dopiero wtedy dobierasz wielkość doniczki. Jeśli po sprawdzeniu korzeni, nie będzie specjalnie dużo chorych korzeni to możesz wybrać doniczkę większą o około 2 - 3cm na średnicy. Jeśli korzeni zostanie mniej, to tylko nieco większą od dotychczasowej. Doniczka oczywiście z odpływem i stawiamy na podstawce.
Podłoże musi być zawsze mieszanką ziemi i rozluźniacza, nie sadzimy roślin do samej ziemi.
Strelicja wymaga podwyższonej wilgotności powietrza i tego nie przeskoczysz, kupno nawilżacza będzie raczej potrzebna, inaczej będą obsychać końcówki liści.
Woda do podlewania, rośliny nie tolerują twardej wody. Woda, której teraz już używasz na pewno będzie o wiele lepsza.
Wełnowce, ciężko mi powiedzieć nie widząc tego wyraźnie na zdjęciu. Na pewno trzeba dokładnie obejrzeć roślinę, zwłaszcza w zakamarkach czyli zajrzeć zwłaszcza do nasady liści. Do zwalczenia kup Mospilan.

Strelicja jeśli nie jest doświetlana może wejść w stan spoczynku, w lżejszy albo większy. Jeśli wypuszcza nowy liść, znaczy się że w ten pierwszy. W zależności od tego dostosowujesz podlewanie. W okresie jesienno-zimowym podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, ale nie możesz podlewać małą ilością wody, to nie sukulent. Podstawą jest odpowiednio przepuszczalne podłoże oraz temperatura otoczenia. Im wyższa, powyżej 20 stopni tym możesz podlewać większą ilością wody, zwłaszcza wtedy kiedy rozwija się nowy liść.
Tak samo jeśli masz ogrzewanie podłogowe, to wtedy też potrzeba lepszego nawodnienia.
Natomiast w okresie wegetacji podlewasz już tak, żeby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne.
No i też w zależności czy świeci słońce czy niebo jest zachmurzone, wtedy też masz inne zapotrzebowanie na wodę, a i podłoże może szybciej albo wolniej przesychać.
Ale to już musisz sama do tego dojść. Zawsze też możesz kupić wilgotnościomierz i po części nim się wspierać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”