Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dojade
W odległości kilku metrów, dla draceny wystarczy w sumie jedna żarówka LED o temperaturze barwowej między 4000 - 6500K i ilości lumenów około 1500. Dostaniesz takie w LM albo przez internet.

Można też było poczytać wątek, w którym też byś od razu znalazł odpowiedzi. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dojade
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 lis 2021, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dziękuję bardzo i przepraszam, że nie przeczytałem całości, lecz tylko xx postów :oops:
Następnym razem skupię się najpierw na przeczytaniu całości ;:124
Dziękuję serdecznie za obie odpowiedzi i pozdrawiam! :tan
Madziakunk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 sie 2021, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Witam,
Czy mógłby mi ktoś doradzić w sprawie oświetlenia led dla roślin takich jak epipremnum, philodendron, zielistka... Posiadam półkę w salonie 3 metrową nad tv i chciałabym mieć na niej wyżej wymienione różnej odmiany kwiaty, ale niestety światło dziennie tam nie sięga... Pomyslalam o listwie led przyklejonej do sufitu nad półką ale nie wiem czy dobre ledy wybieram. Półka zawieszona jest 71 cm od sufitu. Wolałabym aby światło było barwy zimnej bialej aby móc w ciagu dnia przebywać w salonie. Chcialabym je doswietlać tak ok 5-8 godzin dziennie... I na całej długości półki.

Znalazlam listwe led 7000-8000k
120led/m
Moc oświetlenia 5000lm/m

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Patrz moją poprzednią wypowiedź. Ilość lumenów powiedzmy ok., chociaż wystarczyła by już połowa wartości, ale wartość temperatury barwowej za wysoka. Takie wartości, gdzie masz znaczną przewagę barwy niebieskiej, są przydatne roślinom akwariowych. Do roślin doniczkowych, najlepszy przedział to między 4000, a max 6500K.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zauważyłem, że coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że do doświetlania roślin niekoniecznie potrzeba tego różowego światła. Lepszą i dla nas i dla roślin wersją są po prostu żarówki ledowe o zimnej białej barwie. Przy takim świetle można normalnie funkcjonować w pokoju etc. Zobaczcie jak producenci cisną dalej te czerwono niebieskie żarówki - i w jakich są one cenach... 40zł przykładowo za jedną a zwykła biała żarówka led 5-10zł. Ja moje monstery i philodendrony trochę doświetlam, bo stoją kilka metrów od okna i praktycznie nie mają światła z zewnątrz... Powoli puszczają nowe liście, więc myślę, że jest ok. No i nie muszę patrzeć na to dziwne różowe światło, które ponoć źle wpływa na wzrok.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Oczywiście, bo różowe światło to obecnie prehistoria. Dzisiaj tzw. białe LEDy dają w zależności od producenta dość szerokie spektrum światła przeswajalne roślinom

Ale, należy pamiętać że świetlówka LED 6500K (a zwłaszcza wyżej) nie będzie równa drugiej. Jeśli producent nie podaje rozkładu widma, może być zbyt duży udział światła niebieskiego. A zbyt duży udział tego światła może wpłynąć np na mniejszą wielkość liści.
Dlatego lepszym zakresem jest między 4000 (niektórzy podają nawet od 3000), a 5000 - 6500. Światło o temperaturze barwowej 4000K i niżej, daje widmo z wyższym poziomie czerwonego światła, co lepiej wpływa na wielkość liści czy nawet samych łodyg.
Oczywiście temperatura barwowa to tylko jeden z elementów dający pewne wskazówki jaką wybrać żarówkę. Ale to trzeba bardziej zgłębić fizykę i odbieranie światła przez rośliny.
Innym ważnym i prostym czynnikiem jest natężenie światła, czyli ilość lumenów która w skrócie pokazuje efektywność takiej żarówki, inaczej mówiąc ile daje światła na danym obszarze w określonej wysokości od rośliny. Najlepiej wybierać te, które mają powyżej 1000 lm.
W każdym razie, jeśli już wybierać doświetlanie to na samym początku nie kupować żarówek które mają w nazwie "grow", ale kupić żarówki 4000 i 6500K (ja kupuję albo w LM, albo przez internet) i łączyć ze sobą.
Warto jeszcze wspomnieć o świetlówkach 'full spectrum", które składają się z LEDów czerwonych, niebieskich i białych dając jak sama nazwa wskazuje szersze spektrum barw. Tylko tutaj warto zaznaczyć żeby nie kupować najtańszych chińskich takich żarówek, bo najczęściej są zbyt mało efektywne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Doświetlanie roślin - inspiracje, porady

Post »

Znalazłam kilka wątków dot. doświetlania roślin, jednak są dość podstarzałe - technologia poszła do przodu i pomyślałam, że może warto zrobić nowy, aktualny temat.
Na dzień dzisiejszy z racji zachodniego okna doświetlam monsterę oraz arekę, plus przy okazji coś tam wpadnie lokatorom z parapetu - dracena, philodendron, ficus retusa. Na razie wisi 5 żarówek o barwie 4000K, 15W, 2500lm. Wybór tych konkretnych żarówek doradzono mi na forum hodowców.. no wiadomo czego. Ale znają się chyba na rzeczy :twisted:
Dzisiaj pożyczam z pracy luxomierz i zobaczę ile tego światła tam wychodzi.
W drodze jest konstrukcja pod doświetlenie ficusa benjamina, który strzela fochy. Jak skończę to też wrzucę.



Obrazek


Zapraszam do dzielenia się swoimi zdjęciami, jestem też otwarta na uwagi dot. mojej konstrukcji :wink:
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Widzę, że mój post przeniesiono, ale to dobrze, nie umiałam odnaleźć tego wątku przez wyszukiwarkę :oops:

Norbert widzę, że tutaj też jesteś specjalistą - co uważasz o takim rozwiązaniu? :)
Myślałam, żeby dodać jeszcze girlandę na środek z inną barwą, 6500K, ok 2-3 żarówki, też w okolicach 2500lm. Nie będzie za dużo?
Docelowo ma się tam jeszcze zmieścić monstera variegata, ale kupię ją dopiero jak nabiorę wprawy i przestanę zabijać rośliny..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Powiem tak, dotychczas używałem m.in. i takich żarówek i w tym roku planuję wymienić zestaw trzech żarówek na jedną lampę. Nie będę wrzucać linku do sklepu, więc w Google możesz wpisać frazę "belka Samsung LED 40W 4000K 120cm 4800lm." Dostępna jest również 6400K.

Robię to, bo wychodzę z założenia, że taka jedna lampa będzie efektywniejsza, powinna doświetlać nieco większy obszar. Taka jedna lampa sprawdza się jeśli górną część roślin masz mniej więcej na tym samym poziomie, a oprócz tego wygląda bardziej estetycznie.
Oprócz tego pozostaną trzy lampy Tertial (fajne punktowe rozwiązanie) oraz dwie podwójne świetlówki LED T8, każda po 14W i 1600 lm, jedna 4000, a druga 6500K.
Chociaż tutaj też zastanawiam się czy też nie wymienię na tego w/w Samsunga, bo 3200 lm, a 4800 lm to jest jednak różnica.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Rzeczywiście ładnie to wygląda i nawet cena nie zabija. Na pewno temat do przemyślenia, dziękuję :D
MichalSz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Chciałbym doświetlić Strelicje, mam problem z wyborem oświetlenia.
Znalazłem żarówkę przewidzianą do doświetlenia roślin, ma świetne opinie, białą barwę, PPF w specyfikacji.
Wszystko super ma ma gwint E26 czyli 120V
https://www.amazon.com/GE-Lighting-9310 ... 174&sr=8-6

Jedyne transformatory, które znalazłem to wielkie klocki i nie mam możliwości aby taki zmieścić. Może macie jakieś pomysły jak to odpalić w naszej sieci elektrycznej?
Ewentualnie może ktoś może zaproponować alternatywę w postaci żarówki / oprawy przewidzianej do oświetlenia roślin z białą barwa światła od "znanego" producenta - chińskie produkty odpadają.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Może Cię to zaszokować, ale te "znane marki" też produkują w Chinach. Większość żarówek ledowych dostępnych w sklepach spełnia warunki graniczne dla doświetlania roslin, wystarczy zwrócić uwagę jedynie na temperaturę barwy, ja dla siewek stosuję 6500K i już od kilku lat mam dobre efekty. Jeśli kupisz żarówkę led 6000-6500K odpowiedniej mocy np. 18W to da sobie radę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Oczywiście nie ma potrzeby przepłacać. Od lat stosuję lampy, które można albo kupić w markecie budowlanym albo kupuję przez internet i nie są to jakieś markowe albo z nazwą "grow". Spełniają swoje zadanie.
Trzeba tylko patrzeć na parametry, o których podał Zibi_41 oraz wielkość rośliny. Jeśli masz dużą roślinę to możesz poszukać jednej większej lampy, dostępnej pod nazwą belka oświetleniowa LED.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”