Cissus - wymagania,problemy

Rośliny doniczkowe
yacek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 lip 2010, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cisus - pielęgnacja

Post »

Ja posadziłem 2 odnóżki. Jedna jest na zachodnim parapecie a druga na ścianie przeciwległej do okna. Ta druga rośnie wolno i spokojnie a ta z parapetu nawypuszczała listków z wszystkich możliwych i niemożliwych miejsc. Z tym, że nie ma siły ich wszystkich rozwinąć i tak to stoi w miejscu. Czy powodem jest nadmiar światła, wody, czy za żyzna ziemia? Co z tym zrobić?
Prymerion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 gru 2021, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

Cześć,

Miałem przez prawie 20 lat Cissusa Danica, ale w końcu zaczął marnieć z jakiegoś powodu i ostatecznie się z nim musiałem pożegnać. Zapobiegliwie ostatniej wiosny wziąłem z niego trzy zaszczepki, które się ukorzeniły w wodzie - przeniosłem je następnie do ziemi, do pojedynczej doniczki.

Przez całe lato te nowe cissusu rosły przyzwoicie - wyrosło sporo liści. Jednak jesienią liście zaczęły schnąć. Schną przede wszysktim od górnej części rośliny, również te nowo wyrośnięte oraz ledwo co rozwijające się pączki. W ciągu miesiąca w ten sposób uschło około 15-20% liści a ten proces cały czas postępuje. Cissus ma stale lekko wilgotno, staram się go nie przelać ani nie przesuszyć. Stanowisko jasne.

Zależy mi na tej roślince i chciałbym ją uratować :( Proszę o pomoc. W załączeniu zdjęcia jak Cissus wygląda obecnie.

https://ibb.co/VDgbdLq
https://ibb.co/ypVmVfZ
https://ibb.co/n7rtzpW
https://ibb.co/BtJrJc1
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

Takie mokre zmiany są od przelania. Podłoże jest zbyt mało przepuszczalne, ono się zbiło w jedną bryłę. Korzenie muszą oddychać.
Cissus lubi umiarkowanie wilgotne podłoże, ale podłoże musi być mieszanką ziemi i jakiegoś rozluźniacza, żwirku albo perlitu. Do tego drenaż z keramzytu. Wielkość doniczki też ma znaczenie, powinno być dobrane pod wielkość bryły korzeniowej.
Przesadzić, sprawdzić stan korzeni, chore wyciąć jak i chore liście.
Doniczka ma odpływ i stoi na podstawce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Slakafi1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 lis 2021, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cissus rombolistny-plamy

Post »

Dzień dobry. Na moim cissusie pojawiają się prawie czarne plamki. Usuwam takie porażone listki i w związku z tym moja roślinka robi się coraz bardziej przerzedzona. Proszę o diagnozę ☺️. Kwiat stoi tak że 2 i pół metra od okna południowego, podlewam gdy troszkę przeschnie wierzchnia warstwa, nigdy nie ma mokro a jedynie wilgotno. Mechaniczne uszkodzenia to też nie są ponieważ doniczka wisi dość wysoko na kwietniku. Będę bardzo bardzo wdzięczna za pomoc.
Obrazek

Dodam jeszcze jedno zdjęcie...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dołączyłam ostatnie zdjęcie z Twojego posta wstawionego bezpośrednio pod tym.
bab...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cissus rombolistny-plamy

Post »

Zacznij od wyciągnięcia z doniczki i sprawdź stan korzeni.

Podłoże powinno być przepuszczalne, czyli mieszanką ziemi i rozluźniacza. Oczywiście doniczka powinna stać na podstawce, a sama roślina nie może stać w ciemnym kącie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Slakafi1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 lis 2021, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

Ślicznie Panu dziękuję ☺️. Zajrzę oczywiście do korzeni i usunę co brzydkie. Myśli Pan że to może być grzyb? Plamki nie mają żółtej obwódki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

Nie zawsze od razu musi wejść grzyb. Takie plamy to zwykle pierwsze objawy nieprawidłowej gospodarki wodnej. Inaczej mówiąc masz nadmiar wody w podłożu, a tym samym w samej roślinie. Na to mają wpływ zarówno nieprawidłowe podlewanie, ale również podłoże oraz warunki uprawy, najczęściej zbyt ciemne stanowisko (im mniej światła tym wolniej przeprowadzany jest proces fotosyntezy).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Slakafi1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 lis 2021, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

Dziękuję bardzo za wszystkie Pana cenne sugestie ☺️.
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

Witam :)
Mam problem z moim Cissusem Striata (lub Cissusem Inserta - obie te nazwy się przewijają w handlu i nie wiem która jest prawidłowa). W każdym razie kupiłam go jakieś dwa miesiące temu. Został przesadzony do mieszanki. Wisi niecałe dwa metry od okna z ekspozycją południowo-zachodnią. W domu aktualnie mam wilgotność na poziomie 70% ze względu na wiele nowych roślin, które wymagają wysokiej wilgotności. Podlewam jak wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Cissus posadzony jest w doniczce z terakoty z odpływem. Mieszanka, w której go posadziłam był wymieszany z nawozem Osmocote, więc nie nawoziłam go jeszcze ani razu od kupna. Teraz o objawach: po zakupie musiałam lekko przyciąć końcówki pędów, ponieważ ucierpiały w transporcie i były połamane lub pousychane. Niedługo po przycięciu Cissus zaczął wypuszczać pełno nowych pędów, jednak w miarę ich wzrostu okazało się, że młode liście są niemal zupełnie białe, a do tego brązowieją i zasychają im końcówki. Pomyślałam, że może jednak tego nawozu w mieszance było za dużo i popalił końcówki liści - w związku z czym zrobiłam dokładne płukanie ziemi. Natomiast nie wiem zupełnie skąd biały kolor liści? Teraz te najstarsze, które rozwinęły się jako pierwsze minimalnie ściemniały, ale naprawdę minimalnie -nadal są okropnie blade i mocno odstają na tle rośliny. Czego może to być wina i jak temu zaradzić? Dodam, że nagle też wzrost rośliny został całkowicie wyhamowany. Nie wypuściła ani jednego liścia od około miesiąca, a te które wypuściła po przycięciu stoją w miejscu i nie rosną.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

Odpowiedź jest prosta. Osmocote to słaby nawóz i tak naprawdę to może być jako wspomagacz jak Biohumus, a nie podstawowy nawóz. Zrobiłaś błąd przepłukując podłoże. Trzeba było po prostu zacząć normalnie nawozić mineralnym nawozem - po upływie miesiąca po przesadzeniu. W ogóle xxx zawiera mało ziemi, a więcej innych dodatków, więc tych składników mineralnych nawet na samym początku jest niewiele niż w typowej mieszance ziemi z perlitem.
W związku z tym ten Cissus jest po prostu niedożywiony - stąd taki kolor liści i wstrzymany wzrost. Co dwa tygodnie mineralnym nawozem aż do jesieni, potem ograniczasz do raz w miesiącu.
Jeszcze mała uwaga jeśli chodzi o podlewanie, Cissusy są wrażliwe na przesuszenia podłoża, powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.

podłoże? To potrawa kuchni staropolskiej. To wątek merytoryczny.
Wątek dot. neologizmów jest -->tutaj /K
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

O, na to bym nie wpadła :) Tak mi się coś wydawało, że białe liście to objaw niedoborów, ale zmyliły mnie te zasuszające się końcówki. Być może w takim razie te końcówki to wina zbyt oszczędnego podlewania? Bardzo dziękuję za odpowiedź! W takim razie od teraz leci już nawóz.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cissus - wymagania,problemy

Post »

Zasuszające się końcówki mogą być zarówno od zbyt oszczędnego podlewania, zbyt suchego powietrza, ale również od niedoborów składników mineralnych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”