Trzykrotka - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
koocuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 wrz 2021, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc, trzykrotka doszła do siebie natomiast minął miesiąc odkąd jest u mnie i wystąpił nowy problem, liście zaczynają żółknąć a następnie zasychać na końcach, nawilżenie w mieszkaniu wynosi 60-70%, trzykrotka znajduje się na parapecie okna zachodniego nad kaloryferem, który nie jest włączony, podlewam ją w momencie gdy ziemia jest lekko wilgotna na samym dnie doniczki lub prawie całkowicie przeschnie, poprzez zanurzenie doniczki do połowy w wodzie na 10-15 min a następnie postawienie jej na podstawce i odlanie reszty wody z doniczki po godzinie. Dotyka to również młodych liści. Nie zaobserwowałam żadnych szkodników ani w ziemi ani na roślinie.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Przechłodzenie? Jaką masz temperaturę bezpośrednio na stanowisku, jaką minimalną? Jeśli masz nie więcej niż około 20 stopni, to masz za wysoką wilgotność powietrza. Trzykrotki nie potrzebują aż tak wysokiej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koocuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 wrz 2021, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

W pomieszczeniu temperatura wynosi min 23° i dochodzi do 25°, czy jest możliwość że atakuje ją jakiś grzyb?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

W pomieszczeniu temperatura może się wahać. Na parapecie bywa niższa, a jeśli uchylisz albo nawet tylko rozszczelnisz, to temperatura będzie niższa. Dlatego ponawiam pytanie, jaką najniższą mogła mieć na tym parapecie? Czy mogła być narażona na niższe wartości?
W każdym razie mi to wygląda na jakiegoś grzyba. Zrobiłbym oprysk Topsinem, zmniejszył wilgotność powietrza i zwracał bym uwagę na temperatury na stanowisku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koocuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 wrz 2021, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Tak zrobię, bardzo dziękuję za radę.
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Znajoma podesłała mi smsem zdjęcia jej umierającej roślinki. Ma ktoś pomysł co mogło ją tak sponiewierać?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Przyczyn może być wiele.
Najlepiej jak uzyskasz dokładne informacje o warunkach uprawy i pielęgnacji albo poczytasz ten wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

I znowu ja ;:174 powiedzcie co się dzieje - zaczęły obsychać listki mojej Trzykrotce. Co niektóre ( nie wszystkie) ewidentnie pomarszczone i suche jak siano. No już nie kumam jak ją uprawiać. Listki z daleka od wody, nie spryskiwać, podlewać raz na tydzień, a właściwie to moczyć doniczkę w misce żeby sama się "napiła" - tyle wyczytałem. U mnie jest przesadzona w ziemię dla zielonych, wisi tuż koło okna. Fakt, że mam w domu strasznie sucho i np. inne muszę spryskiwać, ale jej podobno nie można. Ki diabeł? Pewnie Norbert odpowie bo raczej nikt inny
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza.
Suche powietrze niezbyt sprzyja roślinom. Żadnych się nie spryskuje, jedynie nawilżacz powietrza wchodzi w grę.
Trzeba zacząć od sprawdzenia stanu korzeni, ewentualnie porobić sadzonki i ukorzenić na nowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

;:7
Zauważyłam dziś dziwnie wyglądające liście na trzykrotce...takie jakby zcieńczenia, deformacje...te zmiany są na szczycie pędów, na dolnych liściach tego nie ma. Obejrzałam liście pod lupą - nie widzę żadnego robactwa.

Trzykrotka rośnie w ziemi z piaskiem i perlitem, podlewam ją dosyć rzadko, jak już przeschnie. W tym momencie wierzchnia naokoło 2 cm warstwa jest sucha, pod spodem jest jeszcze wilgotno, bo była podlana kilka dni temu. Stoi od początku na oknie południowym, ale pod dużymi paprociami, dodatkowo w godzinach operowania słońca po parapecie, okna zasłonięte są roletami, więc nie stoi na bezpośrednim palącym słońcu.

Jakieś pomysły, rady? co może powodować takie zmiany?

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

To wygląda na efekt żerowania wciornastków. Zwłaszcza na trzecim zdjęciu. Te owady są bardzo ruchliwe i nie zawsze dają się zauważyć, często chowają się między liśćmi, bardzo lubią gryźć młode, delikatne listki.
Na wciornastki najlepszy jest Mospilan.
Pozdrawiam
G.
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Szczerze mówiąc to najbardziej pasuje do "efektów" na roślinie. Podleje Mospilanem. Dziękuję :)
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trzykrotka - choroby i szkodniki

Post »

Lepiej zrobić oprysk. Oprysk chemią szybciej zabije wroga.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”