Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie możesz epifitów podlewać rzadko w okresie jesienno-zimowym. One nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku, mogą jedynie nieco spowolnić swój wzrost. Ale podlewasz w tym czasie standardowo, czyli wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Natomiast jeśli zbytnio przesuszysz, a potem podlejesz to dochodzi do uszkodzenia korzeni. Pamiętaj, że najbardziej wrażliwe są korzenie włośnikowe.

Dlatego, jak napisałem wcześniej to są skutki błędów pielęgnacyjnych w obszarze podlewania. Zimny parapet to osobna kwestia, chociaż też mogąca w części odpowiadać za te plamy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mottone
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 mar 2021, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze:A czym dokładnie nawozisz (jak często) i jakie ma stanowisko - jak daleko od okna? Jaką wilgotność powietrza?
Te rośliny są zarówno wrażliwe na przelanie, jak i nadmierne przesuszenie podłoża, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu jest ciepło.
Przyznam, że wstrzymywałam się z pierwszym nawożeniem do ok. miesiąca po zakupie. Dopiero wczoraj podlałam monsterę przefiltrowaną wodą z dodatkiem żelu mineralnego do roślin zielonych. Co do temperatury, to nie mam w pokoju sauny - trzymam optymalne 18-19 stopni, korzystam z ceramicznego nawilżacza powietrza. Stanowisko monstera ma jasne: ekspozycja zachodnia, stoi ok. 1 m od okna, z światłem rozproszonym. W pobliżu ma drugą monsterę.

Czy myślisz, że nawóz załatwi sprawę i ten żółty liść jest wynikiem braku substancji mineralnych?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Bardzo dobrze, że wstrzymałaś się z nawożeniem po przesadzeniu, bo z tego co widzę była przesadzana? Po nim, powinno się odczekać mniej więcej tyle czasu z pierwszą dawką nawozu.
Nawilżacz przy tej temperaturze? Zdecydowanie za niska. To jest roślina tropikalna, więc lubi ciepło i wilgotno, a nie zimno i wilgotno. Minimum 20 - 21 stopni i wilgotność powietrza wtedy wystarczy na poziomie około 50%.

Sprawdź jeszcze czy nie ma szkodników. Jeśli nie ma, to trzeba poprawić warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mottone
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 mar 2021, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze:Bardzo dobrze, że wstrzymałaś się z nawożeniem po przesadzeniu, bo z tego co widzę była przesadzana? Po nim, powinno się odczekać mniej więcej tyle czasu z pierwszą dawką nawozu.
Tak, przesadziłam ją do odpowiedniego podloża ok. miesiąc temu i dopiero teraz nawoziłam. Mam rozumieć, że kolejna porcja nawozu również za miesiąc (i zwiększenie częstotliwości dopiero na wiosnę)?

norbert76 pisze:awilżacz przy tej temperaturze? Zdecydowanie za niska. To jest roślina tropikalna, więc lubi ciepło i wilgotno, a nie zimno i wilgotno. Minimum 20 - 21 stopni i wilgotność powietrza wtedy wystarczy na poziomie około 50%.

Sprawdź jeszcze czy nie ma szkodników. Jeśli nie ma, to trzeba poprawić warunki uprawy.
To taki nawilżacz wiszący na grzejniku, więc cudów nie robi ;-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak, raz w miesiącu mineralnym nawozem, od wiosny co 2 tygodnie. Tylko trzeba podejść indywidualnie, tzn. jak roślina wypuszcza niemal liść po liściu, również w okresie jesienno-zimowym (bo takie rośliny jak Monstery de facto nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku - o czym wspomniałem wyżej), to można nieco częściej nawozić.
Natomiast co do temperatury, jak również wspomniałem to są rośliny lubiące ciepło
Nawilżacz taki na grzejnik nie powinien jakoś radykalnie podnieść wilgotności powietrza. Jednak trzeba tutaj jednak zapewnić minimum około 50% wilgotności i około 20 stopni ciepła.
Inaczej mogą pojawiać się różne symptomy, takie jak ten młody liść.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mottone
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 mar 2021, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jasne, rozumiem.
Ślicznie dziękuję za wyjaśnienie!
Dokuro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 maja 2021, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, ostatnio musiałem przesadzić swoją monstere, prawdopodobnie była przelana, a w dodatku rosła w ziemi uniwersalnej i w doniczce bez odpływu. Przesadziłem ją do ziemi dla palm z domieszką ziemi dla storczyków, żwirku i zrobiłem drenaż. Ale mojej monsterze nadal coś dolega, żółkną jej liście, niektóre się dziwnie zwijają, a na niektórych są zeschnięte końcówki. Ktoś wie jak można jej jeszcze pomóc?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Mamy obecnie trudny okres na regenerację.
Druga sprawa, przesadziłeś ok., a w jakim stanie były korzenie?
Doniczka z odpływem stoi na podstawce czy włożona do osłonki?
Jakie ma stanowisko?
Jak podlewasz?


Opisuj dokładnie od razu warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dokuro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 maja 2021, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Myślę, że korzenie były w porządku, chociaż mogę się nie znać. Musiałem je trochę opłukać wodą, żeby w miarę możliwości pozbyć się ziemi, ponieważ była strasznie zbita. Od czasu przesadzenia jeszcze jej nie podlałem, ale przed przesadzeniem na pewno robiłem to zbyt często. Aktualnie jest w doniczce z osłonką. Stoi przy oknie południowym, w zasadzie tam gdzie stała od początku i było jej chyba dobrze.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Na początek, osłonka do wywalenia, doniczka ma stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a podłoże mogło szybciej przesychać.
Po przesadzeniu można od razu podlać, nie możesz robić roślinie terapii szokowej z jednej skrajności w drugą. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stan korzeni jest istotną kwestią, bo to co dzieje się w ziemi będzie miało odzwierciedlenie w części nadziemnej. Wszystkie zgniłe korzenie, czyli miękkie rozpadające się w rękach trzeba zawsze usunąć. Zostawiając je, to pierwszy krok do rozwinięcia się ewentualnej infekcji grzybowej.
Ale jeśli jesteś pewny, że takich korzeni nie było, to można założyć obecne objawy rezultatem odchorowania po błędach uprawowych i pielęgnacyjnych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dokuro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 maja 2021, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Okej czyli doniczkę na podstawkę i poza tym pozostaje czekać. A co z liśćmi, które już zrobią się mocno żółte? Zostawić czy obciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dopóki są jeszcze częściowo zielone biorą normalnie udział w procesie fotosyntezy.
Część starszych liści roślina może "zjeść", w ramach regeneracji pobiera z nich składniki odżywcze. Liście będą wtedy coraz bardziej żółkły.
Po 3 - 4 tygodniach daj pierwszy nawóz (mineralny do roślin zielonych) i do wiosny raz w miesiącu. W okresie wegetacji raz na 2 tygodnie.

Natomiast gdyby zaczęły się pojawiać czarne plamy zwłaszcza z żółtą obwódką wtedy liście dopiero trzeba odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć, wróciłam z wakacji i zastałam nowy liść u mojej monstery. Niestety końcówka jest brązowa. Czy przyczyną może być podlewanie podczas wykluwania tego liścia? Ogólnie nie ma żadnych oznak choroby grzybowej i w doniczce sucho
Będę wdzięczna za pomoc


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”