Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak nie było. Przejrzyj jeszcze raz, było wiele takich przypadków -jest to objaw przelania i weszła infekcja grzybowa.
Trzeba koniecznie niezwłocznie przesadzić do właściwego podłoża, sprawdzić stan korzeni, odciąć chore liście i korzenie i na koniec zrobić oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madzia_Lena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 lip 2021, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

No właśnie takich typowo czarnych plam nie widziałam..
A przelana została już w sklepie..
No nic, zrobię co mam zrobić i ja oddaje w inne ręce :)
Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć, pytanie mam, o podłoże.
Dlaczego piasek nie jest dobrym rozwiązaniem do mieszanki podłoża?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Z prostej przyczyny. Jak dasz go za dużo, to będą się robić zastoiny wodne i zamiast zwiększyć przepuszczalność, to ją zmniejszysz. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest użycie żwirku o frakcji nie mniejszej niż około 2 mm albo perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emi1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 maja 2021, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Kochani, tak dbałam, że przelałam Minimę. ;( Korzenie zawsze były słabe, teraz jest fatalnie.. Jest zwiędnięta, zaczęła żółknąć. Część przy korzeniach chyba już przegniła.:(

Czy jest dla niej jakiś ratunek? Słaba ze mnie ogrodniczka i nie za bardzo wiem, co dalej.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Wstawiasz za wielkie fotki(regulamin), zmniejszyłam. Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

W takim podłożu przelać, to naprawdę jest trudno.

Pozostaje tylko pociąć i zrobić sadzonki.
Sadzonki tnij z dwoma, trzema liśćmi i wsadź do wody. Teraz to już w zasadzie ostatni dobry czas na sadzonkowanie.

Ps. Mała uwaga, jak już chcesz trzymać doniczkę w takiej osłonce (rozmiar jest ok.), to podłóż coś pod doniczkę, np. korek od butelki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emi1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 maja 2021, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Problem mam z piciem wody przez kwiaty, dlatego zdarza mi się przelać.. Raz piją jak szalone i ciągle mają sucho.. ta minima też tak miała w lato, ale jak się zmienia pogoda, nagle przestają pić i widzę, że woda stoi jak jest następne podlewanie i trochę za późno na cokolwiek. A tak pięknie urosła przez lato.:(

3 liście to maksymalna ilość?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

U mnie z takim podłożem również oczywiście bywa różnie. Temperatura i wilgotność powietrza ma znaczenie, trzeba dostosować się do zmieniających wartości.
Jeśli masz problem z utrzymaniem wilgotności to polecam jednak całkowicie zrezygnować z osłonki i doniczkę postawić tylko na podstawce. Możesz też spróbować i kupić wilgotnościomierz, na podstawie jego wskazań powinnaś dość szybko nauczyć się kiedy trzeba będzie podlać.

Sadzonki nie powinny być zbyt długie, lepiej się ukorzeniają i przyjmują krótsze, 3 liście to najlepsza maksymalna opcja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Timowad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 wrz 2021, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witajcie.
Uratowałem dziś taką ślicznotkę, pierwszy raz mam takie cudeńko, zacząłem czytać o jej pielęgnacji ale wydaje mi się, że tutaj jest potrzebna jednak fachową rada. Jest naprawdę sporych rozmiarów. Niestety mocno poskręcana.
W środę będę miał już dużo, dużo większa doniczkę i nowa ziemię. Monstera ma w niektórych miejscach pożółkłe liście. Wypuszcza też 3 nowe. Od czego w ogóle powinienem zacząć z takim potworkiem? Posiada jak widać ogromną liczbę korzeni powietrznych które są mocno osadzone już w doniczce.


Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczny za wszystkie porady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przesadzić do właściwego podłoża - skład był podawany wielokrotnie - najlepiej mieszanka ziemi, żwirku, podłoża do storczyków albo chipsów, samej kory. Ważne żeby było odpowiednio przepuszczalne.
Doniczka z odpływem dopasowana pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być dużo większa. Stawiasz na podstawce, warto kupić ceramiczną, bo zapewni większą stabilność. Korzeni powietrznych przez przypadek nie zakopuj, bo jak sama nazwa wskazuje służą do pobierania wilgoci z powietrza. Poza tym szybko przerosną doniczkę. Musisz liczyć się z tym, że to docelowo duża roślina i zajmie znaczną część pomieszczenia. Korzenie powietrzne mogą urosnąć do kilku metrów. Oczywiście korzeni tych nie powinno się przycinać.
Palik kokosowy o właściwej wysokości. Do niego przywiąż roślinę w kilku miejscach sznurkiem. Rób to w miarę delikatnie. W ogóle najlepiej weź do pomocy drugą osobę.
Stanowisko nie dalej niż około 1,5 metry, w zależności jaką masz wystawę.
Generalnie to łatwa w uprawie roślina, jednego co nie lubi to nadmiaru wody w podłożu. Przed kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć, zwłaszcza w dużych doniczkach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Proszę o pomoc co się dzieje z moją monstera, wcześnie miała ładne zdrowe liście a teraz wyglądają tak. Czy to przelanie? Czy może wirus mozaiki? Zauważyłem też takie jakby białe żyłki na liściach puste w środku. Tak jakby coś ją zjadało. Ta roślina ma dla mnie ogromną wartość sentymentalna i nie przeżyje tego jeśli będę musiał ją zutylizować

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dla mnie to ewidentnie grzyb albo choroba bakteryjna. Gdyby to był wirus to musiałby się on szybciej rozwinąć po zakupie. Zresztą na wirusa mi to nie wygląda.

W czym rośnie? Nie wygląda mi to na odpowiednio przepuszczalne podłoże do epifitów, a jedną zbitą bryłę ziemi.
Powinna być mieszanka ziemi, żwirku oraz podłoża do storczyków albo samej kory, albo chipsów w proporcji około 2:1:1.
A jak podlewasz? Pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża?

Tutaj szczerze mówiąc, to dobrze nie wygląda. Trzeba zacząć standardowo od sprawdzenia stanu korzeni. Ich stan będzie oznaczać co dalej. Jak będą w złym stanie, to pozostaje odciąć górę i spróbować ukorzenić - wystarczą dwa w miarę zdrowe liście. Normalnie wsadzasz do wody.
W każdym razie trzeba będzie zrobić oprysk Topsinem i ewentualnie powtórzyć po tygodniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Timowad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 wrz 2021, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Podczas przesadzania mam zamiar wykopać korzenie powietrzne delikatnie. Czy można je np owinąć delikatnie wokół grubych łodyg prowadząc w górę? Tu zdecydowanie poszły na dół i ukorzeniła się chyba w ziemi. Nie wygląda to dla mnie za specjalnie, chciałbym je jakoś uporządkować.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”