Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Dokładnie tak jak Senior napisał - to jest brzydki zeschnięty badyl w dodatku krzywy od dołu. Z resztą szczepienie cytrusów jest jeszcze daleko poza moją wiedzą i w zupełności się zadowalam tym co mam z pestek. :)

Twój cytrus piękny, to z teraz ?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Majka to fotka z 2019 roku. Przestałem je fotografować ponieważ znudziło mnie to. Przechodzę na wyższy stopień wtajemniczenia w ich uprawie :D Mianowicie wiosną posadzę na stałe w gruncie cytrusa zimozielonego. Zacząłem kopać dół głęboki na 1,5 metra, który wypełnię mieszanką dla cytrusów.
Chcę aby ta mieszanka do początku czerwca ubiła się. Ciągle waham się jaki to ma być cytrus. W grę wchodzą: Kalamondyna, cytryna Lunario, mandarynka Klementynka lub pomarańcza Sinensis. Myślałem nawet nad Ręką Buddy, lecz to jest cytrus trudny w uprawie i chyba nie przetrzymałby zimy bez szkód.
Decyzję podejmę na początku czerwca. Chcę aby palmy rosły obok cytrusów, bananowców, fig i granatowca.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Zaszczepiłem klementynke na siewce klementynki rosła ale nagle spadły liście myślałem że zgniła w miejscu szczepienia ale naszczęście nie i jest zrośnięta co jest nie tak i czy wypuści jeszcze liście czy padnie. Nałożyłem worek foliowy na doniczke żeby podnieść temperaturę i wilgotność
Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 sty 2021, o 17:25 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj interpunkcji!
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Adrian zrobiłeś wszystko źle. Po pierwsze powinieneś szczepić na wiosnę lub latem. Z workiem to jakieś nieporozumienie. Nie wolno nakrywać nim całej doniczki ponieważ wilgoć z ziemi nie ma jak wyparować. Po szczepieniu podkładkę wraz z zaszczepionym na niej zrazem nakrywamy woreczkiem obwiązując go szczelnie na podkładce poniżej szczepienia. Możesz zastosować także kieliszek lub słoik.
Przy takim nakryciu możemy kontrolować wilgotność ziemi i częstotliwość podlewania. Aktualni masz mokrą ziemię, która po nakryciu workiem całej doniczki nie może wyparować.
Mam nadzieję, że miejsce szczepienia było obwiązane folią. Nadzieja na uratowanie jest, lecz nie nakrywaj już cytrusa.

---24 sty 2021, o 15:41---

To mój najbardziej oryginalny owoc cytryny

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Palec Buddy :;230
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

To owoc cytryny w kształcie strąka fasoli. Robiłem doświadczenia w zapylaniu kwiatów cytrusów.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Witajcie :)
Zimuje mandarynke w pomieszczeniu słabo ogrzewanym. Przy temperaturze jaka panowała dwa tygodnie temu od -15 do -20 stopni w pokoju było + 7-10. Ostatni weekend noc -14 dzień -7 (pomieszczenie + 7-12). Teraz w nocy ok -7 i dzień na plusie to temp w pokoju ok + 15 stopni.
Dzisiaj zauważyłem brązowiejące liście od wierzchołków. Czy jest to efekt niskiej temperatury ? Zbyt niska temp. dla mandarynki w trakcie zimowania ? (poniżej15 stopni).
Przeniosłem rośline do temperatury 20-24 stopnie (to samo zrobiłem w trakcie dużych mrozów, ale później roślina wróciła na to samo miejsce). Ostatnio w trakcie mrozów ok -14 w nocy zapomniałem ją zabrać i dopiero dzisiaj przeniosłem w cieplejsze miejsce jak zauważyłem brązowiejące liście).
Dodam że podlewam raz w tygodniu, czasami rzadziej.

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Za często podlewasz. Trzymając rośliny, w zimnym pomieszczeniu ograniczasz jednocześnie podlewanie. Cytrusa lepiej przesuszyć i rzadziej podlać, niż zbyt często. Musisz zrozumieć, że cytrusy (lub inne rośliny) zimujące w chłodzie, wchodzą w stan hibernacji, spowalniając albo w ogóle wstrzymując swój wzrost. W związku z tym mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Podlewa się w takich warunkach tylko taką ilością i w takiej częstotliwości żeby roślina nadmiernie się nie odwodniła.
Wszystko wskazuje na to, że wskutek niskiej temperatury oraz zbyt wilgotnego podłoża, które nie zdążyło wystarczająco przeschnąć przed kolejnym podlaniem, weszła infekcja grzybowa.
Dobrze byłoby delikatnie wyciągnąć rośliny z doniczek i sprawdzić stan korzeni. Mam nadzieję, że rosną w mieszance ziemi i rozluźniacza?
No i trzeba będzie zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.

W ogóle wszystko robisz po omacku. Zamiast przestawiać rośliny z miejsca na miejsce i zmieniasz radykalnie temperaturę otoczenia, czym zaburzasz okres spoczynku, trzeba było od razu zadać pytanie na forum.

Zasada uprawy cytrusów są prosta. Jeśli zimujesz w chłodzie, to ograniczasz podlewanie. Nie możesz podlewać, jak w okresie wiosna - lato.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

W takim razie zostawić roślinę w temperaturze 20-25 stopni i nie przenosić z powrotem do chłodnego pomieszczenia 10-15 stopni ? Jutro wymienię podłoże, mam jeszcze uniwersalne podłoże. W tym podłożu mam dodatek piasku żwiru i chyba trochę keramzytu. Jeśli ten rozluźniacz nie jest najlepszy to jakiego użyć?
Po poprzednim okresie zimowania juk i agaw podczas którego w niskich temperaturach za dużo podlałem i pojawiły się objawy chorób grzybowych w tym roku przy zimowaniu w niższych temp ok 10 stopni podlewam minimalnie jak jak najmniej żeby nie odowodnić roślin i zimują chyba bardzo dobrze bo żadna ani nie zwiędła ani nawet jeden liść nie zżółkł ani nie zasechł, stoją jak zaczarowane...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Z tego co pamiętam, uprawiasz rośliny od jakiegoś czasu i myślałem że zdążyłeś już przyswoić podstawowe zasady w uprawie roślin. Bo chociaż do każdej rośliny powinno się podchodzić indywidualnie, to jednak pewne rzeczy są wspólne.
Tyle razy pisałem, że podłoże musi być przepuszczalne i dotyczy to praktycznie wszystkich roślin, włącznie z cytrusami. Podłoże zawsze wymieniamy niezwłocznie po zakupie. Czy to podłoże produkcyjne czy posadzenie do samej ziemi bez dodatku rozluźniacza prowadzi prędzej czy później do przelania i załapania infekcji grzybowej.
Uniwersalna ziemia, nawet jeśli jest z dodatkiem piasku, to zwykle i tak go jest za mało. Poza tym drobny piasek nie jest najlepszą opcją ze względu na to, że jak będzie go za dużo, to będą się robić zastoiny wodne i podłoże będzie wolniej przesychać. O wiele lepszym rozwiązaniem jest żwirek kwarcowy o frakcji 2 - 4 mm albo perlit.
W takiej sytuacji, przesadzenie to pierwsza rzecz co trzeba zrobić. Chore korzenie, wiadomo jak będą, wycinasz.
Ważne, wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, czyli ma być większa o około 1,5 cm na średnicy.

Teraz w kwestii stanowiska. Jeśli od jakiegoś czasu stoją w chłodnym pomieszczeniu, to jeszcze je tam zostaw. Mamy jeszcze zbyt mało słońca, za miesiąc możesz już przestawić na cieplejsze stanowisko. Do tego czasu, jak pisałem, podlewasz przez ten czas sporadycznie, wystarczy raz dwa razy i to małą ilością wody. Chyba, że stan korzeni będzie słaby, to wtedy zostaw już w cieple. Tylko daj na parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Cholera...
Mam mandarynkę już parę lat. Zawsze zimowala w mieszkaniu, temperatura koło 20-22 st (mam bardzo ciepło w mieszkaniu i często otwieram okna - nawet zimą). Wiem, że kiepski pomysł na zimowanie, ale z racji tego że zawsze działało, to jakoś specjalnie się tym nie przejmowałam. Obecnie moja mandaryna jest w stanie fatalnym... Chyba ją przelałam i od października, od kiedy wróciła na stałe do domu to zgubiła prawie wszystkie liście. Teraz pomiędzy gałązkami zaczynają się pojawiać jakby zaczątki nowych liści lub kwiatów (owocuje od 3 lub 4 lat) i nie wiem czy zacząć już ją nawozić, czy dać jej spokój. Jest szansa że się zazieleni, czy już po niej?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Zacznij od sprawdzenia stanu korzeni, istotne też jest właściwe pH podłoża.
Cytrusa lepiej przesuszyć niż przelać.
Wrzuć zdjęcia, rośliny i bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

---6 lut 2021, o 10:12 ---

Może coś pomożecie. W poprzednim sezonie po przyniesieniu do domu też gubiła liście, ale na wiosnę ładnie odbiła. W lutym już zaczynała kwitnienie. Ostatnie mandarynki pospadały w grudniu i od tego czasu jakby roślina zamiera. W lipcu została mocno przycięta, bo nie mieściła się już na balkonie. Ale nic jej nie było i miała się dobrze. Raz przeszła u nas nawałnica z gradobiciem, sporo owoców ucierpiało i zaczęła wypuszczać takie dziwne "dzikie" liście. Część z nich jeszcze zostało na krzaku.
Ostatnio zmieniony 6 lut 2021, o 10:28 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączono posty, proszę używać opcji edytuj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”