Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Przędziorki mogły się pojawić z zakupioną rośliną, na samym początku mogły być tylko same jaja i pojedyncze osobniki dorosłe. Ja tak właśnie przyniosłem z Monsterą adansonii, moja wina bo nie obejrzałem dokładnie rośliny. Dopiero jak zaczęły żółknąć liście, wtedy dojrzałem te czerwone roztocza. Inna sprawa, że one są tak mikroskopijne, nie mówiąc o larwach czy jajeczkach, że nie zawsze można je wypatrzeć, zwłaszcza w bardzo małej ilości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MaRtaa12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 sty 2021, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Proszę o pomoc z nazwaniem/z zidentyfikowaniem tego co się dzieje mojej monsterze :// od niedawna pojawiają się na niej takie plamki, najlepiej je widać pod słońce.
https://imageshack.com/i/poXAcao6j
https://imageshack.com/i/pnsLiwdnj
Ostatnio zmieniony 11 sty 2021, o 15:31 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Za duże zdjęcia - zamieniono na linki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Po samych zdjęciach liści pod światło ciężko powiedzieć, jakie to konkretnie szkodniki. Takie ślady żerowania mogą zostawiać zarówno wciornastki, jak i przędziorki. Musisz wziąć szkło powiększające i sprawdzić liście z obu stron. Możesz też podłożyć białą kartkę pod danego liścia i lekko nim potrzepać. Jak na kartce pojawią się takie małe czarne przecinki to będą wciornastki. Z kolei, jak nic się nie pojawi, a na liściach znajdziesz takie ruszające się pomarańczowo - czerwone kuleczki, to będą przędziorki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Witam

Może ktoś pomóc w identyfikacji problemu u Kalatei, niestety nagle zaczęła cała schnąć i plamy na liściach, podlewam dość regularnie nie przelewam, temp w pokoju 23 stopnie, jaki moze byc problem?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Zbyt suche powietrze, powinno być też przepuszczalne podłoże, mieszanka ziemi i żwirku. Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne. Stanowisko jasne przy oknie.
Jednak główny problem leży w zbyt suchym powietrzu. Te rośliny wymagają stałej podwyższonej wilgotności powietrza powyżej około 60%, pochodzą w końcu z lasów tropikalnych. Oczywiście żadne spryskiwanie liści, tylko nawilżacz powietrza. A i tak nie ma gwarancji, że liście nie będą obsychać. Ta roślina ma duże liście, więc jest dość wrażliwa na warunki mieszkaniowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MaRtaa12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 sty 2021, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Wracając do tematu tej monstery co zdjęcia listków były robione pod światło, to ja wcześniej miałam problem z wciornastkami i użyłam preparatu, żeby się ich pozbyć (już ich nie ma). Więc skoro ich nie ma a listki są takie "przezroczyste" to znaczy, że nic jej nie grozi (że to są po prostu ślady pozostawione) czy, że i tak moja monstera będzie obumierać? ://
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Oczywiście, że uszkodzenia spowodowane przez szkodniki się nie cofną. Czy liście obumrą? Można liczyć się z tym, że będzie to szybciej, niż starzenie się zdrowego liścia.
Dobrze jest jeszcze obserwować te liście, bo po uszkodzeniach po szkodnikach może (nie musi) wejść infekcja grzybowa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MaRtaa12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 sty 2021, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

A no dobrze to bardzo dziękuje za pomoc :))
Bonk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 wrz 2019, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Cześć, przemywając dziś liście monstery zobaczyłam na niej małe robale, mają takie jakby czarne/brązowe paski, nie są całe białe, nie skaczą, poruszają się dość wolno. Są tylko na spodniej części liści. Nie jest ich za wiele, występują raczej pojedynczo. Od spodu zaczęły wychodzić brązowe małe place/kreski. Jakby wysysały życie z części liścia. To są wciornistki czy przędziorki bo nie mogę rozróżnić za bardzo :)
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Ewidentnie wciornastki, zrób oprysk Mospilanem.
Przędziorki, w przypadku których można w zasadzie dostrzec osobniki dorosłe wyglądają jak takie bardzo małe pomarańczowo - czerwone kulki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
majkelos89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 13 mar 2020, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Cześć wszystkim,

Zwracam się do Was z prośbą o identyfikację co może dziać się z moim Aloesem. Dolne partie liści zrobiły się suche i "pusto gąbczaste", gdzie górne partie są twarde i mięsiste. Aloes był niepodlewany przez 3 tyg może i dłużej. Łodyga u dołu twarda. Stoi ok 4 m od okna ale ma jasno, mieszkanie w bloku. Może to być efekt wcześniejszego przelania? Doradźcie proszę czy powinienem te suche gałązki odciąć?



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Po pierwsze 4 metry od okna, to możesz sobie postawić co najwyżej sztuczne kwiatki, a nie żywą roślinę a zwłaszcza aloesa.
To są rośliny słońca, one muszą mieć maksimum światła i słońca przez cały rok. Czytałeś coś u uprawie aloesów, wiesz co to jest proces fotosyntezy?

Po drugie, jak nie podlewałeś przez miesiąc, a roślina stoi w temperaturze pokojowej to czego oczekujesz? To są sukulenty, ale również i one mogą się odwodnić...

Czyli przestaw na parapet, najlepiej południowy, chociaż może być też wschodni albo zachodni oraz podlej na razie niewielką ilością wody. Za jakieś 2 tygodnie podlej nieco większą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
majkelos89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 13 mar 2020, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

@norbert76 dzięki za wskazówki na pewno za chwilę je wykonam.
Czy może stać na parapecie nad grzejnikiem? Raczej nieprawda?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”