Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Raindrop88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 paź 2020, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Drodzy,
około 3 tygodnie temu otrzymałam w prezencie na nowe mieszkanie fikusa sprężystego - wczesniej nie miałam do czynienia z tym gatunkiem. Od razu zauważyłam, że brakuje mu jednego liścia a łodyga przy ziemi nie jesst w pełni zdrowa. Po kilku dniach kolejny liść ( od dołu łodygi) pożółkł i odpadł. Pomyślałam, że roślina musiała być przelana, wiec wyjęłam ją z ziemi, wsadziłam na dno keramzyt i podsypałam nową ziemią z perlitem. Obserwowałam roślinę przez kilka dni, ale widzę, że choroba łodygi postępuje w górę. Co robić? Czy uciąć łodygę w zdrowym miejscu i wstawić roślinę do wody/ ukorzeniacza?

Dodaję zdjęcia
https://www.fotosik.pl/zdjecie/78387fd9788e36d4
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0cd6e7d56beaa196
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Stare podłoże wymieniłaś?
Generalnie jeśli łodyga jest twarda, to pozostaje tylko obserwować. Możesz delikatnie naciąć u dołu i sprawdzić czy tkanka jest zielona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Raindrop88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 paź 2020, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Tak, podłoże wymieniłam - wcześniej była to mieszanka z włóknem kokosowym, teraz ziemia uniwersalna 5.5-6.5 pH z perlitem. Łodyga jest twarda, ale kolor zdradza, że coś się dzieje. Poobserwuję jeszcze kilka dni i jeśli sprawa będzie postępować w górę, to zgłoszę się z prośbą o poradę gdzie ciąć i co dalej :-)
Raindrop88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 paź 2020, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Ok, kolejny liść odpadł. W miejscu, w którym był ten liść kolor łodygi jest brązowy. Czy w takim razie najlepiej będzie uciąć łodygę pod kolejnym liściem i wsadzić ją do wody? Z tym, że jest niewiele łodygi zielonej na tym poziomie i nie wiem czy później roślina utrzyma równowagę

Czy może lepiej poświęcić kolejnego liścia i uciąć nieco wyżej, jak na zdjęciu?
Zielona strzałka to miejsce zgubionego liścia.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Utnij wyżej, wg pomarańczowej kreski.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Raindrop88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 paź 2020, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Ok, tak zrobiłam, dziękuję serdecznie za pomoc ;:333
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Witam,

Mam w sumie cztery małe fikusy sprężyste i miałem plan je rozkrzewiać jak trochę podrosną.
Dziś Robusta mile mnie zaskoczył i wydaje mi się, że minimalnie poniżej głównego stożka wzrostu formuje się kolejny:

Obrazek

Nie dość tego, wygląda na to, że dalej wyrastają dwa kolejne stożki:

Obrazek

Dodam, że ten okaz jest najmniejszy z całej czwórki i zastanawia mnie, czy jest to sprawa losowa, czy zrobiłem coś aby pobudzić jego rozkrzewianie ;:173

Dodam zdjęcie malucha w całej okazałości:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Sprawa losowa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
martyna_d_a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 sty 2021, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Hej! Jakiś czas temu zakupiłam takiego fikusa, niestety ostatnio, przy okazji jesienno-zimowych dni wygląda tak:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/ELV ... kzi9Dk0fdf

Stopniowo dolne liście zaczynają odpadać, a pozostałe wyglądają, jak wyglądają. Jeżeli nic mu nie jest i nie jest to objaw żadnej choroby, chciałabym go reanimować i przyciąć. Czy sadzonkę należy włożyć do wody i czekać, aż się ukorzeni? Czy przycięcie przy 3-5 liściach od góry będzie dobre?
Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Prawdopodobnie doszło do uszkodzenia korzeni. A dlaczego? A dlatego, że rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Podłoże produkcyjne, w którym są sprzedawane nie nadaje się do długotrwałej uprawy.
Więc zanim cokolwiek zaczniesz ciąć, wpierw trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki, oczyścić bryłę korzeniową ze starego podłoża i sprawdzić stan korzeni.
Druga sprawa, doniczkę stawiamy na podstawce, żeby korzenie mogły oddychać. Osłonka do wywalenia.
Pomijam już kwestię podlewania i stanowiska.

Poczytaj główny wątek:

viewtopic.php?f=19&t=37660
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
diones
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 wrz 2021, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Czesc :)

znalazlam taka bide dzisiaj na smietniku, wydaje mi sie ze potrzebuje ciecia, co myslicie?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Proszę o poprawną pisownię(regulamin § 3.2 pkt.a).
Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Przede wszystkim to wymaga przesadzenia do właściwego podłoża (mieszanki ziemi i żwirku) jeśli chcesz zachować taką wysokość rośliny. Wszelkie cięcie to najlepiej dopiero na wiosnę.
Chyba, że wolisz odciąć wierzchołek i na nowo ukorzenić, to wtedy możesz teraz odciąć póki jest jeszcze lato.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
diones
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 wrz 2021, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Post »

Chętnie ją utnę :) Poradzicie w którym miejscu i czy ewentualnie oberwać listki? Mam w domu nawóz ukorzeniający do sadzonek zielonych, przyda się?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”