Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaraJade
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 paź 2015, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Awokado brązowieją liście i skoczogonki w doniczce

Post »

Witam,
od razu zaznaczę że jestem zielona jeśli chodzi o hodowlę roślin :wink:
1 stycznia zeszłego roku zasadziłam pestkę awokado, zakiełkowała po kilku tygodniach i teraz mam ładny krzaczek. Ale od kilku tygodni zauważyłam że brązowieją mu liście na dole, teraz już i pośrodku. W doniczce widzę małe białe skaczące robaczki i wyczytałam że to skoczogonki. Nic jeszcze nie robiłam z tymi szkodnikami i zastanawiam się czy to brązowienie liści to od tych szkodników? Wydaje mi się że te problemy zaczęły się jak zimą wpadłam na głupi pomysł i nawiozłam moje awokado nawozem do cytrusów ;:218 Co mam teraz zrobić? Poobrywać te brązowe liście? To chyba większość liści musiałabym oberwać... Zanurzyć mam doniczkę w wodzie żeby pozbyć się skoczogonków? A może lepiej przesadzić? I nie wiem czy w dobrym miejscu trzymam to awokado, większość dnia tam jest raczej cień. Doradźcie mi proszę ;:180

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nieprawidłowe podłoże, podlewanie zbyt twardą wodą (charakterystyczny osad) oraz jeśli stanowisko cieniste to też do poprawy.

1. Podłoże jest zbyt zbite. Rośliny sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza - żwirek albo perlit. Czyli do wymiany.
2. Nawożenie w sezonie powinno być regularne, czyli co każde podlewanie nawozem mineralnym do roślin zielonych. Po przesadzeniu odczekaj z tym około miesiąc.
3. Awokado jest szczególnie wrażliwe na twardą wodę. Opcji jest kilka, w zależności jak twardą masz wodę. Od wody z filtra RO, przygotowywania do np. użycia torfu wsypanego do lnianego woreczka i namoczonego na jakąś dobę w wiadrze wody. Podłoże nie powinno być zalane, ale umiarkowanie wilgotne. Nie wolno też dopuszczać do zbytniego jego przesuszenia.
4. Stanowisko powinno być słoneczne, nie musi być południowa wystawa, ale wschodnia albo zachodnia spokojnie wystarczy.
5. Po wymianie podłoża powinnaś pozbyć się skoczogonków.

Dolne liście wskazują na chlorozę. Skutki podlewania zbyt twardą wodą oraz niedożywienia. Dobrze byłoby dodatkowo zrobić oprysk liści nawozem przeciwko chlorozie. Opryski powtarzasz do ustąpienia objawów.
Używam takiego:

Obrazek

PS. Następnym razem korzystaj uprzednio z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MaraJade
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 paź 2015, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź, postaram się zastosować do twoich wskazówek :)
i jeszcze dwa pytania - czy mam te zbrązowiałe liście obciąć czy zostawić i po jakimś czasie znowu będą zielone?
I czy to znaczy że awokado musi stać przy oknie? Bo miałam taki plan żeby przesadzić do takiej wyższej doniczki stojącej na podłodze i postawić koło kominka - ale to chyba głupi pomysł? :oops:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Jeśli chodzi o stanowisko, to musi stać przy oknie. Wszystkie liście zostaw, nic nie odcinaj. Zmiany się nie cofną, bo te brązowe fragmenty to już obumarła tkanka.
Kolejna doniczka nie może dużo większa od poprzedniej, dotyczy to średnicy (max. około 2 cm) jak i wysokości. Większą doniczkę dajesz tylko wtedy kiedy bryła korzeniowa jest już przerośnięta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Avocado poparzone

Post »

Witam.
Awokado stoi u mnie cały czas na południowym oknie. Czy to są poparzenia? Wygląda to trochę inaczej niż w pierwszym poście.
Obrazek
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Avocado poparzone

Post »

A nie coś grzybowego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Albo podlewanie zbyt twardą wodą oraz/i zbyt suche powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Podlewam deszczówką. Tego nie widać na tym zdjęciu, ale problem jest tylko na starych liściach. Poniżej zdjęcie całej roślinki.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

No to zbyt suche powietrze od grzejnika albo po prostu proces starzenia się liści. Jakiego używasz nawozu? Jak często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Przez zimę nie używałem żadnego. Jakoś teraz planuję zacząć nawozić. Przed zimą i teraz będę nawoził Agzecol do roślin doniczkowych. Raz w tygodniu. Z tego co pamiętam to nawoziłem trochę mniejszą dawką niż producent sugeruje (taką radę przeczytałem na tym forum).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nie, ten nawóz sobie odpuść - patrz na NPK - tam jest znikoma ilość substancji odżywczych. Kup mineralny nawóz, np. nawóz do roślin zielonych Florovit albo Substral, gdzie NPK masz w o wiele większym stężeniu. W sezonie nawozisz co każde podlewanie, w okresie jesienno zimowym raz na miesiąc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
NadiaJJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2020, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Awokado brązowe plamy na liściach

Post »

witam, mam awokado od ponad roku i przez ostatnie parę miesięcy zaczynaja pojawiać się na liściach brązowe plamy takie jak na zdjęciu poniżej.
Obrazek

Pisownia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Wszystko masz w wątku, do którego przeniosłem Twój post.

Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”