Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Polecam wszystkim przynajmniej próbę bielenia drzewek innym sposobem, zaczerpniętym z "Dni siewu" Marii Thun. Stosuję to już od kilkunastu lat i, prawdę mówiąc, nie wyobrażam sobie, żebym miała robić to wapnem, także ze względów estetycznych, bo takie białe pnie w ogrodzie kwiatowym zaburzają harmonię :wink: Najpierw czyszczę pnie drzew drucianą szczotką, żeby usunąć zeszłoroczne resztki, czyszczę ewentualne rany.
Stosuję glinę, krowieniec świeży(bez słomy), a do uzyskania właściwej gęstości używam serwatki. Maluję pędzlem. Pnie uzyskują jasną, "glinianą" barwę, nie nagrzewają się dzięki temu w promieniach zimowego słońca, malowanie działa też jako nawóz dokorowy.
Naniesiona warstwa jest dość gruba, zostaje długo.
Najlepiej mieć do tego specjalny strój, tzn. nie specjalistyczny a po prostu przeznaczony już do wyrzutki, bo po całej akcji nie tylko się wygląda ale i pachnie :wink:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Beata a jak długo ta maseczka :lol: się trzyma na pniu drzewa ? Bo trochę to roboty.I jaką glinę stosujesz ? Taką czerwoną jakiej używa się do wypalania cegieł ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Klej do tapet! tak znalazłem w książce wczoraj przypadkiem,aby dodać do wapna w celu zwiększenia przyczepności, niestety nie pisze ile tego.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Tylko ciekawe z czego taki klej jest zrobiony ? Czy nie wejdzie w toksyczną reakcję z drzewem ?

Ja to maluję od lat emulsyjną.Biorę najtańszą z półki albo jak mi zostanie to i taką.Śnieżka czy Jedynka.Dodaję trochę wody a potem mieszam z miedzianem.I tym smaruję korę oraz rany po cięciu drzew.Sprawdza się doskonale i wytrzymuje dwa lata.Nanoszę warstwę stopniowo.Maluję cienką warstwę,potem czekam aż wyschnie maluję drugi raz a potem trzeci ewentualnie jak gdzieś są nie dociągnięcia.
Mały pędzelek to dokładniejszy.I nie zauważyłem zgubnych skutków a i rany nie są zagrzybione.
Na jesieni pomalowałem orzech włoski,bo miałem dość spękania kory.Wypełniłem farbą wszystkie spękania i dziury.Trochę dziwnie wygląda bo zielony :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

robertP2 pisze:Beata a jak długo ta maseczka :lol: się trzyma na pniu drzewa ? Bo trochę to roboty.I jaką glinę stosujesz ? Taką czerwoną jakiej używa się do wypalania cegieł ?
Długo się trzyma, resztki jeszcze zlatują przy następnym wczesnowiosennym szczotkowaniu. Gliny używam żółtej, taka akurat jest w moim zasięgu. Jest bardzo tłusta :D O ile pamiętam, w przepisie nie było wyszczególnione, jaka ma być.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

To zółtą i ja mam po sąsiedzku :lol: Może spróbuję zastosować tą metodę.Tylko potem to nikt nie będzie chciał przebywać w moim towarzystwie,aż do zmiany ubrania :lol: A proporcje ? 1-1 ? czy 2-1 ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Równe części kupy i gliny, serwatka do odpowiedniej gęstości.
nikt nie będzie chciał przebywać w moim towarzystwie,aż do zmiany ubrania
Wiesz, na dworze zimno, mało czuć a w domu i tak się trzeba rozebrać :wink: Załóż czapeczkę, we włosach się długo aromat trzyma ;:108
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

lelumpolelum całkiem ciekawy sposób, ja do tej pory wykorzystywałam glinę wyrobioną jak plastelina mieszaną z chemią do leczenia ran drzew, rzeczywiście trzyma się rewelacyjnie, do 'bielenia' nie słyszałam, ale pomysł wart zainteresowania
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

A ta farba taka zdrowa? myślę że tak samo jak klej
Awatar użytkownika
bratciszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 3 cze 2007, o 19:54

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Ja stosuje wapno ogrodowe do bielenia drzewek i dodaję glinki garncarskiej Jestem zadowolony z tej mieszaniny gdyż ta glina jest bardzo tłusta i bardzo dobrze rozpuszcza sie z wodą i wapnem . Po za tym ta glinka jest jasna co daje z wpnem jasny prawie biały kolor a o to tutaj chodzi co by promienie słonecznie skutecznie odbijaly się od naszego drzewka!
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Jaka proporcja?? na alleg... widzę takie gliny może warto spróbować
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Ja do bielenia używam opryskiwacza więc nie mogę stosować takich dodatków.
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Czy można bielić drzewka farbą emulsyjną ?

Post »

Przyznam się że bielę drzewa emulsją rozcięczoną wodą juz od kilku lat i naprawdę nic się strasznego nie dzieje ;:333
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”