Koniczyna w trawniku

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Prezes1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 cze 2005, o 19:09

Koniczyna w trawniku

Post »

Mam pytanie: jak pozbyć się koniczyny z trawnika??
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: trawnik i koniczyna

Post »

Prezes1 pisze:Mam pytanie: jak pozbyć się koniczyny z trawnika??
A po co? Koniczyna to ładne kwiatki dodające trawnikowi uroku. Podobnie zreszta jak stokrotki i mniszki. :lol:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Anna Sęk

Trawnik i koniczyna.

Post »

Trawnik ozdobiony koniczyną rzeczywiście może wyglądać pięknie, ale jeśli kwiatów bedzie zbyt wiele trawnik straci swój charakter. Koniczyna jest najczęściej spotykanym chwastem trawnikowym. Bardzo łatwo rozrasta się, należy więc ją szybko usunąć zanim opanuje cały trawnik. Chwast ten łatwo zniszczyć za pomocą herbicydów selektywnych. Ich działanie polega na niszczeniu roślin innych niż trawiaste. Środki chwastobójcze stosujemy głównie w marcu lub kwietniu, czyli na początku okresu wzrostu chwastów, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej 15 C. Wówczas preparat działa najskuteczniej. Herbicyd wchłonięty przez liście rośliny dociera wraz z sokami do korzeni i hamuje pobieranie wody oraz soli mineralnych. Herbicydy selektywne- np. Starane 250EC, Bofix 260 EC, Mniszek 540 Sl.
Na zakończenie chciałam jeszcze przypomnieć o recznym pieleniu :( , które daje znakomite efekty. Lepiej jest błyskawicznie usunąc małą kępkę koniczyny (chwastów), niż czekać, aż opanuje cały trawnik.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Trawnik i koniczyna.

Post »

Anna Sęk pisze: Chwast ten łatwo zniszczyć za pomocą herbicydów selektywnych. Ich działanie polega na niszczeniu roślin innych niż trawiaste. Środki chwastobójcze stosujemy głównie w marcu lub kwietniu, czyli na początku okresu wzrostu chwastów, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej 15 C. Wówczas preparat działa najskuteczniej. Herbicyd wchłonięty przez liście rośliny dociera wraz z sokami do korzeni i hamuje pobieranie wody oraz soli mineralnych. Herbicydy selektywne- np. Starane 250EC, Bofix 260 EC, Mniszek 540 Sl.
Tiaaa! To może lepiej napalm... Ten to na pewno poradzi....
Żadnej koniczynie nie przepusci. A potem mozna wybetonowac teren, pomalować beton na zielono i też będzie cudnie. I bez koniczyny. :cry:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Anna Sęk

trawnik i koniczyna.

Post »

Witam. :lol:
Panie Januszu ma Pan super pomysł :D , przecież ziemia wszystko przyjmie, nawet dziwny pomysł. A co Pan zrobi, gdy betonowy trawnik się znudzi, weźmie się Pan za młot.
Pozdrawiam serdecznie. Anna Sęk
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja na koniczynkę spryskałem na trawniku preparatem Mniszek 540 SL i po problemie. :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Trzeba też Nemo pamietać, że nawet przy " ...użyciu najcięższej artylerii..." się jej nie zwalczy jezeli ma ją sąsiad. Ja "likwiduję" ją co roku przez oprysk i rozsiewa się w następnym roku od sąsiada.
On nawet mlecz zwalcza tylko przez zrywanie kwiatków.... , a nie przez wyrywanie lub oprysk.:wink:
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Tak po cichu podpowiem, że jeśli zawiodły wszystkie próby zniszczenia koniczyny, grzybów czy mchu radzę skontaktować się z miejscowym ogrodnikiem, który pielęgnuje miejski trawnik lub boisko. On jest kopalnią wiedzy w tym zakresie. W przyszłym roku zakładam ponownie trawnik (budowa altanki) to mam obiecaną pomoc.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Można też stosować nawóz do trawników POKON z odchwaszczaczem " Pokon & Chrysal " dostępny w opakowaniach 1, 3, 10kg - cena odpowiednio 21.80, 62.20, 179.99zł. Koniczyna nie ginie po 2 tygodniach - jak pisze na opakowaniu, ale po miesiącu śladu nie ma, a trawa po nawozie jest bardzo zielona.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: trawnik i koniczyna.

Post »

Anna Sęk pisze:Witam. :lol:
Panie Januszu ma Pan super pomysł :D , przecież ziemia wszystko przyjmie, nawet dziwny pomysł. A co Pan zrobi, gdy betonowy trawnik się znudzi, weźmie się Pan za młot.
Pozdrawiam serdecznie. Anna Sęk
Nic nie zrobię bo mnie koniczyna nie przeszkadza. :lol:
Powiem więcej - lubię ją. Dodaje trawnikowi uroku. :lol:
Janusz
PS
Czy na prawdę nie wyczułaś w moim poście ironii???
J.
nemo56 pisze:Z konbiczynką w trawniku nie tak łatwo nawet po użyciu najcięższej artylerii. Wszysto zależy od podłoża. Zniszczysz koniczynkę wyrośnie grzybek. Proponuję, (choć to trochę droższe) wysiać 'łączkę'. Tam nawet koniczyna pasuje i grzybek. Kosi się ją (tą łączkę) tylko dwa razy do roku, po przekwitnięciu kwiatów.
I to jest bardzo dobra rada. :lol:
Obecnie łączka jest trendy. :lol:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Wiktorxx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sie 2005, o 08:55

odpowiedż

Post »

Ja też lubię koniczynkę w trwaniku, i nie tylko - inne kwiatki też :lol: Z koniczyny dzieci mogą wiać wianki :lol: a kwiaty łąkowe świetnie się nadają do wazonu. Jak trawnik bez tego typu chwastów to tylko rolowny albo wysiewany ale z mieszanką silnie zadarniającą. W
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

nemo56 pisze:tak po cichu podpowiem, że jeśli zawiodły wszystkie próby zniszczenia koniczyny, grzybów czy mchu radzę skontaktować się z miejscowym ogrodnikiem, który pielęgnuje miejski trawnik lub boisko. On jest kopalnią wiedzy w tym zakresie. W przyszłym roku zakładam ponownie trawnik (budowa altanki) to mam obiecaną pomoc.
I jakich cennych porad Ci udzielił ten ogrodnik. Ja przez cały rok walczę z koniczyną na trawniku i efekty są mierne.
Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Erazm pisze:Ja przez cały rok walczę z koniczyną na trawniku i efekty są mierne.
Erazmie MNISZEK nie pomaga ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”