Żywa wiklina w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dresiu
100p
100p
Posty: 156
Od: 31 paź 2013, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skowarcz, Pomorskie

Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Witam! wszystkich szanownych Forumowiczów :wit Póki co nie bardzo jeszcze ogarniam jak się poruszać na forum, ale chciałbym zaproponować temat żywej wikliny w ogrodzie. Idea sama w sobie chyba ciekawa. W Polsce jeszcze mało znana, więc forum dyskusyjne to najlepsze miejsce, aby ją zaproponować. W roli głównej występuje żywa wiklina, wierzba "salix viminalis" lub jak kto woli, potocznie wierzba energetyczna. Zamiast pisać i zanudzać, wrzucę kilka zdjęć, temat niech się sam "plecie" Pozdrawiam!


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Miało być kilka zdjęć, ale wyszło jak zawsze ;:oj
Pozdrawiam Wiesław
Żywa Wiklina
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Cudne! Mnie jako osobie praktycznej najbardziej przypadł do gustu żywopłot i altanka w rogu.
Waleria
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Bardzo oryginalne i ładne. Pewnie dużo pracy wymaga pielęgnacja. Chciałabym mieć taką altankę.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Ale piękne budowle wierzbowe. Tylko wierzbę wiciową wykorzystałeś?
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Piękne te budowle.Chciałabym mieć taki płot.Mam nawet posadzoną wierzbę energetyczną.Niestety jak połączyłam rośliny i był silny wiatr to połamał mi gałęzie.
Mam pytanie,żeby zrobić karmnik ,to najlepiej gałązki ciąć zimą? Czy trzeba je poddawać jakiejś specjalnej obróbce typu moczenie itp?
Pozdrawiam!!!
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Wierzba energetyczna-wiciowa ma dość sztywne pędy, bardziej elastyczne gałązki ma wierzba dzięgielowska, purpurowa i wawrzynkowa.
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Kiedys widziałam na wsi ciekawą rzecz: rolnik jako słupki na ogrodzenie wykorzystał wierzbowe kołki, pięknie mu się zazieleniły, tylko że to ogrodzenie było nad rowem- strumykiem.
Waleria
Alutka1963
100p
100p
Posty: 155
Od: 15 lis 2009, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Pomysły świetne, byle do wiosny też coś bym uplotła.
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Bardzo pomysłowe. Proszę o więcej informacji!! ;:3
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

O rajciu!!!
Zakochałam się w tych plecionkach *_* muszę coś takiego mieć ;:oj
Kwiaty to resztki Raju.
EWA06
100p
100p
Posty: 102
Od: 25 wrz 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBUSKIE

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Cuda wianki szkoda że nie w moim ogrodzie.Kosze powalają.Pozdrawiam.
Co mnie cieszy i za czym zawsze bardzo tęsknię.
Ewa-moje zielone
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Mam jakaś wierzbe w płocie, wielka i nie obcinają od lat. Czytałam, ze wierzbe sie tnie od listopada do wczesnej wiosny, wiąże w pęczki, potem moczy a następnie mozna wykorzystać do plecenia. Chętnie zgłębie temat bo plotek pleciony bardzo mi sie podoba. Próbowałam zrobic taki okalający klomb z kwiatami z wiosennych cięć gałązek, ale jak wyschły to sie połamany, natomiast "moja" wierzba włożona w ziemie(patyczek 20cm) wypuścił listki.
Pozdrawiam i czekam na rozwój tego ciekawego wątku.
Roma
Awatar użytkownika
dresiu
100p
100p
Posty: 156
Od: 31 paź 2013, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skowarcz, Pomorskie

Re: żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Witam serdecznie! W końcu udało mi się dopchnąć do komputera. Wiadomo, dzieci mają ważniejsze rzeczy - prace domowe :wink: Najpierw brawa ;:138 dla wszystkich, którzy zauważyli mój błąd w pierwszym poście :oops: "póki co" normalnie pali w oczy. Cieszę się, że wątek się plecie a najważniejsze, żeby Was mobilizował do działania. Wychodzę z założenia, że każdy kto potrafi wiązać sznurówki, wcześniej czy później coś sobie wyplecie. Odrobina samozaparcia, cierpliwości a radość z własnych "cuda wianków" jak pisze EWA06 bezcenna :heja Do Walerii, moi znajomi, też podeszli praktycznie do sprawy, przy takim ogrodzeniu nie trzeba sadzić tui. Wierzba nie koniecznie musi rosnąć przy zbiornikach wodnych. Najważniejszy jest pierwszy rok od posadzenia, kiedy roślina wytwarza system korzeniowy. Musimy zapewnić wodę. W kolejnych latach poradzi sobie sama. Do Aisyrk, cieszę się, że Ci się podoba. Pielęgnacja jest niezbędna, ale i efekt i klimat w ogrodzie ;:oj Najwięcej czasu trzeba poświęcić koszykom. W maju i czerwcu mają największe przyrosty. Robimy sobie kawkę i przycinamy według upodobania (1,2...cm.) Raz w miesiącu starczy. Najmniej pracy jest przy altanach i ogrodzeniach. Im gęściej tym lepiej. Do and777, zgadza się, korzystałem tylko z wierzby wiciowej i nie jest to najlepszy materiał dla prawdziwych wikliniarzy. Na duże elementy się nadaje, przy mocnych gięciach potrafi pęknąć. Tego nie da się uniknąć, gdyż świeże pręty wierzbowe nie są tak elastyczne jak wiklina sezonowana, ale nasza będzie rosła :) Nie mam doświadczenia z innymi gatunkami wierzb, dysponuję tylko wiciową. Do Alutka1963, wiosna to bardzo dobra pora na wyplecenie czegoś w swoim ogrodzie. Gleba ma dużo wilgoci i wierzba przyjmuje się w 98% (tak wyczytałem). Na zimę polecam lekturę "Wiklina w ogrodzie" - Marion Frohlich i Hans-Peter Sturm, jest na allegro. Do Arnika2, w temacie żywej wikliny, sam jeszcze jestem zielony i szukam każdych informacji, dlatego polecam książkę - od tego zaczynałem (40 pln. + przesyła) Do Plumi, zgadzam się z Tobą, żywa architektura ogrodowa tworzy niesamowity klimat i można się w niej zakochać. W zarośniętej altanie, kawa czy herbata to jest po prostu inny "wymiar". Do EWA06, kosze powalają, bo największy miał 2,80 dł. 2,55 szer. i 2,20 wys. razem z donicą (wielkość pokoju w kawalerce). Na dodatek kosz ma własne liście ;:oj . Do myszka, aż nie chce mi się wierzyć, że wiatr tak nabroił. Chyba, że witki były jeszcze bardzo delikatne i za mocno ściągnięte. Nie poddawaj się, bo Ty już masz wierzbę. Jeśli chodzi o karmnik, to witki wycinaj po pierwszych mrozach jak liście opadną. Nie trzeba moczyć, wierzba z okresu jesień - wiosna jest najlepsza do plecenia, karmnik jest cały czas na dworze, więc sam się wysezonuje. Pamiętaj, że wierzba energetyczna nie jest najlepsza do wyplatania małych rzeczy (patrz co napisał and777). Do roma333, płotek najlepiej robić z długich nie wysuszonych prętów wierzbowych. Na 1,5 metrowe ogrodzenie witka musi mieć min. 2,8 do 3,2 m. Trzeba ją wcisnąć w otwór w ziemię na 40cm, przepleść na skos i spleść na samej górze, oczywiście podlewamy w pierwszym roku. Pozdrawiam Wszystkich
Pozdrawiam Wiesław
Żywa Wiklina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”