Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Szara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2007, o 14:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

niestety nie chodzi mi o triangularisa, mam go w doniczce... Dzięki za rady wyprobuje :]
Hombre
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sie 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam mam problem który myśle ,że spotkał wielu z nas.
Niestety na moim skalniakczku/ogrodzie pojawił się SZCZAWIK ROŻKOWATY .
Trochę się już naczytałem popytałem ale dalej nie znalazłem odpowiedzi jak usunąć to cholerstwo z ogrodu nie uszkadzając reszty roślin.
Jeśli ktoś wie może jakie preparatu użyć aby usunąć to coś to byłbym bardzo wdzięczny za informacje

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczawik Rożkowaty - WRÓG !

Post »

Mamy już taki wątek.
Ja po prostu jak jest po deszczu to go delikatnie wyrywam starając się wydłubać jak najwięcej korzeni.
Niestety on nadal jest a tą samą metodą udało mi się zwalczyć podagrycznik.
Szczawik niestety się wysiewa i nie jest zbyt widoczny, więc trudno dojrzeć go jak tylko się pojawia.
angelaqwerta
50p
50p
Posty: 69
Od: 4 sie 2010, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Leśnica

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

A ja durna ;:14 w pierwszym roku prowadzenia ogrodu, że roślin miałam mało , a podmurówka brzydka to podsypałam pod podmurówkę kilka cm więcej ziemi, i przepikowałam po całej długości ogrodzenia ta roślinkę:D ;:223 Bo taka ładna była... purpurowa , a jak ładnie kwitła... ;D jeszcze durna to podlewałam:P i tak oto po 3 latach mam to wszedzie! a walcze z tym od zeszłego roku... Czyli tylko rok rosło sobie wolno... teraz już dwa lata walki a na razie nadal jest 1:0 dla konczyny! Oj,,, człowiek młody , głupi ! ;:224
Awatar użytkownika
Malgos
50p
50p
Posty: 55
Od: 8 sie 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

Popłakałam się ze śmiechu :-)

Pamiętam, że parę lat nie było tego u mnie ani odrobinki.
Psioczyłam na lebiodkę, na mlecze...
Daliśmy rade je opanować: ręcznie, chemicznie. Wygraliśmy!

Potem zawaliło nas skrzypem - myslałam, że nie ma nic gorszego.
Chciałam juz go kontraktować (bo to lecznicza roślina jest).
Mąż go jednak z grubsza pokonał - jakąś piekielna mieszanką
A potem, cichutko, stopniowo gdzieniegdzie pojawiła się urocza koniczynka....
Wyczułam, że to chwaścik, ale taki niewinny - fajnie się go wyrywało całymi rozłogami.
Nawet było to przyjemne - to plewienie (coś jak zdzieranie nazbyt opalonego naskórka z ciała, w dzieciństwie)
No a teraz...
Jest wszędzie!
Rośnie nawet na piachu, na kamieniu.
Przypuszczam, że lada moment znajdę go w lodówce ;-)
A jak czasem rzucam się w rozpaczy i wyrywam całymi garściami, to strzelające nasionka chcą mi wybić oczy :-(
Dlatego sądze, że to ...bardzo niebezpieczny chwaścior!
Malgos
likoz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 sie 2007, o 11:04
Lokalizacja: koło Poznania

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

Dziękuję za wasze wsparcie,
a myślałam, że to tylko mnie się przytrafiło takie dziadostwo,
ostatnio mąż popryskał trawnik Mniszkiem i wytępił koniczynkę ale tam gdzie był bardziej ostrożny z uwagi na inne rośliny koniczynka znowu się pojawiła, teraz jest nawet w warzywniaku i miedzy kamieniami na bruku.
Chyba oszaleję ;:223
Awatar użytkownika
Malgos
50p
50p
Posty: 55
Od: 8 sie 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

Nie szalej :-) Spróbuj trochę polubić.
Między roślinami uprawnymi już jej nie wytępisz. Jedynie zmniejszysz ilość :-)
Ona rozmnaża się z prędkością światła i przez kłącza i przez nasiona, których produkuje mnóstwo i szybko. Myślę, że trzeba wydrapywać z ziemi ile się da, a w miejscach gdzie nie ma ryzyka pędzlować Starane 250 EC (dla koniczynek i szczawików jest silniejszy od Mniszka i od Roundup; działa na części zielone rośliny dwuliściennej)
Malgos
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Szczawik Rożkowaty - WRÓG !

Post »

Szczawik to wróg ,którego należy zwalczać, nie mogę zrozumieć dlaczego spotkałam go w sprzedaży. Czy jest to podyktowane chęcią zysku na osobach laikach?
Awatar użytkownika
Niesia
200p
200p
Posty: 403
Od: 23 lut 2012, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

masakra....czego ja się tu dowiaduje :shock: .....wychodzi na to, że ja mam tego samego chwasta w swoim ogrodzie :evil: ....pamiętam jak kupowałam jakieś kwiaty skałkowe i ta roślina właśnie tam była....ucieszyłam się, że mam dodatkowego skalniaka i go posadziłam.....i jeszcze starannie podlewałam,żeby nie usechł.....i tak oto mam teraz całą plage tego dziadostwa...i nie wiem jak to wytępić....pomocy :cry: ....a najlepsze jest to jak już dojrzeje....to mało mi oczu nie powybija :cry:
Ogrodniczka Niesia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=53798" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

I ja to mam , pojawiła się w tym roku, nie wiem skąd ...
Izabela
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

Ja przywlokłem do siebie tą niepozorną roślinkę wraz z zakupioną w szkółce sadzonką. Podobnie jak przedmówcy wtedy nie byłym świadomy czym to grozi, dziś mimo prowadzonej walki porasta niemal cały skalniak ;:223
Pozdrawiam, Maciek.
efka+
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 sty 2013, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

jak tak czytam o tej koniczynce, to przyznam, że też mi się z początku podobała ( chociaż nie wiem skąd się wzięła)
Teraz na ścieżkach i trawniku pryskam rundapem, a przy roślinach wyrywam.
przede wszystkim pilnuję żeby nie zakwitła - i z roku na rok jest jej coraz mniej
pozdrawiam wszystkich efka
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Bordowa koniczyna - jak wytępić ?

Post »

Niesia pisze:masakra....czego ja się tu dowiaduje :shock: .....wychodzi na to, że ja mam tego samego chwasta w swoim ogrodzie :evil: ....pamiętam jak kupowałam jakieś kwiaty skałkowe i ta roślina właśnie tam była....ucieszyłam się, że mam dodatkowego skalniaka i go posadziłam.....i jeszcze starannie podlewałam,żeby nie usechł.....i tak oto mam teraz całą plage tego dziadostwa...i nie wiem jak to wytępić....pomocy :cry: ....a najlepsze jest to jak już dojrzeje....to mało mi oczu nie powybija :cry:
Mam sposób na taką co skacze do oczu -stawiam wiadro blisko roślinki,obczajam tą część z nasionkami,zakładam rękawicę na jedną rękę,w drugą łopatka do podważenia i ...cap z góry część z nasionkami,zaciskam pięść ,drugą podważam korzonki i do wiadra.Ale pięść otwieram na dnie wiadra z góry zasłaniając coby żadne nie wyskoczyło.
Tak walczę już drugi rok,ale widzę ,że jest tego draństwa coraz mniej.Doszłam do takiego amoku,że co jakiś czas robię akcję wyłącznie nastawioną na tą niewinną roślinkę.Czyli rękawica ,wiadro,łopatka ;:138 i obchód całego ogrodu.Efekty są prawie zadowalające,czego wam też życzę. ;:3
pozdrawiam
Alicja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”