Doniczki torfowe

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Saris
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 kwie 2011, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witam, jestem początkującą maniaczką własnych warzyw i właśnie zakupiłam doniczki torfowe. Zastanawia mnie jak dobrać wielkość doniczki do posiadanych roślin (nasion), może ktoś potrafi pomóc lub poradzić?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Doniczki torfowe

Post »

A co myślicie o pomidorze w torfowych doniczkach?Czy lepiej wysiać nasiona czy pikowac rozsadę?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witaj MAGDO, w mojej wieloletniej praktyce, usiłowałem wielokrotnie siać nasiona warzyw w doniczkach torfowych. Niestety, według mnie, doniczki torfowe nie sprawdzają się w produkcji parapetowej warzyw.

By uprawiać efektywnie w tych doniczkach potrzeba by było zastosować automatyczne podlewanie kropelkowe, gdyż po podlaniu w zwykły sposób, doniczki te po prostu rozłażą się z wilgoci, natomiast podczas chwilowego braku wilgoci, resztki wilgoci z ziemi wchłania doniczka torfowa, a roślinka ginie z jej braku.

Główną wadą tych doniczek, jest poza rozłażeniem się ich gdy są wilgotne, to właśnie zabieranie roślinie wilgoci z ziemi, przy chwilowej przerwie w podlewaniu. Można by stosować, ale wtedy trzeba by było wstawiać torfowe doniczki do plastikowych , no i ciągle pilnować by nie brakowało ziemi wilgoci.
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witam!
W takim razie są dwie szkoły,bo ja w większości uprawiałem pomidory i paprykę w doniczkach torfowych i nie miałem przypadku aby doniczka się rozpadła a podlewałem kubkiem,butelką,po prostu co mi wpadło do ręki.Tadzio uprawia na setki doniczek ja 20 - 30 szt.na parapecie.Nawet ich nie dotykam od posadzenia aż do zabierania na działkę.Zawsze podlewam co dwa dni obficie i to wystarcza.Radzę pomidory posiać do jakiegoś pudełeczka a gdy zaczynają wypuszczać listki właściwe,przesadzić po same liścienie do doniczek albo zbierać opakowania po śmietanie.Termin wysiewu w moim przypadku połowa marca i na tyle.
Pozdrowienia Edward :wit
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doniczki torfowe

Post »

Potwierdzam to co mówi Tadeusz.
Albo prawie się rozłażą od wilgoci a wystarczy kilkanaście godzin nieobecności w domu by ziemia była w nich sucha na pieprz.
Miałam w tym samym czasie kilka pomidorków w kubkach po śmietanie i tak nie przesychały.
Pewnie doniczki torfowe są dobre ale dla tych co mają możliwość by pilnować wilgotności.
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doniczki torfowe

Post »

Cześć, chciałbym się podłączyć do tematu. Wysiałem tykwy w doniczkach torfowych(a w zasadzie z obornika), jako że nie lubią pikowania. Około 20 dni temu zasadziłem podrośnięte sadzonki w docelowe miejsce. Doniczki nie chcą się chyba za bardzo rozkładać, ziemia jest zbita wokół roślin. Czy to powinno tak wyglądać? Za mało czasu minęło?
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

Umyśliłem sobie wysianie daktylowców. Do tego celu użyłem doniczek torfowych wypełnionych piaskiem i ziemią torfowo-liściastą w stosunku 2:3. Doniczki wstawiłem do szklarenki by utrzymać wilgoć, dodatkowo umieściłem je w okolicy grzejnika, by utrzymać temperaturę > 25 stopni.
Na ściankach doniczek oraz miejscami na powierzchni ziemi pojawiły się strzępki grzybni. Jak tą pleśń zlikwidować? Wdrożyłem częstsze wietrzenie oraz spryskałem ścianki zewnętrzne doniczek oraz powierzchnię gleby roztworem zaprawy do nasion z dodatkiem miedzianu. Czy to pomoże? Proszę o porady.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Doniczki torfowe

Post »

Miałam tak samo.
Pomogło jak były nie przelewane,podlewałam przez podsiąkanie i to niewielkie.
Ale właściwie na wszystkich doniczkach była pleśń.
Miałam wątpliwości przy przesadzaniu do podłoża ale wszystko było ok.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)
Zobaczymy co będzie dalej. Nie wiem, czy ta roślina jest wrażliwa na pleśń, niemniej długie przelegiwanie nasion zanim wykiełkują nie sprzyja.
Zdjąłem folię z awkarium, jest przykryte jedynie tekturą dla utrzymania ciepła. Na razie wilgotność spadła - woda nie skrapla się na ściankach a termomentr pokazuje 25 stopni. Lepiej faktycznie podlewać w razie przeschnięcia niż utrzymywać non stop tropiki. Zobaczymy co dalej będzie się działo. Dwie z trzech doniczek włożyłem do nowych doniczek, bo zaczęły się rozpadać. Przy okazji suchy torf odciągnie trochę wody.
Tamara K
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2016, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

ja również nie polecam robienia siewek w doniczkach torfowych. W zeszłym roku wiosną posiałam zioła do takich doniczek. Niestety, tak jak wspominał tu ktoś wcześniej, bardzo trudno utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Jak się podleje za dużo to doniczki bardzo szybka się nie tyle może rozpadają, co deformują. Jeśli podleje się za mało, to doniczka wyciąga wilgoć. Panowałam jakoś nad sytuacją do momentu, gdy musiałam wyjechać na 4 dni. Zioła przyschły i już się nie zregenerowały. Miałam wysiane zioła też na jednej doniczkopalecie (doniczki torfowe, to jednak wysoki koszt, więc kupiłam ich na próbę na szczęście niewiele)-te wytrzymały bez problemu chwilową przerwę w podlewaniu :)
groch cukrowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2016, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witajcie, po raz pierwszy w tym roku będę zajmować się ogrodem. Kupiłam doniczki i krążki torfowe, za parę minut będę siać. To, że trzeba je podlewać często, aby nie dopuścić do wyschnięcia, to już wyczytałam. Ale co z nimi robić dalej? Mają być przykryte? Stać w miejscu nasłonecznionym? Prośba o parę rad :)
Goszu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 mar 2021, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witam serdecznie
Jestem zielona w zielone tematy. Ale uznałam, ze dla nowicjusza doniczki torfowe i nasionka pomidorów to bułka z masłem. Niestety, po 3-4 dniach na niektórych doniczkach oz zewnątrz pojawiała sie chyba pleśń, biało, zółty nalot. Generalnie raczej podlewał mało. Z tego co mi sie wydaje, że ziemia w doniczkach szybko wysycha. Przez pierwsze 2-3 dni, przez większość dnia doniczki byly pod cienką folią( ściąganą na 2-3 h). W niektórych doniczkach pojawił się taki biały nalot na ziemi... Poradzcie proszę czy przesadzić te sadzonki ( już powychodziły) do plastikowych doniczek (lepsze takie z zamkniętym dnem, bez dziurek czy lepiej z dziurkami +podstawki? Jeśli przesadzę to czy mogę przesadzić też te co ziemia jest jakby skażona? Zeskrobać to jakoś czy cos?
Dodam, że w mieszkaniu jest dość nieprzyjemny zapach, myślałam że to dają te doniczki, ale chyba ta pleśń czy co to tam jest... Także coś jest nie tak.
Z góry dziękuję za poradę :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Doniczki torfowe

Post »

Doniczki torfowe specjalnie zaszczepia się takimi grzybami, aby w miarę upływu czasu same się rozłożyły w ziemi po posadzeniu rośliny wraz z nią. Grzyby tę nie są szkodliwe, jedynie rozkładają celulozę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”