Zantedeschia elliottiana (Kalla kwitnąca latem )cz.2

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
gaja203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 kwie 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zantedeschia elliottiana (Kalla kwitnąca latem )cz.2

Post »

Część 1 znajdziesz tutaj


Pomocy :( kupiłam dwie bulwy kalli niestety nie mogłam ich od razu zasadzić dziś zauważyłam biały nalot na cebulach to chyba pleśń ;:174 , jedna zrobiła się nawet miękka, druga ma niewielki nalot troszkę go usunęłam. Czy można je posadzić? czy da się jeszcze uratować cebule????? Pomóżcie ;:145

-
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

gaja203 ja usunęłabym ściereczką nalot pleśni i zaprawiła cebulę np. w Kaptanie, następnie po podsuszeniu posadziła. Zawsze warto spróbować :wink:

Ja swoją Kallę włożyłam do donicy ze świeżą ziemią ponad miesiąc temu, ponieważ wypuszczała już listki... Teraz rośnie w domu i ciągle "płacze" :wink: Po 15 maja wstawię do ogródka, jeszcze nie wiem czy w donicy, czy wysadzę do ziemi ( boję się, że uszkodzę korzenie wyciągając z tej pękatej donicy). Z doświadczenia wiem, że w donicy gorzej rośnie... i w tamtym roku mi nie zakwitła...

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

Bozunia, nie zakwitła, bo calle kwitną dopiero w drugim roku. Mi i w drugim nie zakwitła, a do trzeciego nie dożyła, bo za czyjąś "mądrą" radą włożyłam bulwę do lodówki, gdzie dokonała żywota. Zrobiła się miękka i zbrązowiała ;:145
_fox_

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

Nie w drugim roku tylko musi przejść okres spoczynku ;:108 w naszym przypadku jest to zima temp. przechowywania na plusie 3-5 *
A tym na foto proponuję obniżyć temperaturkę i dać więcej światła /trochę za bardzo wyciągnięte/
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

Jacku a ile temperatury powinna mieć? Teraz ma ok 19 st.
Światła dałbym jej więcej, ale szaro i buro na dworze...Stoi na parapecie zachodnim.
_fox_

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

Dla kolorowych / a po liściach widzę że kolorowa/ 15-18* ale przy słabym natężeniu światła to max 15*.
Nie zaszkodzi jej tak jak jest ale roślina za bardzo się wyciąga i przy tym jest cienka, i byle podmuch wiatru łamie liście.
gaja203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 kwie 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

Dziękuje za szybką odpowiedź:) tak zrobiłam - jedną bulwę delikatnie oczyściłam a drugą - gdzieś przeczytałam że chorą część bulwy należy odciąć i tak zrobiłam, a następnie obie zaprawiłam w topsinie. Wysadziłam je i teraz zostało mi już tylko czekanie ;:218
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1125
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Czy jest możliwe, że za głęboko wsadziłam bulwy i dlatego po miesiącu nie wzeszły? Czy tak późno się zabierają do życia? Zaznaczam , że "stare" już dawno wykiełkowały i chociaż listków jeszcze nie mają, ale kiełki spore!
Marta
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Marto, a Ty je już wsadziłaś do gruntu, czy to w doniczce uprawiasz?

Ja mam kilka bulw Calli "Majestic Red" z zeszłego roku, gdzie rosły od maja do końca września na polu. Na zimę trafiły do garnka :wink: z piaskoziemią. I tak przezimowały w temp. od 5-15 *C. W połowie marca zaczęły się budzić do życia. Teraz mają kiełki ok. 1 cm. - do gruntu pójdą w pierwszej połowie maja.

W marcu kupiłem Calle Rehmanna w woreczku z trocinami. Jest jeszcze w fazie spoczynku - nie ma kiełków.

Sądzę, że tempo wzrostu będzie nierówne. Zanim ta druga calla się obudzi i zacznie wypuszczać kiełki, to ta pierwsza będzie już miała pierwsze listki. Podobnie może być u Ciebie.
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1125
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Swoje zawsze trzymam w donicach, obudziły się już wszystkie. Zimno sprawiło, że rosną powoli, na rzie mam dalej same kielki , wieksze, mniejsze. Oczywści, te z poprzedniego roku tych kiełków mają więcej.

Pzdrawiam! :wit
Marta
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Koniec maja a tutaj cicho :?
No pochwalcie się czy coś z ziemi wyszło, zielone, czy już kolorowe?

Ciekawa lektura, może się komuś przydać. Kto dobrze zna angielski to możemy to przeredagować:

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... ntedeschia

http://www.plantzafrica.com/veldflora/1 ... warums.htm
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1125
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Zakwitły mi żółta i fioletowo biała. Obie w donicach - niestety nie umiem jeszcze wstawiąć zdjęć.
Marta
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

U mnie poszła w liście... dużo pięknych nakrapianych liści, tylko kwiatów ;:185 Może jeszcze zakwitnie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”