Mikoryza

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mikoryza

Post »

A nie mam zaszczepionej (zamierzam w przyszłym roku) i też rozmyślam nad topsinem i miedzianem itp.Grzybnia niby jest pod ziemią i nie jest bezpośrednio na nią,ale też mnie to trapi
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Mikoryza

Post »

Topsin właśnie ponoć nie szkodzi mikoryzie. Nie wiem jak Syllit.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
emptio_spei
50p
50p
Posty: 85
Od: 9 kwie 2014, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Mikoryza

Post »

Jaką mikoryzę lepiej kupić, w granulkach, czy w płynie?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikoryza

Post »

:wit
Stosowałam szczepionkę mikoryzową przy sadzeniu części iglaków - te ze szczepionką przyjęły się lepiej niż te bez. Dodałam więc szczepionkę wszystkim moim iglakom.
W tym roku po raz pierwszy zastosowałam szczepionkę mikoryzową przy pikowaniu siewek bylin - i choć upłynęły dopiero trzy tygodnie od pikowania wygląda na to, że siewki pikowane do podłoża ze szczepionką rosną lepiej niż te bez szczepionki.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Mikoryza

Post »

Taka sprawa. Trochę czytałam o korzyści z zastosowania szczepionek mikoryzowych ale jeszcze takowych nie stosowałam.

Zakładam powoli ogród, na razie sadzę różne drzewka, owocowe i ozdobne, mam min magnolie, borówki amerykańskie, wokół rośnie trawnik z "dużą domieszką roślin adekwatnych do siedliska" czyli tzw. chwastów ;:198 Wokół rośnie pięknie las typu grąd. W trawniczku pełno mam grzybków wszelakich, ze zidentyfikowanych przeze mnie podgrzybek złotawy, gołąbek winny, tęgoskór, muchomor cytrynowy i jeszcze całe mnóstwo innych niezidentyfikowanych.

Zastanawiam się czy któryś z powyższych gatunków wchodzi w mikoryzę, jeśli tak to z jakimi roślinami? Albo inaczej, jakie gatunki grzybów wchodzą w skład szczepionek mikoryzowych np dla wrzosowatych. Generalnie chodzi mi o to, czy któryś z wymienionych gatunków grzybów rosnących u mnie naturalnie wejdzie w mikoryzę z moimi roślinami?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Mikoryza

Post »

Szczurbobik pisze: podgrzybek złotawy, gołąbek winny, tęgoskór, muchomor cytrynowy
podgrzybek złotawy - sosna, dąb, buk, głóg, jarząb

gołąbek winny - buk, klon, robinia, brzoza, olsza

tęgoskór brodawkowany - dąb, lipa, klon, sosna, cis

muchomor cytrynowy - brzoza, sosna, buk, grab, świerk, jodła

Będziesz dopiero świadkiem innych grzybów mykoryzowych jakie zawiążą się pod Twoimi drzewami. Większość symbiotycznych grzybów może wchodzić w mykoryzę z różnymi drzewami. Mykoryza zawiązuje się sama. Szczepionki pozwalają tylko to przyspieszyć. W pobliskim grądzie jest swoisty 'bank' tych grzybów, dlatego u Ciebie może to wszystko rozwija się szybciej. Jeśli widzisz owocniki swoich grzybów pod drzewami to znaczy, że są w symbiozie z którymś z nich.

Z wrzosowatymi to jest trochę inaczej bo mamy do czynienia z innym typem mykoryzy - mykoryzą erikoidalną. Tworzą ją grzyby z rodzajów Hymenoscyphus, Oidiodendron, Scytalidium i Myxotrichum. Są to workowce i nie znajdziesz pod krzewami typowych owocników grzybów. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Mikoryza

Post »

ERNRUD dzięki za odpowiedź ;:196 Zidentyfikowałam jeszcze piaskowca kasztanowatego, grzyby są ;:333
Pozdrawiam Lucyna
konrados89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 lip 2016, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Mikoryza Mykoflor do iglaków

Post »

Witam mam pytanie do osób które stosowały ją. Po zaszczepieniu w jakim czasie widoczny był biały nalot na łodydze świadczący że grzybnia się zawiązała?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Mikoryza

Post »

Czy jakąś szczepionkę mikoryzową polecacie pod oczara?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Mikoryza

Post »

Nie posiadam wiedzy, które grzyby wchodzą w symbiozę akurat z oczarami, ale mogę stwierdzić w ślepo, że Glomus, więc potrzebna będzie szczepionka zamierająca endomykoryzę.
Trzeba by zadzwonić do Mykofloru.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
jjdj

Re: Mikoryza

Post »

Oglądałem gdzieś na youtube fajny filmik o mikoryzie, gdzie wypowiadali się naukowcy i ogrodnicy, że szczepionki to strata kasy, gdyż grzyby symbiotyczne (obecne w glebie zawsze) z czasem i tak osiedlą się na korzeniach rośliny. Można to przyspieszyć dodając do podłoża pocięte korzenie innych roślin żyjacych już w symbiozie.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Mikoryza

Post »

Właśnie chodzi o to przyspieszanie. W trudnych warunkach (miasto) nikt pod nasadzenia nie będzie kopał dołów i zaprawiał ich korzeniami zawierającymi symbiotyczne gatunki grzybów. Nikt też nie będzie wymieniał gleby pod starymi drzewami. Mykoryza wywiązuje się owszem sama, ale w sąsiedztwie naturalnych siedlisk. Jeśli drzewo nie ma żadnego kontaktu z innymi drzewami, które mają swoją mykoryzę to sama sięona pod nim nie nawiąże.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Jarek_Lodz
100p
100p
Posty: 102
Od: 3 cze 2013, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza

Post »

Cześć,
Czytałem o koncepcji zrobienia mikoryzy z drożdży. Tj. Namnożyć i podlać roztworem rośliny w ogrodzie. Jak sądzicie, ma to sens ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”