Allelopatia - wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

izastal pisze: No i co z tymi ziemniakami i ogórkami. Jakby ktoś wiedział/miał własne doświadczenia, to napiszcie. Poprawie tabelkę i wrzucę ponownie.
Witam. Od lat korzystam z Biuletynu informacyjnego Stowarzyszenia Radiestezyjnego z 1988 roku, który cały jest poświęcony rolnictwu biodynamicznemu.
Ogórki i ziemniaki są uwzględnione jako wzajemnie niekorzystne sąsiedztwo.
Jako korzystne dla ogórka są wymienione fasola, groch, kapustne, seler, sałata, burak, pietruszka, cebula, koper i rzodkiewka. Niekorzystne: ziemniak, pomidor
Dla ziemniaka analogicznie kapusta, szpinak, bób, fasola, koper(wzajemnie), korzystnie w kierunku ziemniaka(ale bez specjalnej wzajemności) chrzan, czosnek, groch. Niekorzystne dwustronnie: ogórek, marchew, dynia, pomidor, seler.

Co do grochu przy ziemniakach byłabym ostrożna, mam jeszcze książkę niemiecką o biodynamice i ona wyklucza to sąsiedztwo ;:224
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Planuję tegoroczne nasadzenia warzyw. Czy mogę zaplanować pomidory i paprykę na sąsiednich grządkach (nie chodzi mi o cień, sadzę wszystko kierunek północ-południe).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Violka_fasolka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 lut 2013, o 04:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Londyn

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Witam. Jako niedoswiadczony ogrodnik zadam banalne pytanie, planuje posadzic w namiocie foliowym pomidory i ogorki ale po przeciwleglych stronach. Czy takie ,,sasiedztwo,, nie bedzie mialo niekorzystnego wplywu na te rosliny? Dodam ze wszystkie warzywa beda posadzone w workach przeznaczonych do tego celu, tym samym nie beda mialy bezposredniego kontaktu ze soba.
there is no such thing as a silly question if you do not know the answer!!
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

ostatnia szansa pisze:Planuję tegoroczne nasadzenia warzyw. Czy mogę zaplanować pomidory i paprykę na sąsiednich grządkach (nie chodzi mi o cień, sadzę wszystko kierunek północ-południe).
Szanso, w ub. sezonie miałam posadzone pomidory i paprykę na sąsiednich grządkach, rzędy właśnie w kierunku północ-południe.
Byłam bardzo zadowolona z plonów, w tym roku też tak posadzę :)
Pozdrawiam, Dorota
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Dziękuję.

Znalazłam w wielu miejscach, ze ogórki i pomidory źle na siebie działają.

Ale podejdę do sprawy inaczej. Moi rodzice mieli ogórki i pomidory w osobnych tunelach. W pomidorach dbali o to aby było suche powietrze. W ogórkach własnie starali się aby folia była zaparowana. Jak to pogodzić w jednym tunelu?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
bel_a_6a
100p
100p
Posty: 111
Od: 20 lis 2012, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Po raz pierwszy będę uprawiała warzywa i mam do was pytanie, czy koło siebie można posadzić paprykę -bakłażan-pomidory :?:
Bożena
Awatar użytkownika
noriska
100p
100p
Posty: 187
Od: 8 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Buskerud, Norwegia

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Na stronie angielskiego sprzedawcy nasion znalazlam informacje, ze obok pomidorow dobrze jest posiac aksamitke rozpierzchla lub wzniesiona - tagetes patula lub erecta (nie inna). Podobno zbiory sa lepsze. Czy ktos praktykowal? ;:7
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Według moich źródeł niekorzystnie na pomidory wpływa sąsiedztwo kapustnych, ziemniaków, bobu, ogórka, kopru, rzodkiewek, moreli i orzecha włoskiego
Obustronnie korzystne jest sąsiedztwo pomidorów z :pietruszką, sałatą, selerem
pomidory mają dobry wpływ na marchew i szpinak
na pomidory dobrze wpływają: cebula, fasola, czosnek i szczypiorek, aksamitka i bazylia

Dla oberżyny obustronnie dobrym sąsiedztwem jest fasola.

A z doświadczenia- oberżyna strasznie łapie mszyce, te żółte, które lubią też paprykę. Nie sadziłabym ich blisko siebie. Unikałabym też towarzystwa ziemniaków, ze względu na stonkę- biedna, doprowadzi się do rozstroju nerwowego, usiłując zeżreć wszystko naraz :evil:
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

:wit .Witam !Dopiero się uczę .Doczytałam się ,że dla dyniowatych i ogórków dobre jest sąsiedztwo fasoli.Dynia z ogórkami chyba nie są dobrymi sąsiadami,dlatego mam zamiar przedzielić je fasolą.Wkoło zasieję szałwię,żeby odstraszyć ślimaki.Dobrze myślę?
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 198
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Witam.Chcę się podzielić doświadczeniami z ub.roku.Zmienialiśmy miejsce pryzmy kompostowej i na tym miejscu(resztki kompostu) posadziłem pomidory,obok ogórki (dzieliła ich tylko ścieżka).Przy pryzmie rośnie orzech włoski,owocujący.Wszystko niezgodne z zasadami dobrego sąsiedztwa.Pomidory i ogórki były super.Nigdy nie mieliśmy tyle ogórków i pomidorów.Bez chemi,tylko gnojówka z pokrzywy.Co do orzecha,to nie wiem,czy to "wina" warzyw, owoce nie dojrzały,zrobiły się czarne i opadły.
Pomidory:odmiany-Jawor,Batory Rumba Ożarowska,Hubal (24 roślin),
Ogórki:odmiany-Rodos,Ozyrys,Śremski.
I jeszcze jedno.Posadziłem w rzędach między czarną porzeczką (2-letnia) ziemniaki i fasolę na suche ziarno,odm.Kontra.Okazało się,że na ziemniakach nie było stonki i bulwy były dorodne,fasola nie była atakowana przez szkodniki.Było bez chemi,tylko gnojówka z pokrzywy.
Nie wiem,czy to tylko wyjątek,czy być może stała zależność.Powtórzę ten sam schemat w tym roku.Pozdrawiam.
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

myszka pisze::wit .Witam !Dopiero się uczę .Doczytałam się ,że dla dyniowatych i ogórków dobre jest sąsiedztwo fasoli.Dynia z ogórkami chyba nie są dobrymi sąsiadami,dlatego mam zamiar przedzielić je fasolą.Wkoło zasieję szałwię,żeby odstraszyć ślimaki.Dobrze myślę?
Myszko, nie są dobrymi, bo mają wspólnych wrogów- te same patogeny. Pomysł rozdzielenia jest świetny ale weź pod uwagę, że zarówno dynie jak i ogórki strasznie się rozłażą, mogą unicestwić Ci fasolę, chyba, że masz na myśli tyczkową(ale czy wtedy ona nie zacieni dyniowatych?) To już chyba lepiej byłoby rozdzielić dyniowate kukurydzą, jeśli masz ją w planie...
kazko47, to bardzo ciekawe. Pisz dalej o swoich doświadczeniach.
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Beatko dziękuję za szybką odpowiedź.Nie pomyślałam o tej ekspansywności dyni i ogórków.Muszę dynię posadzić gdzie indziej.Czy sąsiedztwo papryki będzie odpowiednie?
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wzajemne oddziaływanie roślin... - 1cz.

Post »

Ostatnio czytałam, że powinno się uprawiać razem dynię, fasolę i kukurydzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”