Magia roślin

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Magia roślin

Post »

Spacerując po naszych ogrodach często mijamy rośliny, które wydają się nam zwykłe, pospolite, tymczasem wiążą się z nimi starodawne mity, wierzenia, legendy. Tu przedstawiajmy historie, które wiążą się z naszymi roślinami.
Dziś zacznę od róży, zimowita i krawnika:

Róża dzika
Rosa canina


Obrazek
Dla wielu ludzi róże są kwiatami miłości i uosabiają piękno. Od stuleci opiewane są w pieśniach i wierszach.
W niektórych kulturach panuje także wiara, że olejek różany pomaga bezpłodnym kobietom zajść w ciążę.
Rzymianie ozdabiali się girlandami z róż podczas świąt boga wina, Bachusa, ponieważ wierzyli, że róże złagodzą efekty wypitego trunku.
Prawie każda religia na świecie wspomina o róży. Róże wiązane są z takimi postaciami jak Brahma, Wisznu, Mahomet. Budda, Konfucjusz, Zaratustra i Jezus.


Obrazek Obrazek Obrazek P.S. Kto wie, gdzie zostało zrobione to zdjęcie :?:

-------------------------------------------------------------------

Zimowit jesienny
Colchicum autumnale

Obrazek Obrazek
Według legend zimowi wskazuje miejsce, gdzie leżą razem bogowie Jowisz i Junona lub też miejsce, gdzie czarodziejka Media wylała eliksir życia.
Bulwa zimowita była kiedyś używana jako silna trucizna; zmieloną na proszek często podawano do wina. Według greckiego przyrodnika Teofrasta niewolnicy, gdy nie chcieli pracować, zjadali niewielkie kawałki bulwy, aby zachorować.

------------------------------------------------------------------------


Krawnik pospolity
Achillea millefolium


Obrazek Obrazek
Krwawnik, wraz z innymi roślinami leczniczymi, został znaleziony w neandertalskiej jaskini zamieszkiwanej 60 000 lat temu. Nie wiadomo czy znalazł się tam dlatego, ze zmarły był uzdrowicielem, czy używano go do celów rytualnych. Wiadomo natomiast, że Chińczycy używali łodyg krawnika, zasięgając rady ”Yijing”, zwanej inaczej Wyrocznią Łodyg krwawnika.
Celtowie używali tej rośliny do przepowiadania pogody i zgadywania myśli innych osób. Wiara w wieszczą moc krwawnika przetrwała w Anglii do czasów obecnych. Jeżeli ktoś młody włoży krwawnik do łóżka, powinna mu się przyśnić osoba, w której się zakocha.
Łacińska nazwa krwawnika odzwierciedla legendę o tym, jak Achilles leczył nim rany podczas Wojny Trojańskiej. Roślina ta była wykorzystywana w starożytności do opatrywania ran wojennych, dzięki temu gatunek ten zyskał nazwę herba militaris
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

No, no Marysiu jestem pełna podziwu :roll: Tyle ciekawych wiadomości, kim Ty jesteś- wróżką? Taką polną różę mam za ogrodzeniem na pniu sosny. Wygląda niesamowicie jak zakwitnie to cały pień jest w kwiatach a teraz są czerwone owoce. Szkoda, że nie mam zdjęcia ale to nadrobię. Proszę o więcej historyjek, to tak jakby te kwiaty miały duszę :wink: Z wyrazami szacunku Grażyna :D
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Grażyno, ta róża na sośnie musi wyglądac niesamowicie! Jak tylko będziesz miała jej zdjęcię, proszę przeslij mi je :)
Co prawda wróżką nie jestem (a szkoda :roll: ), ale lubię wyszukiwać takie ciekawostki (podobnie jak Ty uważam, że to dodaje roślinom duszę i trochę magii). Oczywiście nieocenionym żródłem tego typu wiedzy jest internet. Ja sporo informacji znalazłam w "Medycynie Naturalnej" National Geographic.

A na dobranoc, wierzba:

Wierzba biała
Salix alba


W języku angielskim słowo „wierzba” i „czarownica” pochodzą od staroangielskiego słowa oznaczającego „wróżenie”.
W starożytnym Egipcie drzewo to było symbolem radości.
Japońska legenda głosi, że kręgosłup pierwszego człowieka był właśnie wierzbowy. W Chinach wierzba kojarzona jest z urodą kobiecą.
W starożytnej Grecji była znakiem Artemidy, patronki szczęśliwych porodów. Drzewo to stało się symbolem smutku po zburzeniu pierwszej świątyni w Jerozolimie.
W Biblii jest symbolem ożywczego cienia i wody.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja też chcę zobaczyć różę na sośnie ;:49 ;:50 ;:26

Marysiu, bardzo przyjemnie sie czyta takie rzeczy, zwłaszcza zilustrowane pieknymi zdjęciami :D A że rosliny mają duszę, to chyba na tym forum nikt nie ma wątpliwości :wink: :D
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Fajne takie ciekawe opowieści, kojarzy mi się z dzieciństwem.
Moja babcia takie madrości znała.
Chcemy jeszcze :D
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Pozdrawiam :D Czytam z ciekawością. Znamy te rosliny- ale teraz "dostają duszę". Dzięki :D
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

Marysiu dziękuję za teraz i proszę o więcej. ;:63 ;:63
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Mak lekarski
Papaver somniferenum

Obrazek Obrazek
Człowiek uprawia mak od czasów epoki neolitu, zarówno z powodów medycznych, jak i celów rytualnych.
Zgodnie z legendą grecką, bogini Demeter zażywała mak, aby zapomnieć o żalu po stracie córki, Persefony. Grecy spożywali mak, by zapomnieć o smutku, jaki niosła ze sobą śmierć. Rzymski bóg snu, Hypnos często przedstawiany jest na rysunkach razem z roślinami maku. Rzymska bogini płodności, Ceres łagodziła makiem ból.
Lekarz epoki renesansu, Paracelsus, twierdził, że mak lekarski jest źródłem nieśmiertelności.

-------------------------------------------------------------------------

Cis pospolity
Taxus baccata


Obrazek Obrazek

Druidzi traktowali cisy jako drzewa nieśmiertelne i oddawali im cześć. Później chrześcijanie sadzili je na cmentarzach. Powody takiego traktowania tej rośliny nie są jasne. Być może chciano uchronić bydło przed zjadaniem trujących owoców cisa, a może by mieć z czego wyrabiać łuki. Łacińskie słowo taxa pochodzi o greckiego toxin, z którego powstały słowa "trucizna" i "łuk".
Legenda głosi, że słynny łucznik i banita, Robin Hood brał ślub pod cisem.
Według starego prawa w Anglii cisy były pod ochroną, a niszczenie mebli, rzeźb i drzwi wykonanych z drewna cisowego było surowo karane.
Również Indianie darzyli cisy wyjątkowym szacunkiem.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:shock: Rzeczywiście- jakość zdjęć fenomenalna!!! Aż się chce dotknąć ekranu- rośliny jak na żywo !! Marysiu -wklejaj jak najwięcej! Dzięki za chęci i zapał by nam to pokazać !! :D

Pozdrawiam :D
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

A czy cały owoc cisa Marysiu jest trujący?.
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

We wszystkich częściach cisa, znajdują się duże ilości trujących substancji (przede wszystkim taksyna) oprócz tej czerwonej osnówki na owocu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Niesamowity temat Marysiu? Opowiedz nam o innych roślinach. A co do zdjęć - to Twoje? Co za cudo ten aparat?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

No niestety na razie w tym wątku moje są tylko zdjęcia dzikiej róży . Inne musiałam wziąść z internetu na potrzeby tematu.
A aparat? To Canon A520 czyli nic nadzwyczajnego :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”