Magia roślin

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Marysia pisze:
Dorciu, jemioła w sypialni zawsze się przyda, więc może jej z tamtąd nie eksmituj :wink: Wystarczy dom dookoła obsadzić jałowcami i sprawę czarownic, strzyg, upiorów, złych duchów itp. mamy z głowy ;:112
Marysia pisze: W średniowieczu Europejczycy wierzyli, że jałowiec posadzony przed frontowymi drzwiami domu ochrania od czarownic, o ile nie uda się im zgadnąć liczny igieł na jego gałęziach.
Marysiu!!
rozbrajasz mnie!!! (picie herbaty czy kawy odczas przegladania tego forum jest bardziej niż niebezpieczne dla mojej klawiatury ;-) hihi)
Do sypialni postaram się o nowszą Jemiołę - ta już jest taka lekko "używana" ;-)
Jakiś tam Jałowiec koło domu jest... jeden wystarczy bo inaczej nikt z moich zaprzyjaźnionych czarownic by nie mógł mnie odwiedzać ;-)
Marysiu, skąd czerpiesz te wszystkie informacje?? Ilustracje są cudowne!!!
Dużo i jeszcze więcej uśmiechu ;:80
teletubis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 lut 2007, o 20:15
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

ja mogę zainstalować jemiołę z uwagi na angielski obyczaj wywodzący się z wierzeń celtyckich
[Kuba] [no quote yet]
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

DorkaWD pisze:Marysiu, skąd czerpiesz te wszystkie informacje??
Dorciu, nieocenionym źródłem takich informacji jest Internet. Ja polecałabym jeszcze „Medycynę naturalną” National Geographic.

Marzy mi się wyhodowanie własnej jemioły. Kiedyś czytałam, że szczepi się ją poprzez włożenie owocu pod naciętą korę. Wiem, że to niezbyt humanitarne w stosunku do drzewa (jakby nie było, jemioła jest pasożytem), ale strrrasznie chciałabym mieć „prywatną jemiołę”. Ktoś może próbował albo ma jakieś informacje na ten temat (jakie drzewa się do tego nadająi jakiej porze roku wykonywać taki zabieg)?
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

słyszałam, że Jemioła najlepiej rośnie na chorych drzewach - ale to mogły być tylko takie "baśnie"... pewnie wszystkie drzewa (chyba liściaste) mogą być dobrym "gospodarzem" dla Jemioły.
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

DorkaWD pisze:słyszałam, że Jemioła najlepiej rośnie na chorych drzewach - ale to mogły być tylko takie "baśnie"... pewnie wszystkie drzewa (chyba liściaste) mogą być dobrym "gospodarzem" dla Jemioły.
A może to jest tak, że te drzewa są chore, bo rośnie na nich jemioła? Boję się, że jak zaszczepię jedną jemiołę to ona opanuje wszystkie drzewa w okolicy :?


A to jeszcze jedna porcja informacji na temat jemioły:

„Już w starożytności jemioła uważana była za dar bogów. Przypisywano jej właściwości magiczne. Szczególnie okazy rosnące na dębach uchodziły za talizman, ponad który nie było większej świętości. Druidzi traktowali ją w sposób szczególny - ścinanie jemioły było ważnym obrzędem w ich wierzeniach. Zbierano ją w dniu zimowego przesilenia dnia z nocą, a także na przełomie wiosny i lata. Ścięte pędy świętej jemioły leczyły niemal wszystkie choroby, jednały pomyślność, włożone do wazonu lub podwieszone pod sufitem chroniły dom przed złymi mocami, zapobiegały pożarom, a już powstałe wygaszały. Pędy jemioły sprowadzały do domu szczęście i bogactwo, spełniały ludzkie życzenia i marzenia, noszona przy sobie zapewniać miała potencję seksualną. Niestety również jako pasożyty życia miały sprowadzać na aurę małżeństwa złe dni.

Kiedyś jemioła była lekiem na wszystko, obecnie wyciąg z jej pędów i liści stosuje się pomocniczo w leczeniu choroby nadciśnieniowej (obniża ciśnienie tętnicze krwi). Zastosowanie lecznicze jemioła posiada jedynie, kiedy zerwana jest w okresie od października do połowy grudnia oraz od marca do końca kwietnia.”
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Marysia pisze:
A może to jest tak, że te drzewa są chore, bo rośnie na nich jemioła? Boję się, że jak zaszczepię jedną jemiołę to ona opanuje wszystkie drzewa w okolicy :?
tego to nie wiem :? ALE (jak ja lubę to słowo ;-) ) mieszkam pod lasem (nawet nie ma pięciu minut spacerkiem) i w tym lesie Jemioły sporo jest a u mnie czy u sąsiadów - BRAK! więc to chyba nie tak do końca z opanowywaniem wszystkich drzew w okolicy...
jednak nic a nic się na tym nie znam to tylko taki mój "myślotok" ;-)
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Ja niestety też w tym temacie jestem kompletnie zielona :? Może jest wśród forumowiczek i forumowiczów jakiś dendrolog, który mogłby nas "oświecić"?
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Słyszałam, że jemioła najlepiej rośnie na topoli bo zarówno topola jak i jemioła najlepiej czują się na tzw. żyłach wodnych.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Witajcie :) Fajny temat ta jemioła :wink: Z tym jej związkiem z topolami to chyba prawda bo wokół mojego domu jest sporo jemioły waśnie na starych topolach. Nie ma jej na brzozach i na sosnach. Może to przypadek ale tak jest w mojej okolicy. Moja zasuszona jemiołka wisi nad drzwiami wejściowymi też ją pozostawię. Dzięki Wam mam odpowiedź dla ciekawskich dlaczego jeszcze ją trzymam :wink: A, słyszałam że w sypialni nie wskazane jest mieć suszonych kwiatów itp. to zasusza miłość i pożycie intymne małżonków i nie tylko :lol:
Pozdrowionka
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

wronek89 pisze:A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
W większości źródeł podają, że to roślina jednoroczna... :wink: .
Mam jednak odmianę (?), która jest wieloletnia. Na razie
przez trzy lata istnieje i nie było problemu nawet z mroźną,
ubiegłoroczną zimą. Wygląda zupełnie jak ten :

http://tabaza.sapijaszko.net/modules.pH ... wo&tid=952
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Aniu on się bardzo rozsiewa i nawet możesz nie zauważyć,
że to nowa roślinka wykiełkowała.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

wronek89 pisze:A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
Mak występuje w trzech odmianach: roślina jednoroczna, roślina dwuletnia, bylina.
W naszym klimacie część bylin krótkowiecznych uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Najczęściej uprawianą w naszych ogrodach makiem-byliną jest Papaver orientalis (Mak wschodni) o ogromnych kwiatach średnicy do 16 cm. Mak wschodni jest byliną bardzo ekspansywną przez wytwarzane rozłogi.
Mietek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”