Mrówki i rosliny

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
nikotynek
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i rosliny

Post »

anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mrówki przy jukach egzotycznych w ogrodzie czy szlodzą?

Post »

Witam
Mam mini kącik egzotyczny z jukami ( Rostrata , Linerofolia itp) , rośliny duże sporo kasy warte, zauwarzyłem że w pobliżu zalęgły się mrówki, czy one mogą niszczyć, podgryzć korzenie ? Linearofolia trochę mi marnieje, na pewno za szybko ją odkryłem po zimie ale nie wiem czy te mrówki nie wpływają na kondycję tej rrośliny.
Zwalczać preparatem ? w internecie są sprzeczne informacje.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Mrówki same z siebie nie niszczą roślin, ba, spulchniają glebę, nawożą ją, etc. Natomiast mają jeden niefortunny dla ogrodników zwyczaj: hodują mszyce, wypasając je niczym ludzie bydło. W tym mszyce korzeniowe.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mrówki i rosliny

Post »

anubis- mrówki mogą zniszczyć roślinę, ale nie poprzez zjadanie korzonków tylko wybieranie ziemi spomiędzy korzonków.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Wojciech pisze: 28 sty 2008, o 21:19 Wiem, że na forum są tematy o mrówkach, ale dotyczą głównie sposobów ich zwalczania. A ja chciałbym tu poruszyć temat mrówek od innej strony. Mam na działce, na skraju lasu, mrowisko - kopiec mrówek rudnic. Jest jeszcze mały. Nie chciałbym niszczyć tego mrowiska. Zamierzam jednak zbudować dom w odległości około 20-25 m od tego mrowiska. W związku z tym chciałbym odwołać się do Waszych doświadczeń w kontaktach z mrówkami. Czy często spotykacie te mrówki w waszych domach? Pytanie kieruję oczywiście szczególnie do tych z Was, którzy mieszkają w borze lub w bezpośrednim jego sąsiedzwie. Rudnice to mrówki głównie lasów szpilkowych. Wiem, że to dość pożyteczne stwory, dlatego chciałbym uniknąć ich eliminacji. Zastanawiam się, czy gdy zbuduję dom, to te mrówki od razu będą chciały go opanować...
Na poniższym obrazku "moje" rudnice i ich hodowla mszyc.
Obrazek
Mam takie mrówki na działce leśnej, mam mrowisko, ale nie likwiduje żadnych mrówek, nawet tych innych.
Mrówki podobno są naturalnym wrogiem kleszczy i w promieniu ok. 20m od mrowiska kleszczy nie powinno być.
Może i te małe mrówki, które nie robią mrowisk też likwidują kleszcze.
Kiedyś walczyłem na działce z mrówkami, ale gdy dowiedziałem się, że są wrogami kleszczy, to chętnie widziałbym jeszcze kilka nowych mrowisk.
🍒
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Mam wątpliwości co do tych wrogich działań wobec kleszczy :?
Mam mrówek od groma i kleszczy też nie brakuje. Chociaż może byłoby więcej tych kleszczy?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Na pewno na szlakach zwierząt jest najwięcej kleszczy. Potwierdzone na własnej osobie wielokrotnie. Lepiej iść wysoką trawą niż wydeptaną przez jeleniowate. A najgorzej to się na takiej trasie zatrzymać. Kleszcze wbrew pozorom są dosyć szybkie.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Mrówki i rosliny

Post »

jokaer pisze: 16 maja 2023, o 18:07 anubis- mrówki mogą zniszczyć roślinę, ale nie poprzez zjadanie korzonków tylko wybieranie ziemi spomiędzy korzonków.
Tak, zwłaszcza jeśli trzymasz rośliny w doniczkach - bo one włażą do doniczek i tak sobie robią raj - a roślinka usycha, bo nawet nie można jej normalnie podlać gdyż cała woda odpłynie mrówczymi korytarzami, oraz poprzez zasypywanie roślin ziemią, unieszkodliwiły mi tak 4 przetaczniki a ostatnio zrobiły sobie gigantyczne mrowisko w astrze nowoangielskim... :(
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Dzisiaj na kwitnącej śliwce ałyczy zauważyłem mrówki w rozwiniętych kwiatach. I teraz nie wiem martwić się czy cieszyć? Mrówki zapylają również kwiaty drzew owocowych czy raczej je niszczą?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Raczej się smucić niż cieszyć. Szukają miejsc pod uprawę mszyc. Ale druga strona medalu jest taka że też mam całkiem pokaźne ałycze a na nich mrówki i tym samym mszyce każdego sezonu.. nic z tym nie robię.. może dzięki temu mam mniej mszyc na pozostałych drzewkach.
Wawrzynek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 mar 2024, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mrówki w korzeniach roślin. Potrzebna wiedza

Post »

Szanowni Forumowicze,

Zwracam się do Państwa z prośbą. Jestem pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Warmiński-Mazurskim. Zajmuję się owadami. Mam do Państwa pytanie: jak często zdarza się Państwu obserwować mrówki przy wykopywaniu drzewa lub krzewu? Interesują mnie przypadki, kiedy mrówki występują wyraźnie wokół/w sąsiedztwie korzeni? Czy pamiętają Państwo ubarwienie tych mrówek? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie posty w tym temacie.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Mrówki i rosliny

Post »

O ile dobrze pamiętam to najczęściej koło jodeł ale mam je w donicach oraz tu również nie mam całkowitej pewności ale mrówki były chyba czerwone te wraz z białymi mszycami. Czasami bez mszyc są czarne lubią siedzieć w donicach z torfem. Zacznę sprawdzać donice dopiero po świetach to wtedy będę na pewno wiedział.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Mrówki i rosliny

Post »

U mnie trafiłem na to kilka razy. Dwa pamiętam.

1. Młody jarząb pospolity, mrówki czarne, przy rowie melioracyjnym, ziemią gliniasta.

2. Młody wiąz szypułkowy, mrowki żółte, też teraz wilgotny, ziemią gliniasta zbita.

Oba stanowiska w pełni słoneczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”