Mrówki i rosliny

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

garom pisze:Rosynant, a może by tak dało radę podać krótki domowy przepis na te jedzonko dla mrówek...? :wink:
Na szklankę cukru łyżkę boraksu i do pół szklanki wody. W tem wic by ugotować gęsty syrop cukrowy.
Preparaty na boraksie są w sprzedaży. Boraks jest bezpieczny dla nas i zwierzątek domowych, toksyczność gdzieś rzędu jak soli kuchennej, byle nie po oczach :wink:

Opaski: takie ze sztywniejszej folii można zakładać jak klosz lampy, spódniczka dołem szerzej, a samą górę już łatwiej okleić będzie taśmą jaką.
Styk na nierównej starej korze uszczelnić można wałeczkiem gliny. Się ma gliny, się może :lol:

W istocie nie o opaski idzie, lecz o to lepkie - przecie można kupić ten klej entomologiczny co na tablice i posmarować wprost korę, nie widzę czemu by nie?

Podobno na mrówki wystarczy już że śliska folia, spadną. Takoż podobno wystarczy pobielić, klasycznie czyli wapnem gaszonym świeżo, żrącym jeszcze - że nie chcą po tym przejść.

Z czasów przestarzałych kojarzę lepiszcza ze smoły/dziegcia i oleju lnianego, acz nie powiem czy jeszcze czegoś nie należy dodać. Mieszało się na ciepło. Takie coś dla drzew bezpieczne.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Ja to już opisywałem ale przypomnę, może się komuś przyda.
Bawiłem się w testowanie skuteczności biedronek na mszyce, przenosiłem je na pędy z mszycami. I biedronki nie miały szans bo hodowane przez mrówki mszyce miały tym samym swoich obrońców, skutecznych niestety.
Zacząłem zatem testować jak odciąć mrówki od korony drzewa. Odwrócona klejem na zewnątrz opaska z taśmy izolacyjnej działa kilka dni bo klej wysycha. Lep na muchy działa ale zakładanie to katorga. Dedykowana do tego taśma najlepiej się sprawdzała i takową polecam. Była dosyć szeroka a wystarczał wąski pasek - opaska dookoła pnia poniżej korony, można więc nożem do papieru przeciąć taką rolkę z taśmą na pół i będzie jej 2x więcej.
Po zabiegu założenia opasek a precyzyjniej wobec braku mrówek na drzewach biedronki okazują się kosiarkami do mszyc i opryski nie były już potrzebne.
Pozdrawiam,
Tomek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Tak, potwierdzam, opaski dobrze założone to prawdziwa , nie do pokonania przeszkoda dla mrówek. I trzeba je założyć dwie. Już z siostrą nabrałyśmy wprawy i szybko nam idzie. Znalazłam w necie taki klej w puszce i nawet przez chwilę byłam skłonna kupić. sobie myślę - super, pędzlem popaćkam i po sprawie. Wprawdzie pędzel będzie do wyrzucenia, ale u mnie starych pędzli dostatek. No i sobie przypomniałam te opaski z zeszłego roku ! Nalepione tego badziewia od groma, aż grubo much, mrówek jakichś muszek - i po tych trupkach mrówki sobie spokojnie przełażą. Opaski ściągnę i w ogień, naklejam świeże ale tego kleju z puszki, pokrytego trupkami nie da się ściągnąć! Malować następne opaski a te trupki takie paskudne nadal sobie na pniu wiszą. Zrezygnowałam.
Pozdrawiam! Gienia.
nikotynek
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

A może tak po prostu zrobic exmisje z ogródka /tektura falista cukier /po tygodniu wynosimy całą rodzinkę poza teren działki /// mrówki całe a człowiek zadowolony :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Tektura falista + cukier ? Wystarczy trochę deszczu i po blokadzie. Rozlezie się .
Pozdrawiam! Gienia.
nikotynek
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

To nie jest blokada,robimy dla nich nowy "dom" rulon z tektury falistej ,gdzie wsypany jest cukier . Umieszczamy go np:w kartonie po butach owiniety folią stretch przed deszczem i stawiamy w okolice mrowiska .W ciagu tygodnia potrafią się tam przenieść,w godzinach wieczornych gdy wszystkie sa w domku wynosimy całą zawartość poza teren działki ,gdzie ułożą sobie życie po nowemu.
Metoda sprawdzona,jak ktoś ma życzenie może spróbować :D ;:4
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Obiecujący pomysł. Wypróbuję ;:138
nikotynek
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i rosliny

Post »

A w okresie letnim jak jest rójka mrówek latających i widzimy że się pojawiają,wysypać miejscami zmielona kawę /pieprz czy cynamon itp.... działa to odstraszająco dla samiczek które chciałyby założyć w pobliżu gniazdo.
nikotynek
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i rosliny

Post »

anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mrówki przy jukach egzotycznych w ogrodzie czy szlodzą?

Post »

Witam
Mam mini kącik egzotyczny z jukami ( Rostrata , Linerofolia itp) , rośliny duże sporo kasy warte, zauwarzyłem że w pobliżu zalęgły się mrówki, czy one mogą niszczyć, podgryzć korzenie ? Linearofolia trochę mi marnieje, na pewno za szybko ją odkryłem po zimie ale nie wiem czy te mrówki nie wpływają na kondycję tej rrośliny.
Zwalczać preparatem ? w internecie są sprzeczne informacje.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Mrówki same z siebie nie niszczą roślin, ba, spulchniają glebę, nawożą ją, etc. Natomiast mają jeden niefortunny dla ogrodników zwyczaj: hodują mszyce, wypasając je niczym ludzie bydło. W tym mszyce korzeniowe.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mrówki i rosliny

Post »

anubis- mrówki mogą zniszczyć roślinę, ale nie poprzez zjadanie korzonków tylko wybieranie ziemi spomiędzy korzonków.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Mrówki i rosliny

Post »

Wojciech pisze: 28 sty 2008, o 21:19 Wiem, że na forum są tematy o mrówkach, ale dotyczą głównie sposobów ich zwalczania. A ja chciałbym tu poruszyć temat mrówek od innej strony. Mam na działce, na skraju lasu, mrowisko - kopiec mrówek rudnic. Jest jeszcze mały. Nie chciałbym niszczyć tego mrowiska. Zamierzam jednak zbudować dom w odległości około 20-25 m od tego mrowiska. W związku z tym chciałbym odwołać się do Waszych doświadczeń w kontaktach z mrówkami. Czy często spotykacie te mrówki w waszych domach? Pytanie kieruję oczywiście szczególnie do tych z Was, którzy mieszkają w borze lub w bezpośrednim jego sąsiedzwie. Rudnice to mrówki głównie lasów szpilkowych. Wiem, że to dość pożyteczne stwory, dlatego chciałbym uniknąć ich eliminacji. Zastanawiam się, czy gdy zbuduję dom, to te mrówki od razu będą chciały go opanować...
Na poniższym obrazku "moje" rudnice i ich hodowla mszyc.
Obrazek
Mam takie mrówki na działce leśnej, mam mrowisko, ale nie likwiduje żadnych mrówek, nawet tych innych.
Mrówki podobno są naturalnym wrogiem kleszczy i w promieniu ok. 20m od mrowiska kleszczy nie powinno być.
Może i te małe mrówki, które nie robią mrowisk też likwidują kleszcze.
Kiedyś walczyłem na działce z mrówkami, ale gdy dowiedziałem się, że są wrogami kleszczy, to chętnie widziałbym jeszcze kilka nowych mrowisk.
🍒
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”