Dynia pozyskiwanie nasion, wysiew, jakie odmiany siać

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Jeżeli chcesz otrzymać czystą odmianę powinnaś zadbać żeby w naprawdę dużej odległości nie było innego gatunku albo samemu dokonać zapylenia. Aby to zrobić należy dzień przed otworzeniem się kwiatu żeńskiego zawiązać go sznurkiem by się nie otworzył żeby nie zapyliła go pszczółka :heja .Potem otwierasz kwiat zrywasz z rośliny kwiat męski pozbawiasz go z płatków i przenieś pyłek z kwiatu męskiego na żeński przez obcieranie kwiatu męskiego o ożenki .Następnie znowu zamknąć kwiat sznurkiem i liczyć że się zapylił
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Ja swoje melony zapylałem tak:

Z rozwiniętego kwiatostanu męskiego obrywam płatki koron i dotykam pylnikami kwiat żeński i się zapyla.

Tak samo można chyba z dyniami zrobić.

Też tak robiłem z arbuzami i dawało dobre efekty.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

drogi szymonie takie zapylanie sie nie opłaca najlepiej jest nałożyc małe papierowe reklamówki na kwiatek i to starczy i potem zapylic i przykryc , jeśli chcesz wybrac sposób mój to ty masz instrukcje kolejnosc od lewej http://www.pumpkin.pl/content/Zapylenie tu jest zapylanie foliowa reklamówką ale lepsza jest papierowa
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

adamlol pisze: lepsza jest papierowa
Tzn zwykła papierowa torebka?
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Mam jeszcze pytanie. Kiedy najlepiej wybierać nasiona z dyni, których to nasion chcę użyć do posadzenia? Od razu czy trzeba czekać (nie wiem w sumie na co). Jak ma to wyglądać? Jak się je suszy i ewentualnie przygotowuje, by potem dobrze kiełkowały?
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

tak zwykła papierowa np. po mące . nasiona najlepiej jest wybierac gdy owoc jest już przejrzały
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Nasionka wybrać jak owoc jest przejrzały jak pisze Adam umyć je z miąższu potem je wysuszyć i trzymając np na parapecie. I na wiosnę możesz siać. :wit
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Przejrzały tzn zaczyna się psuć? bo w hokkaido nie widziałam zmian na zewnątrz, a moja ostatnia dynia w tamtym roku, która jedliśmy, miała już kiełkujące nasiona (w kwietniu). Nie bardzo wiem, po czym to poznać, że owoc jest przejrzały.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

na początku kwitnienia dyni wybrac sobie 2-3kwiatki i zostawic do zapylenia ręcznego http://www.pumpkin.pl/content/R-czne-zapylanie - link jak to zrobic

dynie które zostały zapylone na początku kwitnienia zostawiamy na krzaku do pażdziernika na początku pażdziernika zrywamy i przechowujemy do grudnia i wtedy juz są nasionka dojrzałe na 100 /
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Adam wiem, że męczę. Ale powiedz mi jeszcze, jeśli wcześniej są przymrozki i dynia zmarznie, to co z nasionami? Nie da się takiej dyni przechować do grudnia.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

to sięczeka z 5 dni i sie wybiera nasionka
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Re: Dynia Olbrzymia - sianie.

Post »

Czy ktoś w tym roku sadzi giganta?
Ja po ubiegłorocznej klęsce mam zamiar się podnieść i wyhodować coś porządnego. :D . Tym razem jestem już mądrzejszy o kolejne doświadczenia. Pozdrawiam
agnieszkar1978
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1599
Od: 11 gru 2009, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.pomorskie - kaszuby

Re: Dynia Olbrzymia - sianie.

Post »

Dajcie znać skąd kupiliście nasionka tego giganta .Zrobie prezent mojemu taci on wprost uwielbia chodować dynie.Będzie zachwycony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”