Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

U nas dachy preferują wróble domowe, które nawet nie zbliżają się do budek lęgowych. W pobliżu mają tylko jeden bezpieczny dach, reszta jest opanowana przez kuny. Z tego powodu wróbli domowych widujemy mało, a mazurków po nastu latach wieszania budek jest dużo. Już prawie zastępują psy, tak są głośne. Pamiętam rok, kiedy żadne wróble nie wyprowadzały lęgów. Całe lato siedziały smętne, do tego ledwie kilka sztuk. Było wtedy bardzo ponuro, dlatego też tamtej jesieni zawisła pierwsza budka lęgowa. Teraz nie mogę się nadziwić ludziom, jeśli widzę kretyńską reklamę typu ,,jak wygonić zwierzęta i ptaki z ogrodu''. Kto chce żyć w super sterylnym pustym świecie?
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budki dla ptaków

Post »

Do mojej budki jakiś czas temu zaglądały modraszki i zmobilizowały mnie do jej oczyszczenia.
Na drugi dzień zaczęła się awantura mazurków. Dzień ciszy i dzisiaj para mazurków znosi piórka.
Wolałabym sikorki, ale spóźniłam się z czyszczeniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

Obrazek

Czyszczenie budki raczej nie miało wpływu na zasiedlenie. Mazurki są silniejsze i w każdej chwili wygonią sikorki, jeśli budka im przypasuje. Dwa lata temu modraszki już słały gniazdo w budce z małymi otworami, a mazurki próbowały się tam wpakować. Jakiś czas nie mogły się przecisnąć przez otwory, ale potem wlazły na chama i sikorki wygoniły niestety. U nas mazurki najbardziej preferują budki z dwoma otworami. Z tej lokator zwiał na mój widok, (objął ją w posiadanie w zeszłym roku - lęgi cztery). W sadzie orzechowym nie są przyzwyczajone do ludzi, więc szybko zmykają jak ktoś się zbliża.
Żeby mieć sikorki, trzeba najpierw zasycić mazurki, a to nie zawsze jest proste. Teraz wreszcie się udało i zwykła drewniana budka z jednym otworem trafiła w łapki bogatek ;:138, ale tylko dlatego, że się mazurkom nie podoba.
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budki dla ptaków

Post »

Aniu, dziękuję za podzielenie się doświadczeniem. U mnie trudno będzie zasycić mazurki, jest ich bardzo dużo.
Ta budka akurat jest moją ulubioną, bo mam na nią widok z okna.
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Nie miałam w budce nigdy wróbli, Wszystkie okoliczne gnieżdżą się pod dachami sąsiadów. Jak zakładali nam dach , to pod dachówkę kładli taką plastikową listwę z grzebykiem i to widocznie wróble zniechęca. Nowe budki wiszą, ciekawe, kto je zasiedli?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

Udało się! Jedna z naszych budek została zasiedlona ;:oj Dzisiaj zaobserwowałam, jak bogatka wlatywała do środka z robaczkiem w dziobie, to chyba już te drugie lęgi? Taka mała rzecz, a jak cieszy :heja
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Gratulacje ;:138
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

Dziękujemy :) Od jakiegoś czasu obserwowałam też kosa, który gdzieś się kręcił w okolicy. Dzisiaj zauważyłam jak nosi pokarm do gniazdka, które ukrył w stercie pościananych patyków. Docelowo wszystko to miało iść do rębaka na wiosnę, ale ciągle są ważniejsze zajęcia i tak natura postanowiła sobie zagospodarować jeszcze ten kawałek działki. Chciałam zrobić zdjęcie, ale gniazdko jest fantastycznie ukryte i nie dałam rady :) Patyki pójdą do rębaka na jesień, nic im ię nie stanie, ale pomyślałam, że część przeniosę w głąb działki, może w przyszłym roku też będzie nas czekała taka miła niespodzianka ;:215
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

I druga budka też zasiedlona, już słychać młode bogatki ;:oj Czyli plan zasiedlenia działki ptakami na ten rok wykonany w 150% :heja
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Rosacare
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 mar 2021, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Też powiesiłam budkę dla ptaszków na działce. Czekam i czekam i chyba nic ;:185
Jednak podczas pielęgnacji tui natknęłam się na gniazdko z pisklętami w samym środku tui. :uszy
Domek im nie podpasował ale tuja już tak ;:333
"? Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę
Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi..."
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Są ptaki które zamieszkują budki/dziuple i takie które nigdy nie założą rodziny w budce - różne gatunki.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

Rosacare nic się nie martw, ja też myślałam, że w tym roku nic nie zamieszka, a jednak. Czasem spowodowane jest to, że za późno są budki wywieszone, a czasem tak jak u mnie, wizytami jakiegoś drapieżnika. Ale oglądałam jeszcze program o tym, że na jesień mazurki czasem wybierają już opuszczone przez ptasie rodziny budki, żeby sobie tam spać w mroźne zimowe wieczory.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Rosacare
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 mar 2021, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Dokładnie tak pomyślałam, że pewnie za późno powiesiłam.
Jak nie wiosną to może zimą przyda się jakiejś ptaszynie ;:333
"? Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę
Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”