Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
robxx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 paź 2005, o 20:02
Lokalizacja: Wielkopolska

Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Post »

Witam
Jak zachęcić bluszcz pospolity do wspinania się po metalowym ogrodzeniu ,zamiast płożenia u jego stóp?
Wdzięczny byłbym za wskazówki dotyczące nawożenia .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Mocuj go do tego ogrodzenia np. sznurkiem lub owijaj wokół prętów.
Pozdrawiam Andrzej.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Bluszcz to roślina słabych gleb więc jeśli rośnie w ogrodzie traktuj go jak wsystkie inne rośliny. Wiosną dawka pełnoskładnikowego nawozu powinna załatwić sprawę. Jak chcesz go trochę podpędzić to zastosuj saletrę wapniową w czerwcu,lub na początku lipca potem juź nic.
Nie stosuj saletry amonowej bo bluszcz lubi ziemie gdzie jest wapno a saletra amonowa silnie zakwasza.
Renata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 cze 2006, o 22:47
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Tak jak napisał Erazm - bez uprzedniego przywiązywania lub owijania pedów bluszcza wokół podpory (obojętnie z jakiego materiału) będzie się on płożył jak sam napisałeś a nie wspinał. Trzeba mu w tym pomóc, a on z czasem odwdzięczy Ci się tworząc piękną zimozieloną ścianę
pozdrawiam
Renata
babaraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 sie 2006, o 14:43
Lokalizacja: kotlina kłodzka-Radkow

Post »

Witam serdecznie.Właśnie posadziłam na działce bluszcz.Dałam mu dobrą przepuszczalną , kompostowa ziemię.Chcę aby piął się po drabince drewnianej.Sama jestem ciekawa ile potrzebuje na to czasu aby mieć długość 2 metrów? :D
barbara
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

No to trochę poczekasz. Nie wiem jaką masz odmianę ale na niektóre rosną dość wolno szczególnie te o dużych jasnych powierzchniach.
babaraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 sie 2006, o 14:43
Lokalizacja: kotlina kłodzka-Radkow

Post »

Basiu,nie wiem co to za odmiana.Mąż dostał od znajomych i posadziliśmy.Jak trochę urośnie to dam zdjęcie.Może ktoś podpowie co to za odmiana.Pozdrawiam :D
barbara
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

Bluszcz rośnie powoli, mam go około 15 lat

z początku nawet bardzo powoli, lubi miejsca cieniste, albo chociaż półcień, rocznie przyrasta od 50cm do nawet 1 m, ale to po kilku latach. Aby efekt był ciekawszy trzeba więcej sadzonek albo powinien z początku rosnąć na płask, wtedy ukorzenia się co kilkanaście centymetrów. Przecinałam te fragmenty tworząc nowe roślinki, które wypuszczały nowe pędy z oczek przy lisciach i tak bluszcz się rozrastał, do drzewa przywiązałam go lekko tylko na początku, póżniej sam poradził :). Niestety zimy mamy ostre i praktycznie co roku liście nad śniegiem marzną, a na wiosnę rosną nowe. W tym roku zrobię z nim trochę porządku, rozpanoszył się za bardzo :) A ten mały , to posadzony w ubiegłym roku, a foto z 8.06.06r.
babaraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 sie 2006, o 14:43
Lokalizacja: kotlina kłodzka-Radkow

Post »

Eus-dzięki za fotki.Ja nie mogę pozwolić bluszczowi tak się panoszyć.Pokazałabym na czym ma się piąć Pozdrawiam



Obrazek
barbara
babaraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 sie 2006, o 14:43
Lokalizacja: kotlina kłodzka-Radkow

Post »

Co mam rozumieć przez podniesienie do wysokosci kratownicy?Ja bluszcz posadziłam w ziemi ,nie w skrzynkach.
:D Nie mogę dogadać się w sprawie wysyłana zdjęć.Nie mam polecenia"zmień","wstaw".Gdy naciskam[img] nie mogę wkleić.Może czegoś nie pobrałam,albo mam wyłączyć jakieś tam "Tagi","BBCode"?Nie wiem.[/code]
barbara
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Podnieść do góry pędy bluszczu (jak będą odpowiednio długie) i zaczep je o kratownicę. Wysłałem Ci na PW wiadomość jak umieszczać zdjęcia. Masz polecenie "zmień" u góry swojego wyświetlanego postu po prawej stronie. Napisałem też Ci w temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?p=16207#16207 jak to się robi. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

Bluszcz na gładkich powierzchniach sam się nie utrzyma, musi mieć chropowatą, aby jego nibykorzonki miały w co wrosnąć. Konstrukcja ze zdjecia na upartego może być pod bluszcz, ale trzeba go będzie podwiązywać, żeby się zagęścił - przycinać.
Jednym słowem trochę kłopotu z tym będzie i zanim ładnie zarośnie taka powierzchnia minie parę lat :!:
A jak już zacznie wrastać w drewno kratownicy, to ją zniszczy.
Wdzięczniejsze moim zdaniem w Twoim przypadku byłyby inne pnącza, które mają wąsy i nimi się trzymają podpór, ale wybór należy oczywiście do Ciebie :D
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

robxx czy jesteś blondynką i nie umiesz myśleć sorry jaka roślina pnącza będze trzymać się metalu po prostu trzeba jej w tym pomagać wystarczy owinąć pręt sznurkiem i już problem z głowy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”