Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Rom31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 sie 2009, o 12:27

Bluszcz(Hedera) w ogrodzie

Post »

Może ktoś mi doradzi jak gęsto sadzić bluszcz wzdłuż płotu, tak żeby szybko uzyskać gęsty żywopłot??
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak zachęcić bluszcz pospolity do wspinania się po metalowym

Post »

Ja mam posadzony bluszcz co 120 cm. Po trzech latach jest już na górze metalowej siatki(czyli też ok. 120 cm) i pędy sąsiadujących ze sobą roślin zetknęły się. Szacuję, że za 5- 6 lat szczelnie pokryje siatkę. Sadziłam 30 cm. sadzonki.
Pozdrawiam- Liliana
Rom31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 sie 2009, o 12:27

Re: Jak zachęcić bluszcz pospolity do wspinania się po metalowym

Post »

Dzięki za podowiedz. A masz może jakieś zdjęcie jak wygląda taki żywopłot
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak zachęcić bluszcz pospolity do wspinania się po metalowym

Post »

Niestety nie mam(do tego na Fotosiku, z którego korzystam wyczerpał mi się limit, muszę opłacić by nową fotkę zamieścić :( ), ale ten mój bluszcz, mimo, że osiągnął szczyt i spotkał się z sąsiadem jest moooooocno ażurowy. Jeszcze parę lat minie kiedy będzie zwartą ścianą.
Pozdrawiam- Liliana
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak zachęcić bluszcz pospolity do wspinania się po metalowym

Post »

Ja posadziłam wczesna wiosną w 2008 przy betonowym ogrodzeniu co 2m sadzonki ok.1m wys.odm 'Thorndale' i już pokrył całą wysokość( podpięty drutem) ale jest jeszcze ażurowy.Odmiana ta puszcza dość długie przyrosty w ciągu sezonu, zależy też od gleby, u mnie wilgotna glina, ale tej zimy nieco podmarzł, więc w tym roku nie liczę na zbyt duży przyrost.
Rydz_123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2010, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak pielęgnować bluszcz ?

Post »

Witajcie
mam taką roślinkę i słabo mi rośnie od strony północnej jest posadzony na płocie może ma za mało światła proszę o pomoc
Obrazek Obrazek
I mam pytanie odnośnie pielęgnacji bluszczu jak sie nim opiekować przycinać itp. w jakich warunkach powinien rosnąc jak i czym nawozić żeby szybko rósł:)
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pielęgnacja bluszczu

Post »

Lekkie ciecie na pewno pobudzi go do wypuszczania kolejnych odrostów.
Bluszcz ma to do siebie że początkowo rośnie dość wolno a potem trudno go opanować.
Na pewno trawa mu nie pomaga.
Możesz mu ewentualnie pomóc przywiązując np. sznurek do słupków bo będzie mu łatwiej się wspinać albo przyginać pędy między kolumnami.
Ja mam stare bluszcze i kompletnie o nie nie dbam - wycinam tylko nadmiar bo rośnie jak szalony.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pielęgnacja bluszczu

Post »

A nie jest ten płot w czasie upałów zbyt mocno nagrzewany? Sprawdź temperaturę tego płotu po upalnym dniu od strony, gdzie rośnie bluszcz. Jeśli masz możliwość, to warto z drugiej strony posadzić coś, co go zasłoni, a tym samym obniży temperaturę.
Waleria
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak pielęgnować bluszcz ?

Post »

Wydaje mi się, że to nie słaby wzrost, ale taka odmiana/egzemplarz silnie zdrewniały od małego, rośnie karłowo.Na betonowe ogrodzenie potrzebna silniej rosnąca odmiana np.'Thorndale' i sadzona co półtora metra.Bluszcze lubią też wilgotną gliniastą glebę, może masz piaszczystą i nie służy mu.Nie lubią też stanowisk 'otwartych', znacznie lepiej rosną w zacisznych i osłoniętych, najlepiej murami.
krokoakord
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lis 2010, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, Gdańsk

Bluszcz Hedera

Post »

Zakupiłem, bo pięknie wyglądał ale poza opisem na doniczce chciałbym wiedzieć coś więcej o uprawie tej roślinki , napiszcie jakieś porady, spostrzeżenia ;)
Z góry dzięki Obrazek Obrazek Obrazek
Grzesio
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz Hedera

Post »

Jest to odm. 'Parsley Crested'.U mnie ta odmiana o pofalowanych listkach rośnie w gruncie na murku gdyż jest to karłowa odmiana i rośnie raczej kępiasto, ale puszcza tez dłuższe pędy, które się zwieszają i gdy trafią na grunt - ukorzeniają.Widziałam też te odmianę na grobie, przycinaną, tworzyła zgrabną kępkę.Może tez być posadzony jako roślina okrywowa i nadaje do uprawy w pomieszczeniach pod warunkiem, że są nieogrzewane.
Zimuje u mnie dobrze prawie zawsze pod śniegiem.Zdarza się, że czasem trochę ucierpi podczas bezśnieżnej, mroźnej i wietrznej pogody, jednak szybko się regeneruje.
krokoakord
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lis 2010, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, Gdańsk

Re: Bluszcz Hedera

Post »

Dzięki ;D
Właśnie o to mi chodziło ;D a czy nada sie do podnóży skalniaka ?
Grzesio
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz Hedera

Post »

Nada się, ale na miejsce częściowo ocienione.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”