Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Przepraszam za jakość zdjęć ale w tej wilgoci aparat też głupieje :wink:
tu pedy z owocami(trzeba wytężyć wzrok :wink: )
Obrazek
widok ogólny
Obrazek
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Bluszcz pospolity ( Hedera helix )

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc, identyfikację.
Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co to za Krzew?

Post »

Bluszcz pospolity, może "Arborescens".
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re:

Post »

alka pisze:Mój kwitnie. Czytałam kiedyś, że trzeba ukorzenić gałązkę pobraną ze starego, kwitnącego egzemplarza. Takie mają dwa rodzaje liści. Na kwitnących gałązkach są liście bardziej owalne, takie ukorzeniłam i zakwitł mi po dwóch latach.
Obrazek
Bluszcz ukorzeniony z pędu z dużym owalnym liściem
będzie niewielkim krzewem, który można formować w kulę.
Nie powinien się płożyć.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz pospolity ( Hedera helix )

Post »

Czy obcinać wiosną egzemplarzom ukorzenionym z kwitnących pędów(rosnącym w kształt kuli) czubki z owocami, lub przekwitniętymi kwiatkami? Nie wiem co z tym robić, bo jak poobcinam, to takie brzydkie kikuty pionowo sterczą, krzew wygląda jak okaleczony :roll:
W tym roku ok.10 letni bluszcz pospolity odm.Thorndale na ogrodzeniu dość solidnie podmarzł.Co z tym zrobić, jak to sprawnie i szybko oczyścić z suchych liści? Część przycięłam, ale są 'łyse' miejsca bez liści :?
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Bluszcz pospolity ( Hedera helix )

Post »

Uważam że należy uszczykiwać pęd gdy tylko będzie wypuszczał na kwiat.Nie dopuścić do kwitnięcia i nie będzie tego problemu.U mnie zmrożone liście same opadają.a jeżeli na pędzie nie urosną nowe dopiero wycinam pęd.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz pospolity ( Hedera helix )

Post »

To dobra myśl.Postaram się tak zrobić na rosnącym w formie kuli. Mam jeszcze kwitnący pnący, więc nic straconego, ulubiony widok kwitnącego bluszczu mam zapewniony :wink:
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Post »

Cześć,

Mam pytanie o warunki wzrostu dla bluszczu. Posadziłem setkę sztobrów po wewnętrznej stronie siatki ogrodzeniowej. Gleba gliniasta, wilgotność różna, zacienienie spore, ale rośnie ładnie (40 cm na rok). Zastanawiam się, czy po drugiej stronie siatki nie wsadzić żywopłotu liściastego (rozważam mieszany - leszczyna, dereń jadalny, grab, buk).

Czy bluszcz będzie koegzystować zgodnie z takim towarzystwem? Zacienienie się nie zwiększy, bo bluszcz jest od wschodu, a od zachodu jest zadrzewione wzniesienie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Post »

Nie radzę silnie rosnące krzewy jak leszczyna czy derenie zabierają sporo wody, również zasłaniają, szeroko się rozrastają utrudniając dostęp z opadów.Wilgotność gleby ma niebagatelne znaczenie, mam porównanie. Tej zimy po wilgotnej jesieni bluszcz ładnie przezimował, nie podmarzł, pomimo podobnych temperatur na minusie jak w ub. roku gdy latem i jesienią było bardziej sucho mocno ucierpiał.Wspominam o tym w tym wątku 9 marca ub. roku.
Ponadto jak jedno i drugie urośnie, to całości nie okiełznasz, jeszcze nie wiesz chyba co bluszcz potrafi :wink:
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Post »

Dzięki.
To jest takie miejsce, że im więcej tym lepiej, więc nadmiar mi nie straszny. No ale jak ma zaszkodzić (w sumie spodziewałem się takiej odpowiedzi), to się powstrzymam.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Post »

Na tegorocznej Gardenii kupiłam sadzonki bluszczu odmiany 'Erecta'. W różnych opisach internetowych są informacje o wzroście do ok. 0,5m, więc nie jest to bluszcz wspinający się, ale co z rozrastaniem na boki? Póki co jest w doniczkach, ale lada moment będę mogła go wsadzić do ogrodu, tymczasem nie mam pomysłu gdzie, bo nie wiem jak mocno się rozłazi. Macie może tą odmianę i możecie coś o niej powiedzieć?
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Post »

Witam.
Zakupiłem hedera helix w markecie i zaczęłam czytać trochę o właściwościach i uprawie i mam dylemat a mianowicie:
czy rzeczywiście liście i kwiaty posiadają właściwości drażniące i dolegliwości z układu oddechowego, wiadomo że owoce są trujące chodzi o to że na działce często przebywa 6 letnie dziecko .
Mąż Ani
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Post »

Bluszcz zakwitnie dopiero za 6-8 lat i pewnie wysoko, więc kwiaty nie są problemem. W zasadzie cała roślina nie powinna stanowić zagrożenia jeżeli nie będzie jedzona. Z tego co wiem hedera helix jest stosowany przy produkcji leków przeciwkaszlowych i nie tylko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”